Boże Ciało: Czy mimo epidemii odbędą się procesje?

i

Autor: pixabay.com

Koronawirus w Polsce. Czy będą procesje w Boże Ciało? Jest jeden warunek!

2020-05-29 11:17

Czy 11 czerwca odbędą się procesje z okazji święta Bożego Ciała? 27 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o czwartym etapie zniesienia obostrzeń. Wśród nich jest m.in. zniesienie limitów i ograniczeń dotyczących ilości wiernych w kościołach.Tymczasem zbliża się wielkimi krokami Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa, czyli Boże Ciało. Czy tego dnia odbędą się procesje? Sprawdź.

Koronawirus na Śląsku. Czy będą procesje w Boże Ciało?

W środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Jednym z nowych postanowień jest zniesienie limitu osób w kościołach pod warunkiem zachowania dwóch metrów odległości. Nie przedstawiono jednak żadnych szczegółowych informacji. Rąbka tajemnicy uchylił w rozmowie z WP.pl minister Łukasz Szumowski.

- Jest to kult religijny, ale to też grupa osób, która się przemieszcza ulicami, więc trwają intensywne prace. Jak będziemy mieli gotowe stanowisko, to je zakomunikujemy. Analizujemy sytuację - stwierdził Szumowski.

Czy zatem procesje w Boże Ciało się odbędą? Na ten przykład na Śląsku najprawdopodobniej tak!. Metropolita katowicki arcybiskup Witold Skworc w swoim zarządzeniu dotyczącym sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej napisał, iż "biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała".

- Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej - napisał acb. Skworc.

Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]