Kolejne przypadki koronawirusa i kolejne zgony. Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

2020-05-30 23:00 Bartosz Wojsa, Rafał Strzelec, Michał Michalak, Michał Górecki, Tomasz Majta, Agnieszka Przystaś
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo podało nowe dane
Autor: WOT

Koronawirus w Polsce. Trwa epidemia koronawirusa w Polsce. Najgorsza sytuacja jest wciąż w województwie śląskim, gdzie zanotowano już ponad 8 tys. zakażeń. Łącznie w Polsce od początku trwania epidemii potwierdzono już ponad 23 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, ponad tysiąc pacjentów przegrało walkę z chorobą i zmarło. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Polsce? Ile jest nowych przypadków? Trwa RELACJA NA ŻYWO. Sprawdź najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie na SE.pl.

Koronawirus w Polsce. Przeszło 23 tys. zakażeń, ponad 1000 ofiar

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane mówią o 23 155 zakażonych i 1 051 ofiarach koronawirusa od początku epidemii. Pomimo upływu czasu, zaraza w Polsce nie odpuszcza. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o setkach nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, otwarcia lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, czy obniżenia limitu wiernych na mszach, minister zdrowia Łukasz Szumowski wciąż apeluje o ostrożność, w tym utrzymywanie dystansu.

Koronawirus. Do kiedy maseczki będą obowiązkowe?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił w środę, kiedy maseczki przestają być obowiązkowe. Od najbliższej soboty 30 maja nie trzeba będzie ich nosić na terenie całego kraju, ale tylko w przypadku zachowania zasady dystansu społecznego. Jeśli ulicą idą obok siebie przynajmniej dwie osoby, nadal muszą mieć zakrytą twarz. Obowiązek jej zasłaniania został ponadto utrzymany w sklepach, kinach, kościołach czy środkach komunikacji.

Witamy w sobotę 30 maja w nowym dniu relacji z koronawirusa w Polsce i na świecie. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wpisów poświęconych przebiegowi pandemii. Bądźcie z nami!

23:00 To już wszystko na dziś!

Dziękujemy, że byliście z nami, od jutra zapraszamy na kolejną relację na SE.PL

22:50 Zachodniopomorskie: hotelarze apelują o informacje dot. terminu otwarcia granic

Przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego apelowali w sobotę w Świnoujściu o informacje, kiedy rząd planuje otworzyć granice. Jak tłumaczyli, ich klienci to głównie turyści niemieccy, a na przygotowanie się do większej liczby gości potrzebują co najmniej 10 dni. (PAP)

22:40 Przedstawiciele UE apelują do władz USA o zmianę decyzji w sprawie WHO

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się w sobotę do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji o opuszczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapewnili też o swoim wsparciu dla WHO. (PAP)

22:22 Kujawsko-pomorskie: w regionie od poniedziałku odnotowano jedno zakażenie koronawirusem

W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano od poniedziałku jedno zakażenie koronawirusem - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. W sobotę przekazano informację o kolejnych 13 ozdrowieńcach. Do tej pory w regonie zachorowały na COVID-19 594 osoby, z których 46 zmarło. (PAP)

22:08 Brytyjski rząd: zawody sportowe dozwolone od 1 czerwca

Od poniedziałku 1 czerwca znów będzie można organizować zawody sportowe w Wielkiej Brytanii - poinformował rząd tego kraju. Nie mogą w nich jednak uczestniczyć kibice, a ponadto podlegają one restrykcyjnym przepisom sanitarnym. (PAP)

21:50 W najbliższej przyszłości nie ma planów otwarcia Bali dla turystów

Gubernator popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali oświadczył, że priorytetem dla władz jest bezpieczeństwo zdrowotne i dlatego turystyka będzie ostatnim sektorem gospodarki, który zostanie otwarty, gdy pandemia Covid-19 znajdzie się pod kontrolą. (PAP)

21:36 Francja: 57 zgonów na Covid-19 w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatnich 24 godzin we francuskich szpitalach zmarło 57 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w sobotę generalna dyrekcja ds. zdrowia. Łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii we Francji wynosi obecnie 28 771. Spadła liczba hospitalizowanych. (PAP)

21:20 Busy i autokary zabiorą już komplet osób

Zmieniają się zasady w transporcie zbiorowym. Chodzi dokładnie o limity pasażerów. Busy i autokary liczące powyżej 9 miejsc siedzących mogą zabierać komplet pasażerów. Zmiany następują także w przewozach komunikacji publicznej.

Więcej: Zniesienie limitu pasażerów w transporcie zbiorowym. Busy i autokary zabiorą już komplet osób

21:03 Prezes NFZ: wypłaciliśmy prawie 18 mln zł na dodatkowe świadczenie dla medyków

Wypłaciliśmy prawie 18 mln zł na finansowanie dodatkowego świadczenia dla personelu medycznego objętego ograniczeniem zatrudnienia - poinformował w sobotę prezes NFZ Adam Niedzielski. Średnia wartość świadczenia dla lekarza to ok. 6 tys. zł, a w przypadku pozostałych zawodów - 2 tys. zł. (PAP)

20:44 Elana Toruń wolna od koronawirusa

Wszyscy badani w Elanie na obecność COVID-19 są zdrowi. Wyniki testów dla 50 osób wykazały wyniki negatywne. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań aby żółto-niebiescy w komplecie w środę przystąpili do restartu II ligi!

Więcej: Elana Toruń wolna od koronawirusa. Niebawem mecz ze Stalą Rzeszów

20:23 Koronawirus w USA. Liczba ofiar przekroczyła 100 tys.

Koronawirus w USA. Smutny rekord. Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w USA przekroczyła 100 tys, choć dobowa liczba zgonów i nowych zachorowań systematycznie spada. W NYC też jest coraz lepiej i wszyscy czekają na otwarcie. Niektórzy jednak, wbrew przepisom, postanowili otworzyć się sami.

Więcej: Koronawirus w USA. Liczba ofiar przekroczyła 100 tys. Dlaczego sobie nie radzą?

20:05 Koronawirus na Warmii i Mazurach. Ilu jest chorych? Ile osób wyleczono? 

Liczba zarażonych w woj. warmińsko-mazurskim to 179 osób. Najwięcej zachorowań stwierdzono w powiecie iławskim (36). 151 osób zostało wyleczonych z wirusa SARS-CoV-2. Jeden pacjent zmarł. Więcej: Koronawirus na Warmii i Mazurach. Ilu jest chorych? Ile osób wyleczono?

19:40 Białoruś: prawie 900 nowych infekcji Sars-CoV-2 w ciągu doby

Ogólna liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi wzrosła do 41 658; w ciągu minionej doby zarejestrowano 894 nowe infekcje - wynika z sobotniego komunikatu białoruskiego ministerstwa zdrowia. (PAP)

19:12 Włochy: zmarło 111 osób zakażonych, jest 416 nowych przypadków koronawirusa

111 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - ogłosiła w sobotę Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrósł w tym kraju do 33 340. Stwierdzono też 416 nowych zakażeń. (PAP)

18:47 W woj. dolnośląskim zmarła 51- i 80-latka

W województwie dolnośląskim badaniami potwierdzono 11 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły dwie osoby - w Bolesławcu i Jeleniej Górze.

Więcej: Koronawirus w woj. dolnośląskim. Zmarły dwie osoby, kolejne zakażenia!

18:34 Duży przyrost zakażeń w woj. łódzkim, w tym dziecko!

W woj. łódzkim potwierdzono 35 nowych zakażeń, niestety w Zgierzu zmarły dwie kobiety zakażone koronawirusem.

Więcej: Łódzkie: 35 nowych zakażeń COVID-19! Dwie kobiety zakażone koronawirusem zmarły w Zgierzu

18:18 Kobieta zakażona koronawirusem zmarła w Gdańsku

Niestety, w Gdańsku zmarła 89-letnia kobieta zakażona COVID-19 z pow. wejherowskiego.. Liczba potwierdzonych przypadków w województwie pomorskim wynosi 552.

Więcej: Kobieta zakażona koronawirusem zmarła w Gdańsku. Koronawirus w Polsce

18:09 Przyrost zakażeń na Śląsku

Na Śląsku mamy 54 kolejne przypadki koronawirusa, 2 osoby zmarły w Raciborzu.

Więcej: Przyrost zakażonych koronawirusem na Śląsku, kolejne 2 osoby zmarły w Raciborzu

17:50 Kobieta zakażona koronawirusem zmarła w Wolicy

W Wolicy zmarła kobieta zakażona COVID-19, kolejny przypadek koronawirusa w Wielkopolsce. 

Więcej: Kobieta zakażona koronawirusem zmarła w Wolicy. Kolejny przypadek COVID-19 w Wielkopolsce!

17:35 Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach COVID-19, są zgony

W wieczornym raporcie poinformowano o 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem oraz o 10 zgonach zakażonych COVID-19.

17:12 Niemiecki minister zdrowia chce większego zaangażowana UE w działalność WHO

Zerwanie przez Stany Zjednoczone relacji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) stanowi „poważne zakłócenie całej sfery zdrowia na świecie" - oświadczył w sobotę na Twitterze niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. (PAP)

16:55 Bułgaria: obywatele większości krajów UE będą mogli przyjeżdżać bez obowiązku kwarantanny

Obywatele większości krajów UE, w tym Polski, będą mogli od początku czerwca przyjeżdżać do Bułgarii bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Rozporządzenie ministra zdrowia Kiriła Ananiewa o zmianie zasad przyjazdów do Bułgarii opublikowano w sobotę. (PAP)

 16:19 Czy place zabaw są już otwarte?

Czy można wyjść z dzieckiem na plac zabaw? Od soboty 30 maja place zabaw w całej Polsce mogą być otwarte. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Więcej: Koronawirus w Polsce. Czy place zabaw są już otwarte?

