Koronawirus Kołobrzeg. Przybywa zakażonych koronawirusem! Są nowe przypadki!

i

Autor: DOMIN Koronawirus Kołobrzeg. Przybywa zakażonych koronawirusem! Są nowe przypadki!

Koronawirus na Śląsku. Każdy mieszkaniec będzie traktowany jak PODEJRZANY!

2020-04-10 7:48

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek polecił szpitalom, które działają na terenie województwa śląskiego, regularne badanie temperatury pracowników medycznych, w tym między innymi lekarzy i pielęgniarek, a także wydzielenie odpowiednich stref i wdrożenie systemu segregacji medycznej pacjentów w szpitalach niezakaźnych. Każdy mieszkaniec będzie z kolei traktowany jak podejrzany o zakażenie! Chodzi o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zanim pracownicy szpitali wejdą na teren swojej placówki, muszą przejść badanie temperatury ciała. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nakazał wprowadzenie takich procedur, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, ale także samego personelu.

– Ponadto praca izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych ma być zorganizowana w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób przebywających na izbie przyjęć bądź szpitalnym oddziale ratunkowym – wyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.  

W jaki sposób zostanie to przeprowadzone? Mają zostać wydzielone strefy dla osób z podejrzeniem zakażenia bez objawów oraz strefy dla osób z objawami infekcji. Wdrożony zostanie również algorytm postępowania, tzw. triaż, czyli systemu segregacji medycznej, w szpitalach niezakaźnych.

- Wytyczne te, opracowane przez Ministra Zdrowia i Konsultanta Krajowego, zawierają wskazówki dotyczące segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Wojewoda nakazał również kierowanie do izolatorium pacjentów, od których pobrano materiał do badania w kierunku SARS-CoV-2 - podaje Śląski Urząd Wojewódzki. 

– Uwzględniając stan zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali, ścisłe zasady przyjmowania pacjentów pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa – podkreśla Wieczorek.

Wszystkie te zasady mają sprawić, że nie dojdzie znów do sytuacji, w której na oddział niezakaźny trafia osoba zakażona, co w efekcie często prowadzi do wyłączenia z funkcjonowania części szpitala.

– Przede wszystkim, niestety, dziś każdy pacjent, który trafi do szpitala, będzie traktowany jak podejrzany. Brzmi to może groźnie, ale kadra medyczna, lekarze i pielęgniarki, muszą nauczyć się traktować każdego jako potencjalnego nosiciela groźnego wirusa. Jeśli będziemy takie osoby traktować ze szczególną pieczołowitością, wówczas uda się samą kadrę ustrzec przed zakażeniem – tłumaczy wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek.

Polecenie wojewody wraz z instruktażem trafiło do wszystkich szpitali w województwie śląskim. Zadaniem dyrekcji tych placówek będzie przeszkolenie swoich pracowników w tym zakresie.    

Osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19, zgodnie z tymi wytycznymi, jest pacjent z ostrą infekcją dróg oddechowych o nagłym początku i przynajmniej z jednym z objawów: kaszlem, gorączką, dusznością. Dodatkowo prawdopodobieństwo COVID-19 wzrasta, jeśli wystąpiło jedno z poniższych:

  • ciężki stan wymagający hospitalizacji przy braku innej etiologii mogącej tłumaczyć obraz kliniczny,
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem COVID-19 w ostatnich 14 dniach.

- Co istotne, każdy pacjent zgłaszający się do jakiejkolwiek placówki ochrony zdrowia: POZ/poradni specjalistycznej/SOR/Izby Przyjęć, względem którego pojawia się podejrzenie COVID-19, ma otrzymać i założyć maskę zakrywającą nos i usta oraz musi zachować odległość co najmniej 2 m od innych osób. Powinien również wypełnić ankietę zawierającą podstawowe dane - podaje ŚUW.

W pierwszej kolejności pacjenci mają być dzieleni na bezobjawowych i z objawami. Jeśli pacjent bezobjawowy miał kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, to należy pobrać od niego próbkę do badania. Pacjenci z objawami zakażenia będą z kolei po wstępnej ocenie pielęgniarki lub ratownika medycznego dalej dzieleni – na tych, u których występują mniej wyraźne i bardziej wyraźne objawy zakażenia. I od jednych, i od drugich pobierane będą próbki do badań, jednak pacjenci z poważniejszymi objawami będą konsultowani przez lekarza w pierwszej kolejności.

- Warto dodać, że do triażu pacjentów wykorzystywane będą namioty, rozstawione przed szpitalami przez strażaków PSP i które pełnić będą funkcję przyszpitalnych polowych izb przyjęć - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik ŚUW.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki