Koronawirus na Śląsku: Kolędy nie będzie! Ksiądz nie odwiedzi domów przez pandemię

2020-09-27 16:39 Bartosz Wojsa
Koronawirus na Śląsku: Kolędy nie będzie. Ksiądz nie odwiedzi domów przez pandemię
Autor: Dariusz Dutkiewicz / Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus na Śląsku: Kolędy nie będzie. Ksiądz nie odwiedzi domów przez pandemię

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie", głosi komunikat Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Arcybiskup Wiktor Skworc podjął ważną decyzję o odwołaniu kolędy przez pandemię koronawirusa, co oznacza, że w tym roku ksiądz nie odwiedzi domów oraz mieszkańców. Co w zamian za to? Sprawdźcie szczegóły!

Kolędy w tym roku nie będzie, a wszystkiemu winien jest koronawirus! Taką decyzję podjął metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. Zgodnie z komunikatem wydziału duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej w Katowicach, "aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy". To oznacza, że księża nie odwiedzą domów oraz ich mieszkańców. To zalecenia, które zostały przekazane do wszystkich parafii w archidiecezji katowickiej. Niewykluczone, że podobne zalecenia pojawią się wkrótce również w innych diecezjach na terenie województwa śląskiego. Warto więc śledzić komunikaty swoich parafii. To jednak nie wszystko! W komunikacie czytamy też o tym, co pojawi się w zamian za kolędę. 

Będą to msze za mieszkańców poszczególnych ulic, które będą odprawiane w kościołach w okresie Bożego Narodzenia. Jedynym wyjątkiem dotyczącym kolędowania może być, na życzenie właścicieli, umówienie się z księdzem na poświęcenie nowo wybudowanego domu. Należy jednak zachować wówczas wszelkie środki sanitarne, przewidziane w okresie trwania pandemii koronawirusa. 

- Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych – czytamy w komunikacie archidiecezji. 

Wybuch butli z gazem w Rybniku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.