PG Silesia. Rozpoczeły się badania przesiewowe górników

i

Autor: PG Silesia

Koronawirus na Śląsku. Ruszyły masowe testy w PG Silesia! To nowe ognisko epidemii?

2020-07-22 8:29

W środę 22 lipca od rana rozpoczęły się masowe testy wśród górników z kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Testy obejmą 300 górników. Następnie badaniu zostaną poddani również pracownicy zakładów PGG w Chwałowicach i Rudzie Śląskiej (KWK Bielszowice).

Koronawirus w PG Silesia. Ruszyły masowe badania górników

W ostatnim czasie liczba zakażonych koronawirusem górników pracujących w kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach wzrosła, obecnie wynosi już 85 zakażonych. Na szczęście 15 z nich już wyzdrowiało. Jeszcze pod koniec czerwca informowano o ledwie kilku przypadkach koronawirusa w tej kopalni. Dlatego też postanowiono, że pracownicy zakładu zostaną masowo przebadani.

- Wojewoda, w uzgodnieniu z właścicielami tej prywatnej spółki, podjął decyzję o badaniach przesiewowych grupy 300 pracowników, wydelegowanych przez władze kopalni i służby sanitarne. Pobranie wymazów jutro od wczesnych godzin porannych przed kopalnią przeprowadzą żołnierze – sanitariusze Wojska Polskiego - mówi rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alina Kucharzewska.

Z powodu absencji górników w PG Silesia wstrzymano wydobycie.

Rozważane jest także badanie wybranej grupy górników (po około 300 osób) w dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej: Chwałowice (część kopalni ROW w Rybniku) i Bielszowice (część kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej). W jednym i drugi zakładzie wykryto po kilkadziesiąt przypadków.

- Wojewoda jest w kontakcie z władzami spółki i z właściwymi sanepidami, które analizują sytuację epidemiczną w tych zakładach górniczych w związku z pojawieniem się nowych przypadków - dodaje Kucharzewska.

Ogółem od początku epidemii zakażeniu uległo 6636 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, ale zdecydowana większość (6209) już wyzdrowiało. Z koronawirusem nadal walczy 262 górników z JSW, 165 z PGG i 70 z PG Silesia.

W województwie śląskim od 4 marca (dnia, kiedy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce) zanotowano 14 558 zakażeń koronawirusem, ale 11 878 już wyzdrowiało. Niestety z powodu COVID-19 w Śląskiem zmarło 375.

Górnik ze Śląska szczerze o sytuacji w kopalniach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany