Ruda Śląska. Kiedy ruszy wydobycie w kopalniach? Jest jasna deklaracja!

2020-05-29 6:55 RS
Epidemia w kopalniach powoli się kończy
Autor: PGG

Kiedy ponownie ruszy wydobycie w KWK Bielszowice i KWK Pokój? Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce. Jak informuje PGG masowe badania wśród górników obu zakładów wskazują, że jest tam bardzo mało zakażeń koronawirusem. Pracę w obu kopalniach wstrzymano do końca tygodnia. Prawdopodobnie już w przyszłym górnicy wrócą do pracy.

W Polskiej Grupie Górniczej S.A. przeprowadzono drugą turę badań przesiewowych górników z Ruchu Bielszowice kopalni Ruda oraz pracowników firm współpracujących z zakładem. Badania zakończyły się w czwartek 28 maja. W pierwszej turze tych badań w Bielszowicach przetestowano ponad 3 tys. osób. Wedle najnowszych danych wykryto tam 64 przypadki koronawirusa. Jest to mała liczba biorąc pod uwagę wielkość zakładu i wyniki w innych kopalniach.

- To bardzo dobra informacja dla spółki. Mamy nadzieję, że druga tura badań potwierdzi pomyślny trend wygaszania epidemii i po jej zakończeniu pracownicy będą mogli bezpiecznie wrócić do obowiązków w kopalni – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Obecnie Ruchy Bielszowice i Pokój nie wydobywają węgla ze względu na proces badań pracowników. Oba zakłady górnicze są powiązane ze sobą technologicznie i dlatego zostały objęte wspólnym czasowym wstrzymaniem produkcji. Jeżeli badania potwierdzą, że infekcji jest już bardzo niewiele, od przyszłego tygodnia Bielszowice i Pokój zaczną stopniowo wznawiać wydobycie.

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono zakażenie u 1476 pracowników, wobec 1465 raportowanych dobę wcześniej. 2011 osób jest w kwarantannie. Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (457) i Murcki-Staszic (235).

Przekazanie opryskiwaczy dla strażaków OSP w powiecie tarnowskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.