16:00 Śląskie: stabilna liczba górników z koronawirusem

Liczba górników zakażonych koronawirusem utrzymuje się na stabilnym poziomie ponad 3,8 tys. osób - wynika z danych zebranych w sobotę przez PAP w trzech spółkach węglowych. W kopalniach JSW i PGG przybyło łącznie 24 zarażonych, zaś w kopalni Bobrek przybyło ozdrowieńców. (PAP)

15:40 Czy można dostać mandat za brak maseczki?

Kiedy i gdzie musimy wciąż zasłaniać usta i nos? Czy za brak maski możemy dostać mandat? W jakich okolicznościach?

Szczegóły: Maseczki: do kiedy trzeba je nosić i czy można dostać mandat za brak maski?

15:20 Szef MSZ Włoch: żądamy szacunku!

Nie jesteśmy "lazaretem", "żądamy szacunku" - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio, odnosząc się do decyzji niektórych krajów europejskich, które nie chcą na razie wznowienia ruchu z Italią. Dla Włochów zamknięta pozostanie granica Grecji. (PAP)

15:00 Maseczki i dezynfekcja w domu chronią przed zakażeniem

Badanie przeprowadzone w Chinach wskazuje, że noszenie masek w domu prawie o 80 proc. obniża ryzyko zakażenia, jeśli tylko założy się je przed wystąpieniem objawów. Pomagają też inne działania, np. dezynfekcja różnych powierzchni i utrzymywanie dystansu. (PAP)

14:30 Niemcy: 738 nowych przypadków koronawirusa

Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 738 do 181 196 - poinformował Instytut Roberta Kocha (RKI). (PAP)

14:00 Meksyk: 371 nowych zgonów z powodu zakażenia koronawirusem

371 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - podało w piątek wieczorem czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 3227 nowych przypadków infekcji.(PAP)

13:00 Podlaskie: cztery szpitale dostaną pieniądze na testy pacjentów przed planowymi przyjęciami

Nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego szpitale w Białymstoku, Suwałkach i Choroszczy dostaną 433,3 tys. zł na testy na koronawirusa pacjentów przed planowymi ich przyjęciami. Pod koniec kwietnia dostały na ten sam cel 850 tys. zł. (PAP)

12:00 Caritas Polska przekazuje respiratory dla szpitali

Caritas Polska dostarczyła pierwsze ze 100 respiratorów zamówionych w kwietniu w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Sprzęt został już przekazany do szpitali w Poznaniu i Ełku. (PAP)

11:00 Kolejna duża fala zarażeń koronawirusem na Śląsku

Wciąż największym ogniskiem epidemii pozostaje Śląsk. 30 maja w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne zachorowania w województwie.

SZCZEGÓŁY

10:20 Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Ministrostwo Zdrowia poinformowało o 221 nowych przypadkach koronawirusa.

22:58 Starachowice: Już 60 przypadków koronawirusa w zakładach mięsnych! Wojewoda REAGUJE!

W starachowickich zakładach mięsnych Animex Food potwierdzono kolejne przypadki koronawirusa, a liczba chorych przekroczyła granicę 60. Sześć osób spośród nich to osoby zatrudnione przez zewnętrzne firmy. Starachowice stają się prawdziwym epicentrum COVID-19 w Świętokrzyskiem! Wojewoda Świętokrzyski Andrzej Koniusz wystosował specjalne oświadczenie w związku z sytuacją.

Więcej TUTAJ.

22:35 Kanada! Druga fala epidemii? Pielęgniarki chcą wolnego!

Pielęgniarki z kanadyjskiej prowincji Quebec domagają się urlopu tego lata przed spodziewaną drugą falą zakażeń koronawirusem na jesieni. To właśnie ta prowincja Kanady jest najbardziej dotknięta epidemią COVID-19. "Dajcie nam wakacje" - kwestowały zmęczone pielęgniarki podczas demonstracji przed szpitalem Santa Cabrini w Montrealu.

22:18 Indie: Więcej ofiar koronawirusa niż w Chinach!

W ostatnim tygodniu dzienna liczba potwierdzonych zakażeń wirusem wahała się między 5,8 tys. a 7,3 tys., a liczba ofiar śmiertelnych między 142 a 177. W Indiach odnotowano więcej zakażeń niż w Chinach już w połowie maja, a pod względem liczby zgonów wyprzedziła Państwo Środka w piątek rano - informuje PAP. Dodatkowo coraz gorzej wygląda indyjska gospodarka, choć analitycy twierdzą, że koronawirus nie miał na to wpływu.

21:55 Dzieci wracają do szkół? Aktualny raport MEN

- W ponad 14 tys. przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego, opiekę znalazło w blisko 145 tys. dzieci. W około 8,5 tys. szkół podstawowych w zajęciach opiekuńczych uczestniczyło blisko 50 tys. uczniów klas I-III - przekazała w piątek PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

21:29 Trump: USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia!

Prezydent USA Donald Trump skarżył władze Chin o wywieranie presji na WHO. - Chiny całkowicie kontrolują Światową Organizacją Zdrowia - mówił wzburzony Trump. Prezdent podaczs konferencji oskarżył ponadto władze w Pekinie o przyczynienie się do rozprzestrzenienia epidemii.

21:10 Co z kąpieliskami? Informuje GIS!

Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny m.in. o jakości wody w kąpieliskach w Polsce. Na portalu znajdują się również informacje o aktualnych przepisach, zaleceniach sanepidu i terminarzu organizacji kąpielisk. Usługa będzie gotowa od poniedziałku. Możemy dostać informacje o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, warunkach oraz klasyfikacji i profilu kąpieliska.

20:59 Francja: Coraz mniej przypadków i zgonów

Liczba zgonów z powodu koronawirusa we Francji spadła piątek, jest też mniej nowych potwierdzonych przypadków, a kraj przygotowuje się do złagodzenia obostrzeń. Francja ma zezwolić na ponowne otwarcie restauracji, barów i kawiarni od 2 czerwca - choć z większą liczbą ograniczeń w Paryżu niż w innych miastach - informuje Reuters.

20.33 Rosja: Kolejny kraj z największym dziennym wzrostem

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane: potwierdzono 8,572 nowych przypadków tylko w jeden dzień. To tamtejszy rekord dobowy. Rosja ma trzecią największą liczbę zakażeń na świecie. Ten kraj wykonał już w sumie 10,000,061 testów.

Przypomnijmy, że Polska jest w tym rankingu na 35 miejscu spośród 215 Państw.

20.20 Tragiczne doniesienia z Iranu: dzisiaj padł rekord

Jak donosi brytyjski Guardian, w Iranie odnotowano dzisiaj rekordowy wzrost zakażeń. Takich danych nie było od początku kwietnia. Tylko dzisiaj w tym kraju przybyło 2,819 zakażeń. Spośród 146 668 zachorowań, 114 931 osób odzyskało zdrowie. Zmarło 7,677 zarażonych osób.

20.10 Kujawsko-Pomorskie: Województwo podsumowuje epidemię. Zrobili prawie 40 tys. testów

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka ponad 2 miliony ludzi. Tamtejszy sanepid podsumował swoje dane: od początku epidemii zrobili blisko 40 tysięcy testów.

Zobacz szczegółowe podsumowanie danych z województwa kujawsko-pomorskiego!

20.00 Świat zbliża się do 6 milionów zakażeń!

Do tej pory na całym świecie potwierdzono już 5,973,563 potwierdzonych badaniami przypadków zachorowań na COVID-19. Blisko 2 miliony z tej liczby dotyczy terenu Stanów Zjednoczonych (1,778,180). Druga na epidemicznym podium jest Brazylia (443,542), a za nią Rosja (387,623).

W Polsce potwierdzono 23,155 zakażeń. Zmarło 1,051 osób, 13 dziś.

19:30 MEN: ponad 12,2 tys. wniosków ze szkół i placówek o dyspensery i płyn do dezynfekcji

Ponad 12,2 tys. wniosków o bezpłatne dyspensery i płyny do dezynfekcji złożyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Dyspensery są już montowane, zamontowano już ponad 2 tys. urządzeń. Przedłużono też do 3 czerwca termin składania wniosków - poinformowało w piątek MEN. (PAP)

19:15 W Hiszpanii w ciągu doby na Covid-19 zmarły dwie osoby; w Portugalii - 14 zgonów

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarły z powodu Covid-19 dwie osoby - poinformował resort zdrowia tego kraju. Z kolei w sąsiedniej Portugalii ministerstwo zdrowia ocenia, że podczas ostatnich 24 godzin wskutek infekcji koronawirusem nastąpiło 14 zgonów.
Hiszpańskie media ponownie skrytykowały bilans podany w piątek przez Fernando Simona z ministerstwa zdrowia. Główny epidemiolog kraju stwierdził podczas konferencji w Madrycie, że w ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło 39 osób, z czego podczas ostatniej doby zaledwie dwie - informuje PAP.

Liczba osób zakażonych w Polsce
Autor: Super Express Liczba osób zakażonych w Polsce

19:02 W. Brytania: kolejne 324 osoby zmarły na Covid-19, łącznie 38 161

O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 38 161 - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa. 324 nowe zgony to nieco mniej niż w bilansie podanym w czwartek - 377, ale wciąż jest to najwyższa dobowa liczba zgonów w Europie - informuje PAP.

18:50 Koronawirus. Młoda kobieta jest ZAKAŻONA! Nie wiadomo, jak do tego doszło! 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dzisiaj (29 maja) u młodej kobiety z gminy Uście Gorlickie. W ostatnim czasie nie przebywała ona za granicą, stąd istnieje pewność, że do infekcji doszło na terenie Polski. Sanepid ustala krąg osób, z którymi zarażona miała kontakt. To siódmy przypadek infekcji SARS-CoV-2 w powiecie gorlickim. Więcej o tej sprawie przeczytasz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

18:39 Koronawirus w Świętokrzyskiem: Nie żyje kobieta!

