Koronawirus na Śląsku. Związkowcy ujawniają: Zamkną kopalnie przez zarazę! [LISTA]

2020-05-22 7:11 Bartosz Wojsa
Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach
Autor: Polska Grupa Górnicza Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach. Pracownicy muszą być bezpieczni

Do premiera RP Mateusza Morawieckiego wysłano właśnie ostry list Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80. Górniczy związkowcy pytają w nim, czy aktualna sytuacja jest walką z koronawirusem, czy może "dobijaniem Śląska i górnictwa"? Pojawia się podejrzenie, że epidemia staje się pretekstem do zamykania kolejnych kopalń.

Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 w województwie śląskim wystosowała list do premiera RP Mateusza Morawieckiego, który dotyczy epidemii koronawirusa i sytuacji w górnictwie. Wiadomość zatytułowano: "Walka z koronawirusem czy dobijanie Śląska i górnictwa?". Górniczy związkowcy nie przebierają w słowach!

Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń?

Związkowcy zwracają w liście uwagę na to, że podczas gospodarskiej wizyty w Katowicach premier Morawiecki ogłosił, że sytuacja jest "pod kontrolą", a wydobycie na kopalniach zostanie wkrótce wznowione. - Zadowolony z siebie wrócił pan do Warszawy. Tymczasem na Śląsku, zamiast ruszyć wydobycie na kopalniach, na których do tej pory było zatrzymane, następuje zatrzymanie kolejnych kopalń - podkreślają związkowcy. 

W liście czytamy, że żadna z kopalń, o których mówił w Śląskiem premier, nie wróciła do normalnego wydobycia. - A wkrótce dojdzie do zatrzymania wydobycia w kopalniach Bielszowice i Pokój w Rudzie Śląskiej - wskazują związkowcy. Ich zdaniem, o ile w przypadku Bielszowic chodzi o przeprowadzane testy, o tyle na Pokoju wstrzymuje się prace "zupełnie bez przyczny".

- Nie stwierdzono tam żadnych przypadków zakażeń, ale jako że jest powiązana z Bielszowicami, kopalnia Pokój również będzie musiała stanąć - piszą. 

Koronawirus na Śląsku. Górnicy decydują: płacić czynsz czy kupić jedzenie?

Związkowcy zwracają też uwagę na to, że górnicy muszą czekać na wyniki testów do nawet około tygodnia. - Oznacza to zatrzymanie ruchu tych kopalń na ok. 3 tygodnie. Do już niepracujących załóg kopalń Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica, które w czerwcu otrzymają groszowe wynagrodzenie z powodu postoju, dołączy kilka tysięcy górników rudzkich kopalń, którzy również otrzymają rażąco niskie pensje - pisze WZZ Sierpień 80.

Zdaniem związkowców, górnicy i ich rodziny "już w czerwcu będą musieli wybierać, czy płacić czynsz i opłaty, czy kupować jedzenie". - Nic nie zapowiada, aby mogło być lepiej (...) Na Śląsk i na górników dalej wylewa się fala hejtu. I trudno się nawet temu dziwić, skoro jedyną poddaną masowemu testowaniu grupą zawodową są właśnie górnicy - podaje Sierpień 80.

Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń? Dobijanie górnictwa
Autor: WZZ Sierpień 80 Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń? "Dobijanie górnictwa"
Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń? Dobijanie górnictwa
Autor: WZZ Sierpień 80 Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń? "Dobijanie górnictwa"

Koronawirus na Śląsku. "Rządu nie obchodzi śląskie górnictwo!"

W ostrych słowach skomentowano również brak reakcji premiera RP Mateusza Morawieckiego na pomysł, aby górnicy-ozdrowieńcy mogli oddać osocze i ratować innych zakażonych koronawirusem ludzi.

- Rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego, posła ze Śląska, na tyle nie obchodzi śląskie górnictwo, że nie był w stanie odnieść się do tak prostej w swym zamyśle, lecz niezwykle istotnej sprawy dla wszystkich Polaków jak pozyskanie osocza od górników-ozdrowieńców - piszą.

Na koniec listu podkreślają także, że w świetle obecnych wydarzeń i zastanej sytuacji "trudno się dziwić, że fala niepokoju na Śląsku i wśród górników narasta". - Premier i poseł ze Śląska powinien o tym wiedzieć i wyciągnąć z tego wnioski - zaznaczono.

Górnik ze Śląska szczerze o sytuacji w kopalniach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.