Koronawirus na Śląsku: Nie masz maseczki? Nie wsiądziesz do autobusu. Idą zmiany!

2020-07-29 18:45 Bartosz Wojsa
Śląskie: Nie masz maseczki? Nie wsiądziesz do autobusu. Wielkie zmiany od 1 sierpnia!
Autor: MZK Jastrzębie-Zdrój Śląskie: Nie masz maseczki? Nie wsiądziesz do autobusu. Wielkie zmiany od 1 sierpnia!

Do autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, które kursują między innymi po Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim, Żorach czy Rybniku, nie wsiądziesz bez wcześniejszego zakrycia twarzy. Od 1 sierpnia wprowadzone zostaną wielkie zmiany! Wejść do autobusu będzie można tylko jednymi, przednimi drzwiami. A kierowca będzie kontrolował, czy zasłaniamy usta i nos. Jeśli tego nie zrobimy, nie wejdziemy.

„Wiele osób nie zasłania ust i nosa podczas podróży” – skarżą się sami pasażerowie, twierdzi Międzygminny Związek Komunikacyjny w województwie śląskim reaguje. Sytuacja epidemiologiczna od miesięcy nie ulega znaczącej poprawie. Dlatego MZK, we współpracy z firmami przewozowymi, robi wszystko, aby podróż autobusem była bezpieczna. - Kluczowa jest ciągle dezynfekcja pojazdów (prowadzona już od marca), ograniczenie liczby pasażerów, a także zasłanianie ust i nosa: najlepiej maseczką higieniczną. Warto przypomnieć o dystansie społecznym w miejscach publicznych, m.in. na przystankach. Minimalna odległość wynosi 1,5 metra. Aby przemieszczanie się autobusami było bezpieczne dla każdego pasażera, MZK podejmuje kolejne kroki. Od najbliższej soboty (1 sierpnia), wejście do autobusu będzie możliwe tylko przednimi drzwiami, tak aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych. Zasada „pierwszych drzwi” nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza - mówi przedstawiciel MZK. 

Decyzja o zmianach zapadła najpierw na posiedzeniu zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, a następnie na Zgromadzeniu Związku (organ skupia delegatów wszystkich dziesięciu gmin tworzących MZK). Zmieniono regulamin przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej wprowadzając do niego stosowne zapisy. Decyzja zapadła bez sprzeciwu. Wszystkie samorządy ją zaakceptowały.

- Regulamin, o którym mowa jest stosunkowo mało znany pasażerom, choć znajduje się w każdym autobusie. Przypomnijmy więc, że zgodnie z jego zapisami (obowiązującymi już wcześniej) kierowca, kontroler MZK lub ostatecznie policjant może wyprosić z autobusu osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi, mimo posiadania przez nie ważnego biletu. Chodzi m.in. o pasażerów nietrzeźwych, jadących bez maseczki, a także o osoby zachowujące się głośno lub wulgarnie. Mowa jest także o pasażerach nieprzestrzegających drastycznie higieny osobistej, co bywa bardzo uciążliwe dla pozostałych uczestników podróży - mówią w MZK. 

 W trudnych przypadkach kierowca może zmienić trasę i podjechać autobusem pod komisariat policji. Wówczas za „podróż” zapłaci uciążliwy pasażer.   

Regulamin przewozu osób i bagażu, obowiązujący od 1 sierpnia, dostępny jest także na stronie internetowej MZK w zakładce „taryfa, regulaminy”.

Autobusy MZK jeżdżą między innymi po Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim czy Żorach. Obsługują też wiele mniejszych miejscowości i gmin na terenie województwa śląskiego, głównie subregionu rybnickiego. 

Zielona Góra: Zabił żonę i wyskoczył z 10. piętra. ZROBIŁ TO na oczach syna.