W Świętokrzyskiem potwierdzono ponadto siedem przypadków COVID-19 - WIĘCEJ.

18:35 Koronawirus na Pomorzu: Jest następny zgon!

Ze wszystkich 192 potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Polsce tylko jeden dotyczy województwa pomorskiego, ale jest też jeden zgon - CZYTAJ.

18:29 Koronawirus na Mazowszu: Prawie 50 ofiar w Radomiu i okolicach!

W piątek w Radomiu i okolicach potwierdzono kolejnych sześć zakażeń i pięcioro ozdrowieńców. Niestety jest także kolejny zgon - WIĘCEJ

18:26 Koronawirus w Wielkopolsce: Nie żyje pacjentka z Poznania!

W województwie wielkopolskim przybyło ponadto 8 chorych - SZCZEGÓŁY.

18:23 Koronawirus na Śląsku: Zmarła jedna osoba! Prawie 100 nowych zakażeń!

Chorych na koronawirusa na Śląsku jest już prawie 8 tysięcy, bo dokładnie 7 919. W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 93 zakażeniach. WIĘCEJ

17:51 Koronawirus w Polsce: Zmarło kolejnych 8 osób!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 osobach, które zmarło z powodu koronawirusa: 93-K Gdańsk, 76-M Racibórz, 94-M Kozienice, 45-M Radom, 83-M, 71-M, 63-K Warszawa, 83-K Poznań (wiek, płeć, miejsce zgonu). Resort wyjaśnia, że większość miała choroby współistniejące.

17:45 Popołudniowy raport MZ: Prawie 200 nowych zakażeń!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 192 zakażeniach koronawirusem. Dotyczą one województw:

śląskiego (93), mazowieckiego (33), łódzkiego (30), dolnośląskiego (13), małopolskiego (9), wielkopolskiego (8), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (1), pomorskiego (1) i lubelskiego (1).

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 23 155 osób.

17:25 Premier Mateusz Morawiecki: powrót kibiców na trybuny 19 czerwca

PAP: Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców na trybuny. "Dla mnie piłka nożna to coś więcej niż tylko gra, coś więcej niż tylko sport. To jest wielka, wspaniała promocja państwa polskiego" - podkreślił szef rządu. Morawiecki, dopytany przez prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, przyznał, że zgoda na wpuszczanie kibiców dotyczy także rozgrywek żużlowych. "Termin 19 czerwca wynika z tego, aby spokojnie wszystko przygotować pod odpowiednie zasady, procedury, żeby ludzie się nie grupowali razem" - powiedział premier. W pierwszej fazie powrotu kibiców możliwe będzie wypełnienie trybun maksymalnie w 25 procentach.

17:15 Premier: jestem przekonany, że Polska jest na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19

PAP: Premier Mateusz Morawiecki wyraził w piątek przekonanie, że Polska znajduje się na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19, a nowe zasady bezpieczeństwa, które mają wkrótce zacząć obowiązywać, okażą się wystarczające, by trzymać epidemię pod kontrolą. Od soboty nie będzie już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych, nie będzie też limitów osób w sklepach, gastronomii i w kościołach. Możliwe będą ponadto zgromadzenia do 150 osób. Na piątkowej konferencji w Warszawie premier został zapytany, czy rozważyłby powrót do obowiązku noszenia maseczek na dotychczas obowiązujących zasadach (także w przestrzeniach otwartych), gdyby łagodzenie restrykcji okazało się zbyt daleko idące.

17:00 Poznań: naukowcy opracowali kolejną generację testu na SARS-CoV-2

PAP: Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi. IChB PAN w przekazanym w piątek PAP komunikacie prasowym poinformował, że test drugiej generacji wykrywa dwa geny wirusa SARS-CoV-2, dzięki czemu wynik jest pewny i łatwiejszy do interpretacji. "Dodatkowym atutem MediPAN 2G jest unikatowy dwustopniowy system kontrolny pozwalający na równoczesną kontrolę zarówno jakości materiału pobranego od pacjenta (wymazu), jak i poprawności przygotowania materiału do testu" – podał IChB PAN.

16:25 Rzecznik MZ: być może w najbliższych miesiącach odbędzie się badanie przesiewowe społeczeństwa

PAP: Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że być może odbędzie się to w najbliższych miesiącach. Andrusiewicz na konferencji prasowej przypomniał, że "jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem". Dlatego – wyjaśnił – "większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem". "Mamy zakupione testy serologiczne, nie wykluczamy też badania testami antygenowymi, żeby sprawdzić to populacyjnie" – podkreślił Andrusiewicz.

16:05 Rosja: najwyższa dobowa liczba zgonów z powodu koronawirusa - zmarły 232 osoby

PAP: 232 pacjentów z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek sztab ds. walki z epidemią. Jest to najwyższy dobowy wskaźnik zgonów, poprzedniej doby zmarły 174 osoby. Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła tym samym do 4374. Liczba zakażeń zwiększyła się o 8572 w ciągu minionej doby i sięga teraz 387623. Liczba osób, które opuściły szpitale od czwartku wyniosła 8264, wynosi więc niewiele mniej, niż liczba nowych infekcji. Ogółem od początku pandemii wyleczyło się w Rosji z koronawirusa 159257 osób. Podczas gdy przyrost zakażeń w Rosji spada, przy niewielkich tylko wahaniach, to liczba zgonów rośnie. Władze zapowiadały wcześniej, że śmiertelność będzie rosnąć, ponieważ w szpitalach wielu chorych jest w stanie ciężkim.

15:50 Korea Płd.: znów ponad 50 zakażeń koronawirusem, wraca część restrykcji

PAP: Korea Płd. zgłosiła w piątek, drugi dzień z rzędu, ponad 50 nowych zakażeń koronawirusem. W obawie przed nawrotem epidemii władze odwróciły kurs łagodzenia restrykcji i przywróciły część ograniczeń na obszarze metropolitarnym Seulu – podała agencja Yonhap. Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC) poinformowały o 58 nowych przypadkach zakażeń. Dzień wcześniej było ich 79 – najwięcej od prawie dwóch miesięcy. Łączny bilans infekcji wzrósł do 11 402, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 269. Nagły wzrost związany jest z ogniskiem zakażeń w centrum logistycznym w mieście Bucheon w pobliżu Seulu, należącym do jednej z największych w kraju firm prowadzących handel w internecie. Do piątku wykryto już 102 przypadki łączone z tym ogniskiem.

15:30 Włochy - gubernator Sardynii: wjadą tylko ci, którzy przedstawią wynik testu

PAP: Na Sardynię będą wpuszczani tylko ci, którzy na podstawie testu wykażą, że nie są zakażeni koronawirusem - powtórzył gubernator tej włoskiej wyspy Christian Solinas w wypowiedziach dla prasy w kolejnym dniu polemiki wokół wymogu tzw. paszportu sanitarnego. Podkreślił, że chodzi o zapewnienie wszystkim bezpiecznych wakacji. Pomysł takiego dokumentu odrzuca rząd, mówiąc, że byłby sprzeczny z konstytucją.

15:10 Bangladesz wyeksportował 6,5 mln sztuk odzieży ochronnej do USA

PAP: Fabryki odzieżowe w Bangladeszu przestawiają się na produkcję odzieży ochronnej używanej w walce z koronawirusem. Przemysł odzieżowy przeżywa kryzys wywołany brakiem zamówień i odmową zapłaty za wysłane produkty do zachodnich kontrahentów. „W tych trudnych czasach, to nadzwyczajne obserwować, jak w krótkim czasie dwóch miesięcy Bangladesz był w stanie wkroczyć na tak wymagający rynek z produktem dla służby zdrowia” - powiedział dziennikowi „Dhaka Tribune” minister stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Shahriar Alam przed odlotem do USA transportu odzieży ochronnej używanej w walce z koronawirusem. Minister podkreślił, że zamówienie z USA nie obejmowało „tylko 10-20 tys., ale 6,5 mln sztuk”.

14:45 Włoski lekarz MOCNO zareagował. „Drodzy idioci, wyeliminujcie się”

Carlo Serini, włoski anestezjolog, nie może patrzeć na to co panuje na włoskich ulicach. Ostro skrytykował lekkomyślność swoich rodaków i niepoprawne noszenie maseczek, bo według niego, wszyscy, którzy lekceważą nadal obowiązuje obostrzenia i nakazy związane z bezpieczeństwem społeczeństwa, najwyraźniej zapomnieli o 33 tys. włoskich ofiarach koronawirusa.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

14:20 Koronawirus w Polsce. Nie żyje ZAKONNICA z Poznania!

Koronawirus w Polsce. Smutne informacje z Poznania. Nie żyje siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo. Kobieta była zakażona SARS-CoV 2. Zgon nie jest jeszcze zaliczony do oficjalnych statystyk Ministerstwa Zdrowia, ale wydaje się to być kwestią czasu.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

13:55 Koronawirus na Śląsku. Prawie 100 nowych zakażeń w regionie. Sprawdź, kto i gdzie

Dokładnie 98 nowych przypadków zakażeń w województwie śląskim potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w dzisiejszym (29 maja) raporcie, który został opublikowany o godz. 10:00. Tymczasem Śląski Urząd Wojewódzki przygotował zestawienie, z którego można dowiedzieć się, kto i gdzie zaraził się koronawirusem. Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

13:35 KGP: ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób na kwarantannie; około 1000 naruszeń

PAP: Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Jak poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 6,8 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 73 194 tego typu kontroli, a w około 1000 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Ciarka dodał, że w około 30 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

13:15 Chiny: bez nowych przypadków Covid-19, pięć bezobjawowych zakażeń wirusem

PAP: Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych nie odnotowano żadnego nowego zachorowania na Covid-19, ale zakażenie koronawirusem wykryto u pięciu osób, które nie mają objawów choroby – poinformowała w piątek chińska państwowa komisja zdrowia. W Chinach kontynentalnych na Covid-19 choruje obecnie 70 osób, z czego cztery przypadki określane są jako ciężkie – wynika z dobowego sprawozdania komisji. W czwartek nie zmarła żadna osoba z potwierdzonym zakażeniem, a oficjalny bilans zgonów wciąż wynosi 4634. Pod obserwacją przebywa 409 zakażonych, którzy nie mają objawów. Chińskie władze nie zaliczają takich osób do „potwierdzonych przypadków” Covid-19, a ich łączna liczba od początku pandemii nie została ujawniona.

