Koronawirus na Śląsku. Epidemia a Wielkanoc. Czy można się spotkać w rodzinnym gronie?

2020-04-04 9:06 RS
Wielkanoc 2020. W tym roku NIE BĘDZIE święcenia pokarmów!
Autor: LeCornichon /Wikimedia Commons Wielkanoc 2020. W tym roku NIE BĘDZIE święcenia pokarmów!

Koronawirus a Wielkanoc. Jak będą wyglądały najbliższe święta? Czy będzie można się spotkać w rodzinnym gronie? Już za tydzień najważniejsze święto w kalendarzu każdego katolika. W obliczu epidemii Wielkanoc będzie jednak wyglądała zdecydowanie inaczej. Jakie są zalecenia ministra zdrowia w tej sprawie? Co na to kościół? Sprawdzamy.

Wielkanoc w dobie epidemii. Czy będzie można odwiedzić rodzinę w święta?

Wielu Polaków coraz częściej zadaje sobie pytanie, jak będą wyglądały najbliższe święta w czasie epidemii koronawirusa. Rząd od połowy marca wprowadza kolejne ograniczenia dotyczące zarówno przemieszczania się, naszej aktywności na zewnątrz czy robienia zakupów. Podczas ostatniej konferencji prasowej dotyczącej nowych ograniczeń minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się na ten temat.

- Zobaczymy, jak wyglądają przyrosty, ile jest osób zakażonych. Czas świat jest szczególnym świętem. Ale jeśli to ma być święto życia, powinniśmy maksymalnie stosować zaleceni sanepidu i służb, aby się nie spotykać. Na pewno wzrost ilości przypadków koronawirusa nastąpi, nie wiemy jednak jak duży - powiedział minister zdrowia. - Przy dużych spotkaniach rodzinnych ryzyko jest bardzo duże. W tej chwili możemy tylko rekomendować ograniczenie spotykania się w gronie rodzinnym , ale przyjrzymy się sytuacji tuż przed świętami - powiedział minister zdrowia.

Niedziela Palmowa. To tutaj są największe palmy, sami zobaczcie! [ZDJĘCIA]

Wielkanoc. Czy będą Msze Święte w dobie epidemii?

Jednocześnie podczas konferencji we wtorek minister zdrowia dodał, że restrykcje dotyczące mszy są dalej utrzymane.Przypomnijmy, że na tę chwilę w mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę). Już teraz wiadomo, że majowe komunie będą przesuwane w czasie, nawet na wrzesień. Niedzielne nabożeństwa odbywają się teraz w wielu przypadkach online. Każdy wierzący może w nich uczestniczyć. Ale na odległość. Co jednak ciekawe, na razie przepisy ograniczające ilość osób w kościele funkcjonują do 11 kwietnia. Więc Wielkanocy nie obejmują. Ale najpewniej tuż przed świętami się to zmieni.

24 marca Archidiecezja Katowicka poinformowała, że w związku z sytuacją epidemiologiczną od 29 marca obowiązuje "dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej do odwołania". Jednocześnie wydano decyzję co do formy obchodzenia uroczystości Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową obowiązuje dyspensa. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane. Obowiązkowy jest za to udział w Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Ale podobnie jak przypadku Niedzieli Palmowej tym razem również obowiązuje dyspensa. W wyjątkowych sytuacjach każdy wierny może się wyspowiadać, ale uprzednio musi powiadomić o tym telefonicznie księdza i zachować wszelkie środki ostrożności. 

Reasumując, duchowni również nalegają, aby w tym wyjątkowym czasie pozostać w domach. Jednocześnie zachęcają do "korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego".

Sprawdź: Czy można pojechać do rodziny na święta? Przeczytaj i przemyśl decyzję dwa razy!

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zakazy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.