12:50 Premier: nie można poświęcić zdrowia Polek i Polaków dla wyników gospodarczych

PAP: Nasza walka z koronawirusem nadal trwa, ale nawet przez chwilę nie przestajemy wierzyć, że nie można poświęcić zdrowia Polek i Polaków dla wyników gospodarczych - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W piątkowym wpisie na Facebooku premier przyznał, że docierają do niego sygnały z całej Europy, że nasze rozwiązania w sprawie walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami dla gospodarki okazały się wyjątkowo skuteczne. Jednak wyjątkowo satysfakcjonująca - podkreślił Morawiecki - jest dla niego analiza, której dokonał hiszpański ekonomista, związany z uczelniami IESE Business School i Boston University, profesor Luis M. Huete.

12:35 Koronawirus na Śląsku. Żony górników nie mogą pracować! "A mąż jest zdrowy?"

Niepokojące doniesienia płyną od partnerek życiowych górników z województwa śląskiego. - Pracodawcy każą naszym żonom przynosić zaświadczenia potwierdzające, że jesteśmy zdrowi - pisze "Gazeta Wyborcza". To kolejny etap stygmatyzowania tej grupy zawodowej? Powodem ma być fakt, że sporo zakażeń koronawirusem wykryto właśnie w kopalniach i wśród górników.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:15 Koronawirus. Kolejna ofiara ZARAZY w Poznaniu. Kim była?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych pięciu zgonach spowodowanych COVID-19. Niestety, jest też ofiara w woj. wielkopolskim. To mieszkanka Poznania!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:00 MEN publikuje wytyczne w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

Zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez resorty edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.

Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu (co najmniej 2 m) i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny.

Rodzice muszą też zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku.

11:45 Dawid Podsiadło przełożył koncert w Gdańsku. Kiedy wystąpi? [NOWA DATA]

Dawid Podsiadło miał w tym roku zaśpiewać na Stadionie Energa Gdańsk. Jego koncert już na etapie planowania cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że wszystkie dostępne w sprzedaży wejściówki rozeszły się w jeden dzień. Z powodu epidemii koronawirusa wydarzenie przełożone zostało na przyszły rok. Kiedy dokładnie odbędzie się koncert? >>> SZCZEGÓŁY

11:25 Pomorskie: Już ponad 550 przypadków koronawirusa w regionie! Są też dobre informacje

W piątkowy poranek (29 maja) liczba wykrytych przypadków wirusa SARS-CoV-2 przekroczyła w województwie pomorskim kolejną granicę. Od początku epidemii COVID-19 zdiagnozowano już bowiem u 551 osób. [SZCZEGÓŁOWE DANE]

11:15 Warszawa 2020: Oto ofiary koronawirusa. Pamiętamy! [LISTA]

To tylko dwa miesiące, a tak wiele rodzinnych dramatów, łez i pożegnań! W tym krótkim czasie epidemia zebrała w stolicy śmiertelne żniwo, którego skalę pokazuje ta niezmiernie smutna lista... Michał G. (+37 l.), Beata L. (+48 l.), Stanisław Bożydar W. (+86 l.), Halina Wiktoria (+90 l.), Anna I. (+97 l.)... [SZCZEGÓŁY]

10:52 Śląskie: Koronawirus w kopalniach. Rośnie liczba zakażonych [RAPORT, DANE]

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem górników. Spółki górnicze przedstawiły najnowsze dane na temat sytuacji epidemiologicznej w kopalniach. Odnotowano ponad 230 nowych przypadków koronawirusa wśród pracowników sektora wydobywczego. Więcej szczegółów TUTAJ!

10:40 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Skąd pochodzą chorzy?

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatnich godzinach na Dolnym Śląsku. Tym samym liczba osób, u których zdiagnozowano COVID-19 w województwie dolnośląskim wzrosła do 2543. [SZCZEGÓŁOWE DANE]

10:27 Kolejne przypadki koronawirusa na Podkarpaciu!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 29 maja po godz. 10.00 o 141 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce, zmarło 5 osób. Na Podkarpaciu mamy dwa nowe przypadki COVID-19. [WIĘCEJ TUTAJ]

10:15 Koronawirus na Śląsku. Zmarły dwie pacjentki z Raciborza. Prawie 100 nowych zakażeń

Koronawirus na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jak czytamy w najnowszym raporcie mamy 141 nowych zakażeń w całym kraju. Znów najwięcej w województwie śląskim. Szczegóły na se.pl.

10:03 Ministerstwo Zdrowia: 141 nowych przypadków, 5 ofiar

Mamy 141 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirusem z województw:

  • śląskiego (98),
  • dolnośląskiego (13),
  • opolskiego (9),
  • świętokrzyskiego (6),
  • wielkopolskiego (5),
  • zachodniopomorskiego (4),
  • pomorskiego (3),
  • podkarpackiego (2),
  • lubuskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Zgierz, 65-K Poznań, 86-K Starachowice, 51-K, 87-K Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - podaje MZ.

- W związku z przekazanym przez WSSE Lublin raportem dotyczącym 2 błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia z dnia 27 maja, odejmujemy je ze statystyk - dodają przedstawiciele ministerstwa.

Ogółem w Polsce odnotowano 22 964 zakażenia. Zmarło 1043 pacjentów.

9:38 NAGŁY wzrost zakażeń w JSW! Zaraza nie odpuszcza!

Rośnie liczba pracowników kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakażonych koronawirusem. Jak podaje spółka liczba nowych przypadków koronawirusa wzrosła szczególnie w jednej z kopalń. Szczegóły na se.pl.

9:07 Ministerstwo Zdrowia: Ponad 10 tys. ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

8:40 Koronawirus na Śląsku. Czy będą procesje w Boże Ciało? 

Czy 11 czerwca odbędą się procesje z okazji święta Bożego Ciała? Jest jasna deklaracja Archidiecezji Katowickiej. Jak czytamy zgodnie z nowym stanowiskiem metropolity katowickiego w trakcie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa w procesji będzie mogło wziąć udział 150 osób. [SZCZEGÓŁY]

8:25 103-latka wygrała z COVID-19. Płynie w niej polska krew

Amerykańskie media donoszą o bardzo pozytywnej historii ze stanu Massachusetts. W jednym z tamtejszej placówki opiekuńczej (Life Care Center w Wilbraham) walkę z koronawirusem zdołała wygrać 103-letnia Jennie Stejna. Jak zdradziła jej wnuczka, jest ona wyjątkowo silną kobietą, co zawdzięcza m.in. temu, że ma polskie pochodzenie. [SZCZEGÓŁY]

8:10 Francja: Spory wzrost zakażeń koronawirusem

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła o 3 325, do 149 071. Wyjaśniło, że powodem tak wysokiego wzrostu liczby infekcji jest włączenia danych z nowego systemu StopCovid.

- Wzrost zakażeń w porównaniu z dniem wczorajszym wynika z bardziej efektywnego śledzenia, a nie z sytuacji epidemicznej we Francji - napisało ministerstwo zdrowia w oświadczeniu.

7:40 Szczepionka na koronawirusa jest testowana na dzieciach z aborcji

Episkopat Kanady wystosował list do rządu swojego kraju, aby badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi nie były prowadzone na komórkach pochodzących z aborcji dzieci. [WIĘCEJ TUTAJ]

7:20 USA: liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła o 1297

1297 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do ponad 101,5 tys.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 15,6 mln testów na obecność koronawirusa. Ok. 1 mln 720 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tys.

7:00 Ruda Śląska: Kiedy ruszy wydobycie w kopalniach? Jest jasna deklaracja! Koronawirus na Śląsku

Kiedy ponownie ruszy wydobycie w KWK Bielszowice i KWK Pokój? Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce. Jak informuje PGG masowe badania wśród górników obu zakładów wskazują, że jest tam bardzo mało zakażeń koronawirusem. Pracę w obu kopalniach wstrzymano do końca tygodnia. Prawdopodobnie już w przyszłym górnicy wrócą do pracy.[SZCZEGÓŁY]

6:48 Brazylia: 438 238 potwierdzonych przypadków koronawirusa, 26 754 ofiar śmiertelnych

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 26 417 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, tym samym liczba zakażonych Covid-19 wzrosła do 438 238 - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Według ministerstwa zdrowia Brazylia odnotowała w czwartek 26 417 nowych przypadków koronawirusa, i z liczbę 438 238 przypadków zakażeń od początku pandemii ustępuje w świecie jedynie Stanom Zjednoczonym.

6:30 Koronawirus na Śląsku. JSW otrzymuje wsparcie w walce z koronawirusem!

Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wydrukował przyłbice ochronne dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W sumie do kopalń i zakładów należących do JSW trafi 500 takich masek ochronnych. [SZCZEGÓŁY]

6:00 Prawie 23 tysiące zakażeń i ponad 1000 zgonów. Najnowsze dane MZ

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, które zostały przedstawione wczoraj (27 maja) o godz. 17:30 wynika, że w Polsce potwierdzono już 22 825 zakażeń koronawirusem. Ponadto odnotowano 1 038 zgonów osób zakażonych.

Co przyniesie piątek, 29 maja? Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo. Bądź na bieżąco!

Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE