Koronawirus w Polsce. Jeden z zatrzymanych na proteście przedsiębiorców ma objawy COVID-19 [ZAPIS RELACJI]

2020-05-24 22:59 Amadeusz Calik, Bartosz Wojsa, Marek Targoński, Rafał Strzelec, Michał Górecki, Emilia Białecka, Konrad Marzec, Michał Michalak, Sywlia Sitka-Czerniak
Protest przedsiębiorców w Warszawie
Autor: Marcin Wziontek / SE

Koronawirus w Polsce. Śledź relację na żywo i bądź na bieżąco! Trwa kolejny dzień walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych przekroczyła 21 tysięcy, a z powodu COVID-19 zmarło już blisko tysiąc osób. Najtrudniejsza sytuacja niezmiennie panuje na Śląsku, ale pogarsza się też sytuacja w Wielkopolsce, gdzie przybyło ponad 100 nowych zachorowań. Sprawdź najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie w RELACJI NA ŻYWO w Super Expressie.

Koronawirus w Polsce: RELACJA NA ŻYWO Tu znajdziesz najnowsze dane i informacje z całego świata

Pomimo upływu czasu, koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o setkach nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, otwarcia lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, czy obniżenia limitu wiernych na mszach, minister zdrowia Łukasz Szumowski wciąż apeluje o ostrożność, w tym utrzymywanie dystansu.

W środę minister Szumowski przedstawił bardzo ważne prognozy, które nie pozostawiają złudzeń w sprawie epidemii koronawirusa. Co dokładnie powiedział szef resortu zdrowia? Szumowski zapowiedział też, że w kolejnych dniach zdjęte zostaną obostrzenia dot. zasłaniania ust i nosa - w których regionach i od kiedy - dowiemy się już w przyszłym tygodniu.

Do tej pory w Polsce wykryto 21 326 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Aż 996 osób zmarło z powodu COVID-19. Najgorzej wygląda obecnie sytuacja koronawirusa na Śląsku, gdzie zakażonych jest prawie 7 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie. W tym artykule przekazujemy najnowsze dane dotyczące pandemii.

Koronawirus w Polsce. Bądź na bieżąco! [RELACJA NA ŻYWO]

Najnowsze informacje o koronawirusie w Polsce i epidemii w województwie śląskim - wszystkie aktualizacje w jednym miejscu!

22:58 Protest przedsiębiorców. Jeden z zatrzymanych ma KORONAWIRUSA?

W sobotę po południu pod Pałacem Kultury i Nauki Warszawie zorganizowano kolejny protest przedsiębiorców. Dzisiaj rzecznik prasowy policji poinformował, że jeden z zatrzymanych podczas demonstracji ma powszechne objawy zakażenia - 38 stopniową gorączkę. To mieszkaniec Śląska, gdzie obecnie występuje wiele ognisk zakażeń COVID-19. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

22:36 Irlandia: tylko cztery zgony na Covid-19 i 57 nowych zakażeń

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarły cztery osoby, w efekcie czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1 608, wykryto też 57 nowych zakażeń - podało w niedzielę po południu tamtejsze ministerstwo zdrowia.
To druga tak niska liczba zgonów w ciągu ostatniego tygodnia, ale ponieważ poprzednio też dotyczyła ona weekendu, może to być efektem opóźnień w potwierdzaniu przyczyny zgonu w weekendy. Przez ostatnie dwa tygodnie dobowa liczba zgonów z dwoma wyjątkami mieściła się w przedziale od 10 do 16 - informuje PAP.

22:20 Johnson: Cummings zachował się odpowiedzialnie i zgodnie z prawem

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w niedzielę, że jego główny doradca Dominic Cummings zachował się odpowiedzialnie i zgodnie z prawem. Jak ujawniła prasa, Cummings co najmniej dwa razy złamał rządowy zakaz przemieszczania się bez potrzeby.
- To dlatego, że traktuję tę sprawę tak poważnie i jest ona tak poważna, że mogę wam dziś powiedzieć, że odbyłem długą rozmowę twarzą w twarz z Dominikiem Cummingsem i doszedłem do wniosku, że podróżując, aby znaleźć odpowiedni rodzaj opieki nad dzieckiem, w chwili, gdy on i jego żona mieli zostać unieruchomieni przez koronawirusa i gdy nie miał alternatywy, myślę, że podążał za instynktami każdego ojca i każdego rodzica i nie potępiam go za to - oświadczył Johnson podczas codziennej konferencji prasowej na Downing Street - informuje PAP.

21:55 Francja: najniższy dobowy wzrost zakażeń od początku kwarantanny

Odnotowano najniższy dobowy wzrost nowych zakażeń koronawirusem od początku kwarantanny wprowadzonej 17 marca, wyniósł on 115 - poinformowało w niedzielę w komunikacie francuskie ministerstwo zdrowia.
W sumie liczba osób zakażonych od początku epidemii wzrosła do 144 921. Liczba osób leczonych w szpitalach we Francji na Covid-19 wzrosła jednak o siedem osób, do 17 185, po spadkach, które utrzymywały się od 15 kwietnia - informuje PAP.

21:38 Czechy: Karwina nie zniesie niektórych ograniczeń przez zakażenia w kopalni

W Karwinie w pobliżu granicy z Polską nie zostaną zniesione w poniedziałek niektóre restrykcje wprowadzone w związku z pandemią - poinformował w niedzielę czeski minister zdrowia Adam Vojtiech. Powodem jest sytuacja w kopalni Darków, gdzie testy ujawniły 154 zakażenia.
Minister powiedział, że nie wiadomo, jak długo jeszcze restrykcje pozostaną w mocy, ale zapewne przez tydzień lub dwa - informuje PAP.

21:14 Wielkopolskie: 1202 wymazy do testów na koronawirusa pobrano od mieszkańców powiatu kępińskiego

1202 wymazy do testów na obecność koronawirusa pobrano w weekend od mieszkańców powiatu kępińskiego podczas akcji Test and Go. To absolutny rekord w liczbie pobranych wymazów w porównaniu z wcześniejszymi akcjami w Krotoszynie, Kaliszu i w Ostrowie Wlkp. – przekazał w niedzielę PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.
Przez weekend w wielkopolskim Kępnie działało centrum Test and Go pobrań wymazów do testów na obecność koronawirusa - informuje PAP.

21:00 Władze Lombardii: nie ma sygnału o żadnym zgonie osoby zakażonej

Władze Lombardii poinformowały w niedzielę, że w ciągu minionej doby nie zanotowano w tym regionie, epicentrum epidemii koronawirusa we Włoszech, ani jednego zgonu osoby zakażonej. To pierwszy taki dzień od początku kryzysu.
Wcześniej Obrona Cywilna ogłosiła codzienny bilans, podając, że w kraju zmarło 50 osób zakażonych. Zastrzeżono zarazem w biuletynie, że nie napłynęły informacje o zmarłych z Lombardii informuje PAP.

20:52 Protest przedsiębiorców. Jeden z zatrzymanych ma objawy koronawirusa!

W soboę (23.05.2020) odbył się kolejny już protest przedsiębiorców. Wobec jednego z uczestników policja prowadziła czynności w trybie przyspieszonym. Jak przekazał w niedzielę rzecznik prasowy KSP nadkom. Sylwester Marczak mężczyzna ten ma objawy koronawirusa.

20:42 Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu bez kwarantanny

Służby sanitarne zdjęły kwarantannę z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Żaden z mieszkańców nie jest zakażony – poinformowano na stronie kaliskiego urzędu miasta. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

20:15 11,5 mln zł na walkę z koronawirusem

Spółki KGHM, Węglokoks i Tauron przekazały na walkę z koronawirusem 11,5 mln zł – poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Aktywów Państwowych.
"W ramach akcji MAP dla Polaków KGHM SA przekazał ponad 8 mln zł na pomoc w walce z koronawirusem. Spółka udostępniła też swoje laboratoria do celów badań pod kątem COVID-19 i wdrożyła produkcję płynu dezynfekcyjnego" – napisało MAP - informuje PAP.


19:45 Nie żyje 45 osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Zakażonych jest 593 osoby

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zakażenia COVID-19. W województwie kujawsko-pomorskim dotychczas potwierdzono 593 zachorowań na koronawirusa, a 45 osób zmarło. Liczba ozdrowieńców wzrosła do 430 osób. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

19:22 Jakie są zasady pogrzebu zmarłego na KORONAWIRUSA? Przejmujący opis procedur

Liczba zgonów w Polsce z powodu koronawirusa zbliża się do tysiąca. Wciąż jednak przepisy o postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19 są nieprecyzyjne. Jeden z internautów, który stracił tatę z powodu koronawirusa, postanowił opisać na Facebooku cały proces pogrzebu zmarłego. Historia mężczyzny jest poruszająca. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

19:00 Włochy: 50 kolejnych zgonów, ale to niepełny bilans

We Włoszech w ciągu doby zanotowano śmierć 50 osób zakażonych koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. Oficjalnie bilans zmarłych wzrósł do 32 785. Jest on jednak niepełny, bo nie zawiera danych z Lombardii. W kraju jest ponad 530 nowych zakażeń.
Jak wyjaśniła Obrona Cywilna w biuletynie, władze Lombardii - regionu, epicentrum epidemii w Italii, nie przesłały informacji o liczbie zmarłych. Przyczyny nie zostały podane. Zakażonych jest teraz 56 tys. osób; o o. 1 100 mniej niż w sobotę - informuje PAP.

18:49 Bilans koronawirusa w Polsce w niedzielę: 395 przypadków, w tym 185 na Śląsku; trzy zgony

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę w ciągu dnia o 395 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem. Do 185 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarły kolejne trzy osoby.
W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono w całym kraju zakażenie u 305 osób – w tym u 161 osób z woj. śląskiego, a dwóch chorych zmarło. W popołudniowej informacji resort podał, że jest 90 nowych zakażeń i jeden zgon - informuje PAP.

18:25 Niemcy: Turyngia planuje poluzować restrykcje związane z pandemią

Premier Turyngii Bodo Ramelow zamierza od 6 czerwca znieść obostrzenia obowiązujące dotychczas we wszystkich landach RFN i obejmujące m.in. obowiązek noszenia maseczek, zachowania dystansu społecznego oraz ograniczenia kontaktów - podają w niedzielę media niemieckie.
“Chcę anulować ogólną +blokadę+ 6 czerwca i zastąpić ją pakietem środków, które będą skupiać się głównie na lokalnych zezwoleniach” - powiedział wywodzący się z lewicowej partii Die Linke Ramelow dziennikarzom z koncernu medialnego Mediengruppe Thuringen - informuje PAP.

17:55 Kędzierzyn-Koźle: Zmarł pacjent zakażony koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia przekazało smutne informacje płynące z Kędzierzyna-Koźle. Zmarł pacjent zakażony koronawirusem. Z informacji przekazanych przez MZ wynika, że miał on choroby współistniejące. Dotychczas w całej Polce na COVID-19 zmarło już 996 osób. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Kliknij TUTAJ.

17:30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 90 zakażeniach COVID-19. Jest kolejna ofiara śmiertelna

- Mamy 90 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (24), łódzkiego (23), mazowieckiego (20), dolnośląskiego (11), małopolskiego (5), pomorskiego (2), podlaskiego (1), świętokrzyskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1), podkarpackiego (1), i lubuskiego (1) - Informuje Ministerstwo Zdrowia.

- Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Kędzierzyn-Koźle. Osoba ta miały choroby współistniejące - czytamy w komunikacie MZ.

Liczba zakażonych koronawirusem: 21 326/996 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Koronawirus w Polsce 24.05.2020
Autor: Super Express Koronawirus w Polsce 24.05.2020

17:17 Portugalia: rekordowy wzrost liczby ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zanotowano rekordowy wzrost liczby osób, które wyzdrowiały z Covid-19. Grono ozdrowieńców powiększyło się o blisko 10 tys. osób do 17 549 - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
Podczas niedzielnej konferencji w Lizbonie szefowa resortu zdrowia Marta Temido przypomniała, że już w sobotę spodziewano się znaczącego wzrostu liczby wyleczonych osób po infekcji SARS-CoV-2 - informuje PAP.

16:29 "Le Monde": pandemia koronawirusa poważnym ciosem dla wizerunku USA

Pandemia koronawirusa jest poważnym ciosem dla wizerunku USA, jaki starają się one same promować – oceniają zagraniczni korespondenci francuskiego "Le Monde". Jako porażkę przedstawiają działania dyplomatyczne prezydenta Donalda Trumpa i jego politykę międzynarodową
Korespondent gazety w Waszyngtonie Gilles Paris i korespondentka w Genewie Marie Bourreau w tekście pt. "Końcówka amerykańskiej soft power" pogorszenie wizerunku USA przypisują "serii jednostronnych i agresywnych decyzji, brutalnemu zamknięciu granic amerykańskich przed obywatelami UE i zawieszeniu składek do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w pełni globalnego kryzysu sanitarnego" - informuje PAP.

16:11 Włochy: kary i interwencje sił porządkowych w pierwszy weekend swobody

Setki kar finansowych wymierzyli funkcjonariusze sił porządkowych we Włoszech w pierwszy weekend po zniesieniu większości restrykcji nałożonych w marcu z powodu pandemii. Najtrudniejsza była noc z soboty na niedzielę w miejscach uczęszczanych przez młodzież.
Od ponad dwóch miesięcy w całym kraju nie widziano takich tłumów, jak w sobotni wieczór i noc. Tysiące młodych ludzi wyległy na ulice i place w dzielnicach lokali gastronomicznych i nocnego życia. To pierwszy weekend, gdy nie trzeba podawać powodu wyjścia z domu i można spotykać się z przyjaciółmi - informuje PAP.

15:45 Bułgaria: cztery osoby zmarły na Covid-19 w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii cztery osoby zmarły na Covid-19, zdiagnozowano też 19 nowych przypadków zakażenia - poinformował w niedzielę Krajowy Sztab Operacyjny. Łączna liczba osób, które zmarły na koronawirusa w tym kraju, wynosi 130.
Od początku epidemii zarejestrowano 2 427 zakażeń koronawirusem. Według Krajowego Sztabu Operacyjnego utrzymuje się tendencja, w której liczba rekonwalescentów przeważa nad nowymi przypadkami Covid-19. Trend ten utrzymuje się od początku tygodnia. Za wyleczone uznano jak dotąd 840 osób - informuje PAP.

15:11 MON: 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku działa normalnie

22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku działa normalnie – wykonuje swoje zadania i podobnie jak wszystkie jednostki Wojska Polskiego przestrzega wszystkich zaleceń sanitarnych - zapewnił w niedzielę PAP resort obrony narodowej. W jednostce jest 9 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Malbork: 9 zakażonych koronawirusem w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego. MON: Jednostka działa normalnie

14:48 Prezydent dziękuje służbie zdrowia z Jasnej Góry!

Prezydent Andrzej Duda gościł w niedzielę w Częstochowie, gdzie uczestniczył we mszy św. z okazji 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia.

- Czułem się z jednej strony w duchowym, ale i państwowym obowiązku, żeby być tutaj z nimi, i dać tym samym wyraz wdzięczności wobec wszystkich pracowników służby zdrowia w naszym kraju, którzy w tych ostatnich tygodniach, miesiącach poświęcali się i dawali wielokrotnie przykład wielkiej dzielności i oddania w sprawie swojego powołania (...) - powiedział Duda. (biuro prasowe Jasnej Góry)

14:11 Koronawirus w Niemczech: Wracają wybrane połączenia lotnicze!

Jak informuje PAP, od połowy czerwca Lufthansa ponownie uruchomi loty w 20 kierunkach. Z Frankfurtu nad Menem będzie można polecieć przede wszystkim w rejony turystyczne, takie jak m.in.: Wenecja, greckie wyspy Kreta i Rodos, Faro na południu Portugalii, Majorka, Ibiza i Malaga. Linie lotnicze prowadzą ponadto rozmowy z rządem na temat odstąpienia ok. 20 procent udziałów, co miałoby im zapewnić 9 mld Euro.

13:55 Więcej dzieci w przedszkolach? Jest wniosek rzecznika!

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił w tej sprawie do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. To dlatego, że docierają do niego sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców prowadzących przedszkola, którzy wskazali, że po ich dostosowaniu do obecnie obowiązujących wymogów, grupy są już maksymalnie wypełnione. Dzieje się to w sytuacji, kiedy jedynie około 30 procent rodziców, z którymi placówki mają podpisane umowy, zdecydowało się tam posłać swoje dzieci.

13:43 Wierni spotkali się z papieżem po raz pierwszy od 2 miesięcy!

O ile mieszkańcy Rzymu mogli w końcu wejść na plac św. Piotra w czasie modlitwy Regina Coeli, o tyle papież Franciszek nadal odmawiał ją w bibliotece. Ojciec Święty powiedział m.in. że modli się za "wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w tych trudnych czasach, w każdym zakątku świata pracują z pasją i zaangażowaniem dla pokoju (...)". (PAP)

13:32 Koronawirus: Polacy zarezerwowali już wszystkie miejsca na wakacje!

Jak informuje Izba Gospdarcza Hotelarstwa Polskiego, dotyczy to hoteli położonych z dala od ludzkich skupisk. Miejsc noclegowych nie brakuje za to w ośrodkach typowo wypoczynkowych. Największym powodzeniem wśród turystów cieszą się domki wolnostojące.

13:17 Koronawirus na Białorusi: Prawie tysiąc zachorowań w ciągu doby!

W ciągu minionych 24 godzin przybyło 954 przypadki koronawirusa, a 5 osób zmarło - informuje PAP. Od początku pandemii na Białorusi wykryto ponad 36 tys. zachorowań na COVID-19, z których prawie 15 tys. udało się już wyleczyć. W sumie z powodu choroby doszło do 199 zgonów.

13:07 Artur Boruc zarażony koronawirusem?

Klub angielskiej Premier League Bournemouth poinformował, że jego piłkarz jest jedną z dwóch osób z całej ligi, u których wykryto w sobotę koronawirusa. Klub nie zdradza personaliów zawodnika, ale w drużynie z południa Anglii występuje m.in. Artur Boruc. Do tej pory w Premier League wykryto 8 przypadków koronawirusa.

12:58 Koronawirus na Śląsku: Kolejne zarażenia wśród górników!

Jak informuje Eska.pl, wśród 161 nowych zakażeń w województwie 30 dotyczy pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a kilka nowych przypadków odnotowano także w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W tych należących do JSW potwierdzono w sumie 1386 zachorowań na koronawirusa: w Pniówku to 1257 osób, 113 osób w Ruchu Zofiówka, 9 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 4 osoby w kopalni Budryk i 3 w Ruchu Borynia. Najwięcej zarażonych wśród pracowników PGG jest w Jankowicach - prawie 700.

12:45 Koronawirus w Rosji: Najwięcej zgonów w ciągu doby!

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarły tam 153 osoby - najwięcej od wybuchu pandemii. W tym samym czasie pojawiło się 8 599 nowych zachorowań. Łączna liczba zgonów i zarażonych wynosi, odpowiednio, 3 541 i 344 481. Ten drugi wynik oznacza, że Rosja zajmuje pod tym względem 3. miejsce na świecie. (PAP)

12:37 Koronawirus: Hiszpanie wyszli na ulice, by zaprotestować!

W sobotę na ulice w całym kraju wyszło tysiące ludzi, którym nie podoba się, że rząd tak wolno znosi kolejne obostrzenia. Premier Pedro Sánchez Pérez-Castejón już wcześniej zapowiedział, że kolejne ograniczenia znikną dopiero 1 lipca. (RMF FM)

12:30 Koronawirus: Ukraina dogania Polskę!

U naszych wschodnich sąsiadów potwierdzono już 20 986 przypadków COVID-19, czyli niewiele mniej niż u nas (21 236). jak informuje PAP, minionej doby przybyło 406 zakażeń i 12 zgonów, których łączna liczba wynosi 617. Do tej pory wyzdrowiało 7108 zarażonych.

12:23 Dwa nowe przypadki koronawirusa w Premier League!

Wiadomo, że dotyczą piłkarzy lub trenerów dwóch różnych klubów, ale liga nie informuje, o kogo dokładnie chodzi. W czasie drugiej tury badań na obecność koronawirusa zrobiono 996 testów, a ich liczba przypadająca na poszczególny kluby zwiększyła się z 40 do 50. Trzecia tura badań rozpocznie się już w poniedziałek. Do tej pory na 1744 testy stwierdzono, licząc ostatnie przypadki, 8 zachorowań wśród piłkarzy i sztabów szkoleniowych Premier League. (Sky Sports)

12:12 Czy przebieg koronawirusa zależy od genów?

Jak informuje RMF FM, sprawdzą to naukowcy ze Szczecina. Ich zadaniem będzie przebadanie pacjentów po 60. roku życia i sprwdzenie, dlaczego u niektórych nie ma w ogóle objawów koronawirusa, a inni, którzy są w podobnym stanie zdrowia, potrzebują respiratora - być może zależy to od mutacji wybranego genu.

11:38 Koronawirus na Śląsku: Prawie 200 zgonów i blisko 7 tys. zakażonych!

Po najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia liczba ofiar koronawirusa na Śląsku zwiększyła się o dwie, a w województwie przybyło 161 zakażeń. WIĘCEJ

11:01 Wrocław otwiera schronisko dla zwierząt!

Od poniedziałku 25 maja znowu będzie można odwiedzać placówkę, która była zamknięta przez 2 miesiące - w tym czasie adopcje odbywały się zdalnie. Pracownicy schroniska informują, że na jego terenie będzie mogło przebywać w jednym momencie 10 osób. Wszyscy odwiedzający proszeni są o noszenie maseczek. (RMF FM)

10:54 Nowe ofiary śmiertelne i nowe zakażenia na Węgrzech!

Minionej doby z powodu koronawirusa zmarły 4 osoby, a kolejnych 28 zostało zakażonych - informuje PAP. Od początku pandemii na Węgrzech odnotowano 486 zgonów i 3741 zachorowań. Maleje liczba zakażeń niewyleczonych, których jest 1565. z czego 42 procent przypada na Budapeszt. W stolicy państwa odnotowano też 61 procent łącznej liczby ofiar.

10:39 Koronawirus w Polsce: Blisko połowa zarażonych wyzdrowiała!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dotyczący przebiegu walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Z choroby wyleczyły się do tej pory 9 194 osoby, czyli blisko połowa wszystkich zarażonych (21 236).

10:33 Koronawirus w Polsce: Nie używajcie tego produktu!

Przed używaniem tego preparatu antybakteryjnego ostrzega sanepid. SZCZEGÓŁY

10:21 Koronawirus w Polsce: Dwie kolejne ofiary śmiertelne!

To 49-letnia kobieta z Cieszyna i 82-letni mężczyzna z Tychów - obydwoje mieli choroby współistniejące. Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce powiększyła się do 995.

10:15 Koronawirus w Polsce: Ponad 300 nowych zakażeń!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. 161 przypadków potwierdzono w województwie śląskim, a 101, czyli ponad 5 procent dotychczasowej liczby, w Wielkopolsce. Łącznie na koronawirusa w Polsce zachorowało 21 236 osób.

09:55 Polski pilot zmarły na koronawirusa na pierwszej stronie "New York Timesa"!

Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308, trafił do gazety razem z innymi ofiarami COVID-19 w Stanach Zjednoczonych - informuje PAP. "New York Times" opublikował na pierwszej stronie listę tysiąca osób, które zmarły z powodu koronawirusa. O zgonie Główczewskiego poinformowano w połowie kwietnia. 

08:55 Memorial Day w Stanach Zjednoczonych inny niż zwykle!

To amerykańskie święto państwowe, które jest poświęcone pamięci weteranów wojennych. Co roku w ostatni poniedziałek maja w całym kraju odbywają sią parady, pikniki i inne uroczystości. W związku z pandemią koronawirusa święto będzie wyjątkowo skromnie obchodzone zwłaszcza w Nowym Jorku. W "Big Apple" odwołano z tego powodu Little Neck-Douglaston Parade, jedną z największych w mieście, a na Brooklynie nie będzie natomiast Parady Dnia Pamięci. Z kolei Intrepid Sea-Air-Space Museum odda hołd weteranom wirtualnie. Można się udać do parków na tradycyjne pikniki, ale trzeba zachować dystans społeczny i nosić maseczki, ponadto zabronione jest grillowanie. (PAP)

08:31 Ministerstwo Zdrowia przypomina o teleporadach!

To usługa dla osób, które mają problem, by skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Można z niej korzystać 24 h/na dobę, także w niedzielę i święta.

08:24 Szpital MSWiA będzie testował nowy lek na koronawirusa!

To Remdesivir, który był już stosowany przy ograniczaniu epidemii SARS i Eboli - informuje PAP. We wcześniejszych badaniach wykazano, że pacjenci z COVID-19 używający tego leku spędzali w szpitalu o 30 procent mniej czasu.

- To lek przeciwwirusowy, o działaniu hamującym namnażanie się SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta (...) W naszej klinice, w ramach testów, lek ten na razie jest zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów z niewydolnością oddechową wymagających respiratoroterapii (...) - mówi PAP Rafał Wójtowicz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA.

8:09 Polski eksport spada, ale nie jest źle!

Dane za marzec pokazują, że polski eksport spadło o ok. 6 procent - informuje WNP.pl. Według Janusza Chojny z Polskiego Instytutu Ekonomicznego nasza gospodarka spowolniła, ale i tak radzimy sobie lepiej niż np.: Niemcy, Włochy, Słowacja, Czech i Węgry, gdzie stwierdzono spadki wynoszące ok. 10 procent. Najbardziej obniżył się polski eksport do Włoch i Francji (o ok. 20 procent), ale już do Niemiec był podobny do analogicznego okresu rok wcześniej.

07:58 Na Białorusi bez ciepłej wody - nawet koronawirus nie pomógł!

Planowe wyłączenia ciepłej wody pojawiają się tam co roku, podobnie jak w innych krajach postsowieckich, po zakończeniu sezonu grzewczego. Na Białorusi nie zatrzymał ich nawet koronawirus, choć w związku z epidemią władze przełożyły przegląd z maja na czerwiec. Wyłączenia to efekt tego, że kraj cały czas korzysta z przestarzałej sieci ciepłowniczej powstałej jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Jest ona co prawda modernizowana, ale to długi proces, który potrwa jeszcze wiele lat. Z tego powodu Białorusini nie mają dostępu do ciepłej wody przez ok. 2 tygodnie. (PAP)

07:47 W Moskwie z powodu koronawirusa zmarło ponad 2 razy więcej osób niż w Polsce!

Tylko w stolicy Rosji z powodu zarażenia COVID-19 zmarło 59 osób, powiększając grono ofiar do 1993. Minionej doby w Moskwie przybyło 3190 chorych, a od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 161 397 ludzi. Zgony w stolicy Rosji stanowią znacznie przeszło połowę wszystkich w kraju (3388) i ponad dwa razy więcej niż w Polsce (993). Liczba zakażonych koronawirusem w największym państwie świata wynosi natomiast 335 882. (PAP)

07:28 W USA już prawie 100 tys. zgonów!

To sprawia, że Stany Zjednoczone zajmują pod tym względem 1. miejsce na świecie - informuje PAP. Najnowsze dane pochodzą z godz. 2.30 w nocy z soboty na niedzielę - według nich w USA przybyło ok. 22 tys. zakażeń, których łączna liczba wynosi teraz 1, 622 mln. W ciągu minionej doby odnotowano ponadto 1127 zgonów, których jest razem 97 048, co przekazuje Uniwersyt Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

07:18 Prawie 500 nowych przypadków koronawirusa w Niemczech!

Minionej doby przybyło ich 431, a do grona zmarłych z powodu zarażenia COVID-19 dołączyło kolejne 31 osób - informuje PAP. W sumie u naszych zachodnich sąsiadów jest 178 281 zachorowań i 8247 zgonów. Najwięcej przypadków koronawirusa pojawiło się do tej pory w: Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

07:09 Niemiecki samolot zawrócony znad Sardynii! Dlaczego?

Samolot pasażerski odleciał z Niemiec w sobotę w kierunku włoskiej wyspy, choć została ona zamknięta z powodu koronawirusa - informuje PAP. Firma zarządzająca lotniskiem twierdzi, że informowała o tym, że zgodnie z decyzją włoskich władz nadal będzie ono nieczynne, a ruch pasażerski w tym regionie ma zostać przywrócony dopiero po 15 czerwca.

22:57 Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji! Wracamy jutro!

22:32 Prawie 1000 osób zmarło przez COVID-19 w Polsce

Najważniejsza i oddająca najwięcej statystyka z soboty - mamy już 993 zgonów pacjentów, którzy walczyli z koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę bariera tysiąca zostanie przekroczona.

22:15 Już ponad 5,25 mln ludzi zakażonych koronawirusem

Na całym świecie wykryto jak dotąd 5,25 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad dwie trzecie infekcji zdiagnozowano w Europie i USA - poinformowała w sobotę agencja AFP.

Europa jest nadal kontynentem najbardziej dotkniętym przez pandemię; liczba zakażonych wynosi 2 003 510, a ofiar śmiertelnych 173 186.

W Stanach Zjednoczonych wykryto dotąd 1 604 879 przypadków koronawirusa, zmarło 96 125 osób.

21:52 Nocne życie zburzy plan Włochów?!

Movida - to hiszpańskie słowo oznaczające nocne życie towarzyskie w klubach i pod gołym niebem budzi w weekend strach we Włoszech. Istnieją obawy, że w po niedawnym otwarciu barów i innych lokali, uczęszczanych przez młodzież, sytuacja wyrwie się spod kontroli.

Lokalne władze w całym kraju ostrzegają, że jest ryzyko, że w miejscach, gdzie w weekendowe wieczory gromadzą się młodzi ludzie, może dojść do zabronionych skupisk, w których dojdzie do kolejnych zakażeń koronawirusem. To zaś może skutkować ponownym wzrostem zachorowań w okresie, gdy sytuacja epidemiologiczna wyraźnie poprawia się.

Szczególne zaniepokojenie budzą już zarejestrowane sceny z miejsc życia rozrywkowego młodzieży w Mediolanie w nocy z piątku na sobotę. Podjęto starania, by nie doszło do powtórzenia się tej sytuacji. - To coś bardzo poważnego i niedopuszczalnego - tak zdjęcia z Mediolanu, Brescii i innych miast Lombardii skomentował szef wydziału do spraw bezpieczeństwa we władzach regionu Riccardo De Corato.

(PAP)

21:35 Koronawirus w Polsce. Ilu chorych przybyło dziś w województwach?

Województwo śląskie - 179
Województwo mazowieckie - 40
Województwo dolnośląskie - 33
Województwo łódzkie - 12
Województwo wielkopolskie - 12
Województwo pomorskie - 10
Województwo świętokrzyskie - 8
Województwo opolskie - 4
Województwo zachodniopomorskie - 4
Województwo małopolskie - 4
Województwo kujawsko-pomorskie - 2
Województwo podlaskie - 3
Województwo lubuskie - 2
Województwo lubelskie - 1
Województwo warmińsko-mazurskie - 1
Województwo podkarpackie - 1

21:15 Koronawirus blisko Polski. Alarm w Niemczech!

Policja aresztowała w sobotę w Berlinie około 60 osób podczas protestów przeciw restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa. Demonstranci nie respektowali dystansu społecznego, a niektórzy atakowali policję. Dwóch policjantów zostało lekko rannych.

Był to trzeci z rzędu weekendowy protest przeciw kwarantannie. Policja na razie nie skomentowała zatrzymań ani ataków na funkcjonariuszy.

(PAP)

20:55 Koronawirus we Włoszech. Powiew optymizmu?

119 zgonów, 669 nowych zakażeń COVID-19, ale łącznie o 1570 mniej - tak wyglądała ostatnia doba na Półwyspie Apenińskim. 

20:25 Koronawirus blisko Polski. Ważna decyzja na Słowacji

W sobotę zakończyła się blokada granicy między Austrią i Słowacją koło Bratysławy. Wracający do kraju Słowacy, protestujący na autostradzie na przejściu Jarovce–Kittsee, zgodzili się zacząć obowiązkową kwarantannę w ośrodkach rządowych, by potem przenieść się do domów.

Piątkowe protesty i późniejsze blokady zostały sprowokowane obietnicą uruchomienia aplikacji działającej w telefonach komórkowych, która miała kontrolować pobyt na kwarantannie w domach i tym samym wykluczyć odosobnienie w ośrodkach nadzorowanych przez MSW. Aplikacja, która wykorzystuje kody źródłowe Google i Apple, wymaga zatwierdzenia przez te spółki, a do tego wciąż nie doszło.

(PAP)

19:55 Wczasy w Polsce już w czerwcu? 

- Mam nadzieję, że z punktu widzenia logistyki i modelu funkcjonowania sanatoriów po 15 czerwca, 1 czerwca będziemy gotowi z takim kompletem wytycznych - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Więcej: Koronawirus w Polsce. Kiedy można jechać na wczasy? PODANO TERMINY

19:40 Sanatoria i uzdrowiska - kiedy zostaną otwarte? Wiceminister zabrał głos

W ramach odmrażania gospodarki i usług medycznych przymierzamy się do otwarcia sanatoriów i uzdrowisk w połowie czerwca - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Gadomski twierdząco odpowiedział na pytania zadane mu w TVP Info, czy pacjenci, którym przerwano pobyt w sanatoriach, lub ci, którym "przepadł termin" w ciągu ostatnich miesięcy, będą teraz mogli korzystać z przysługującego leczenia oraz czy sanatoria są przygotowane na przyjęcie kuracjuszy na nowych zasadach.

(PAP)

19:20 Koronawirus w Polsce - bilans z 23.05.2020 r.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę w ciągu dnia o 316 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem - w tym 179 na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 11 osób.

W ciągu doby wykonano ponad 31,8 tysięcy testów na koronawirusa.

19:00 Koronawirus a rozgrywki sportowe. Robert Lewandowski w akcji!

Bayern kontra Eintracht Frankfurt, czyli Bundesliga w dobie pandemii koronawirusa, W akcji wielka gwiazda polskiego sportu! Śledźcie relację na żywo.

18:40 Koronawirus w Polsce - aktualna mapa zakażeń - stan na 23.05.2020

Gdzie Koronawirus atakuje najmocniej? Sprawdź aktualną mapę zakażeń COVID-19! Prezentujemy ją poniżej.

18:20 Koronawirus - kolejna ofiara na Pomorzu

Z przykrością przyjęliśmy informację o zgonie kolejnego pacjenta, zmagającego się z paskudnym koronawirusem. Ofiara zmarła w Gdańsku. Mamy także 2 nowe zachorowania na terenie stolicy województwa pomorskiego.

Czytaj więcej: Zgon pacjenta w Gdańsku. Kim był mężczyzna? [KORONAWIRUS W POLSCE 23.05]

18:00 Koronawirus zabił na Śląsku. Kim były ofiary?

Koronawirus znów zaatakował w województwie ślaskim. Ze smutkiem przyjęliśmy informację o kolejnych zgonach w Raciborzu. Kim były ofiary paskudnego wirusa?

Czytaj tutaj: Ministerstwo Zdrowia: Dwie ofiary koronawirusa w Raciborzu! Kim byli zmarli? [23.05.2020]

17:40 Ministerstwo Zdrowia: 3 kolejne zgony w Polsce. 97 nowych przypadków

- Mamy 97 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (40), dolnośląskiego (21), śląskiego (17), łódzkiego (12), podlaskiego (2), pomorskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), podkarpackiego (1) i małopolskiego (1) - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Niestety zmarły 3 osoby. Ofiary to 78-letni mężczyzna z Gdańska, 55-letnia kobieta oraz 69-letni mężczyzna z Racibórza. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

17:25 Ministerstwo Zdrowia: Rekordowa liczba testów w Polsce!

- W ciągu doby wykonano ponad 31,3 tys. testów na koronawirusa - piszą w komunikacie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. To dzienny rekord.

17:00 Włochy. Dodatkowe "opłaty COVID" w kraju

"Opłata Covid" - taki dodatek w wysokości od 2 do 4 euro doliczany jest do rachunków we Włoszech w niektórych sklepach i punktach usługowych. Przypadki te ujawniła organizacja obrony praw konsumentów, która mówi, że trzeba skończyć z takim "Dzikim Zachodem".

Konsumencka organizacja Codacons poinformowała, że otrzymuje liczne sygnały i zdjęcia paragonów fiskalnych, na których widnieje dodatkowa opłata. Pobierana jest ona zwłaszcza w salonach fryzjerskich i piękności.

(PAP)

16:40 La Liga wróci niebawem! Znamy szczegóły

Jak już wcześniej przekazywaliśmy w relacji, niedługo wróci do gry jedna z najlepszych lig piłkarskich. Przeczytajcie więcej TUTAJ.

16:25 Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem - aktualne dane

Sprawdzamy kolejny region i zaglądamy do poszczególnych miast. Zobaczcie jak wygląda sytuacja w Toruniu, Bydgoszczy i okolicach TUTAJ.

16:10 Koronawirus a wybory prezydenckie. Jackowski mówi o zwrocie akcji

Krzysztof Jackowski od lat przepowiada przyszłość. Jego wizje niejednokrotnie okazywały się rzeczywistością. Teraz słynny jasnowidz zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich, storpedowanych wcześniej koronawirusa. Ich przebieg może być sporą niespodzianką.

Czytaj więcej: ZASKAKUJĄCE słowa jasnowidza Jackowskiego! Trzaskowski POMOŻE zostać prezydentem Polski innemu kandydatowi?

15:50 Dramatyczna sytuacja przy granicy z Polską. Białoruś ma problem

Już 18. dobę z rzędu dzienny przyrost potwierdzonych laboratoryjnie infekcji koronawirusem sięga powyżej 900 przypadków. Z piątku na sobotę wykryto 941 nowych infekcji – wynika z komunikatu białorsukiego resortu zdrowia, który cytuje Polska Agencja Prasowa.

15:21 Dobre wieści dla kibiców piłki nożnej! Wkrótce powrót rozgrywek La Liga

Premier Hiszpanii ogłosił, że jedna z najlepszych lig na świecie wznowi rozgrywki 8 czerwca. FC Barcelona czy Real Madryt? Wkrótce się przekonamy!

15:09 Koronawirus w Holandii. Kolejne niepokojące liczby

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 23 osoby, stwierdzono też 176 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w sobotę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5811 ofiar śmiertelnych. 

(PAP)

14:20 Wojsko uruchomi kolejne punkty testów na koronawirusa

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomią mobilne punkty TEST&GO dla pracowników sezonowych w rolnictwie. Punkty do pobierania materiału biologicznego powstaną w Czerwińsku nad Wisłą oraz w Grójcu" – napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze. (PAP)

14:05 Dolny Śląsk: Dzielnicowy policjant z okolic Lwówka Śląskiego brał łapówki za zwolnienie z kwarantanny

Na Dolnym Śląsku zatrzymany został policjant, który podczas kontrolowania osób objętych kwarantanną brał łapówki za skrócenie okresu obowiązkowej izolacji. Funkcjonariuszowi zostały przedstawione zarzuty [CZYTAJ WIĘCEJ...]

13:45 Śląskie: kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa wśród górników

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Wzrost liczby zachorowań był mniejszy niż w poprzednich dniach. Ogółem w sobotę rano zakażonych było 3273 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3207 osób raportowanych w piątek rano. (PAP)

13:30 W Singapurze 642 nowe zakażenia koronawirusem, w Indonezji - ponad 900

Ministerstwo zdrowia Singapuru potwierdziło w sobotę 642 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, co zwiększa bilans zainfekowanych w tym mieście państwie od początku epidemii Covid-19 do 31 068. W Indonezji potwierdzono 949 nowych infekcji, 25 osób zmarło. (PAP)

13:15 Rosja: 139 zgonów i ponad 9 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu doby

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 9434 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, o ponad 540 więcej niż dzień wcześniej - podał w sobotę sztab ds. walki z pandemią. Zmarło od piątku 139 osób i tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł do 3388. (PAP)

13:00 Koronawirus. Połączenia lotnicze pasażerskie będą przywracane w trzech fazach

Przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach: najpierw loty krajowe od 1 czerwca, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. (PAP)

12:45 Nowy przypadek śmiertelny w Bydgoszczy

W bydgoskim szpitalu zmarł kolejny pacjent chory na COVID-19 [CZYTAJ WIĘCEJ...]

12:30 Ukraina: 432 przypadki zakażenia koronawirusem, 17 kolejnych zgonów

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 432 przypadki zakażenia koronawirusem, 17 chorych na Covid-19 zmarło, a 344 pacjentów wyzdrowiało - podał w sobotę resort zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 20 580, a ofiar śmiertelnych do 605. (PAP)

12:00 Trwają poszukiwania leku na COVID-19, wśród kandydatów znane leki, m.in. na trzustkę

Znane często od dawna i zarejestrowane do leczenia innych chorób leki mogą się okazać skuteczne w przypadku zakażenia koronawirusem. Wśród kandydatów znajdują się m.in. środki przeciwlękowe, antyalergiczne czy stosowane w leczeniu trzustki.

Oprócz SARS-CoV-2 znanych jest siedem koronawirusów - jednoniciowych wirusów RNA, które infekują ludzi. Cztery odpowiadają za 30 proc. przypadków przeziębienia. Dwa okazały się sprawcami groźnych epidemii - SARS-CoV-1 (lata 2002–2003, śmiertelność około 10 proc.), oraz MERS-CoV powodujący bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej MERS, który zabija w około 35 proc. przypadków.

Liczba chorych na SARS i MERS była niewielka w porównaniu z COVID-19, który rozprzestrzenia się dzięki bezobjawowym nosicielom, długiemu okresowi utajenia i wysokiej zakaźności. Wcześniej poszukiwaniom leku przeciwko koronawirusom nie poświęcano jednak wiele uwagi – groźniejsza wydawała się grypa. Zwłaszcza, że w normalnych warunkach badania kliniczne leków ciągną się latami.

Teraz trwają pełną parą. Wirus SARS-CoV-2 okazał się bardziej zakaźny niż oczekiwano, nie reaguje też na większość typowych leków przeciwwirusowych.

Choć większość zakażonych SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bezobjawowo albo zdrowieje do 3 tygodni, u około 5 proc. choroba ma ciężki przebieg z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Według "Science" obiecującym kierunkiem poszukiwań wydają się próby wykorzystania sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa leków na inne choroby. (PAP)

11:30 Niemcy: 638 nowych zakażeń koronawirusem i 42 zgony w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w RFN stwierdzono 638 przypadków zakażenia koronawirusem - podał w sobotę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 177 850. Zmarły kolejne 42 osoby zainfekowane SARS-CoV-2. (PAP)

11:15 MZ: wyzdrowiało 8977 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

Wyzdrowiało już 8977 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2271 chorych, a kwarantanną objęto 80 635 osób. (PAP)

11:00 Wiceminister zdrowia: te same szpitale jednoimienne mogą zostać przywrócone na jesieni

Obecnie wygaszane szpitale jednoimienne mogą zostać przekształcone na jednoimienne na jesieni, podczas drugiej fali zachorowań na COVID-19 – zapowiedział w sobotę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreślił, że przygotowana infrastruktura techniczna w tych szpitalach pozwoli na szybszą transformację. (PAP)

10:45 Komendant Główny Policji: dla nas COVID-19 to odpowiedzialność, ale też liczne konsekwencje

Dla nas COVID-19 to przede wszystkim: poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli. To też konsekwencje dla policjantów: zawieszone urlopy, dodatkowe służby. To także kwarantanny moich funkcjonariuszy i walka z wirusem, bowiem i pewna grupa policjantów zaraziła się podejmując interwencje. Jednak wierzę, że jesteśmy o krok od zwycięstwa w walce z koronawiursem - mówi w rozmowie z PAP gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. (PAP)

10:35 Na Śląsku NAJWIĘCEJ nowych zakażeń. Liczba chorych rośnie lawinowo!

Województwo śląskie cały czas odnotowuje największy przyrost zachorowań na koronawirusa w Polsce. Dzisiaj (23 maja) o godz. 10:00 Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane, z których wynika, że na 219 przypadków zachorowań na COVID-19, aż 162 dotyczą Śląska [CZYTAJ WIĘCEJ...]

10:30 Koronawirus: W woj. łódzkim ZMARŁO kolejnych 7 osób

W porannym raporcie MZ, aż siedem ofiar śmiertelnych koronawirusa to mieszkańcy województwa łódzkiego. To pacjenci w wieku od 63 do 87 lat [CZYTAJ WIĘCEJ...]

10:05 Koronawirus w Polsce: Od rana 219 nowych zakażeń i 8 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 219 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń. Dotyczą one województw: śląskiego (162), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (12), pomorskiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), małopolskiego (3), lubuskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), lubelskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i podlaskiego (1).

Nie żyje kolejnych 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M Łańcut, 64-M, 82-K, 78-K , 63-M Zgierz, 87-K Łódź, 74-M, 87-K Bełchatów.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 838, w tym 990 nie żyje.

09:30 Warszawa gotowa na otwarcie szkół. 25 maja ma się w nich pojawić 4892 dzieci

Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy informuje na Twitterze o gotowości miasta do otwarcia szkół. Jak zadeklarowalio rodzice, 25 maja, w warszawskich podstawówkach ma się pojawić 4892 dzieci.

09:00 WHO: Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19

Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19 - oświadczył w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. Rośnie też liczba przypadków w niektórych krajach Afryki, w których jak dotąd jest stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych.

Jak wynika z najnowszego codziennego raportu WHO, Brazylia odnotowała więcej infekcji niż jakikolwiek inny kraj w Ameryce Południowej. Ryan powiedział, że liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju zbliża się obecnie do 300 tys., a zgonów z powodu Covid-19 do 19 tys.

Ekspert WHO zauważył, że władze brazylijskie zatwierdziły szerokie zastosowanie leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Powtórzył, że obecne dowody kliniczne nie wspierają powszechnego stosowania tego leku przeciwko nowej chorobie. (PAP)

08:30 USA: kolejne 1260 zgonów z powodu koronawirusa

O 1260 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych; łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi już 95 921 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.To czwarta doba z rzędu w USA z ponad tysiącem zgonów spowodowanych Covid-19.

Na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta ofiar śmiertelnych epidemii na świecie. W USA blisko jedną trzecią zgonów odnotowano w stanie Nowy Jork - 28 853, a ponad jedną dziesiątą w sąsiadującym z nim New Jersey - 10 985.

W USA przeprowadzono do czwartku blisko 13,4 mln testów na obecność koronawirusa. Ok. 1 mln 600 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w USA zakażeń zwiększyła się o ok. 24 tys. (PAP)

08:20 W. Brytania: zakażony wirusem doradca Johnsona złamał zakaz podróży

Najbliższy doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, Dominic Cummings, w czasie gdy miał objawy koronawirusa przejechał ponad 400 km od swojego londyńskiego domu, czym złamał rządowy zakaz podróży - ujawniły w piątek wieczorem gazety "The Guardian" i "Daily Mirror".

Jak podały obie gazety, kilka dni po wprowadzeniu przez Johnsona ostrych restrykcji w celu zatrzymania epidemii, Cummings pojechał do domu swoich rodziców w Durham w północno-wschodniej Anglii. (PAP)

08:10 Ostatnia doba w Meksyku rekordowa pod względem liczby zmarłych

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w piątek wieczorem, że w ciągu ostatniej doby odnotowano tam rekordową liczbę zgonów. W kraju zmarło 479 osób - o 59 więcej niż w przeddzień. Mniejsza była natomiast dobowa liczba nowych zakażeń, która wyniosła 2960. (PAP)

Na tę chwilę szacuje się, że na COVID-19 choruje tam ponad 62,5 tysiąca osób. Od początku epidemii w Meksyku zmarło już 6989 osób.

7:50 Kilkudziesięciu Polaków objętych kwarantanną na wycieczkowcu w Hiszpanii

Jak podaje Polsat News, 26 Polaków zostało uwięzionych na wycieczkowcu w Barcelonie. Najprawdopodobniej wszyscy są członkami załogi.

Wszystko z powodu koronawirusa, którego wykryto u jednej z pasażerek. Kobietę odizolowano od pozostałych, ale teraz wycieczkowiec objęty jest kwarantanną. Znajduje się na nim 400 osób.

7:30 BGK: wyemitowano covidowe obligacje o wartości 8 mld 950 mln zł

Nastąpiła emisja obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o wartości 8 mld 950 mln zł.

Bank wyjaśnił, że piątkowa emisja nastąpiła na podstawie listu emisyjnego z 23 kwietnia br. Wyemitowano 8.950.000 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. Termin wykupu to 27 kwietnia 2027 roku. Obligacje są zabezpieczone gwarancją Skarbu Państwa.

Bank wyjaśnił, że obligacje są papierami wartościowymi na okaziciela nieposiadającymi formy dokumentu, o stałym oprocentowaniu i są rejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Dodano, że cena emisyjna wyemitowanych obligacji - wraz z narosłymi odsetkami na dzień rozliczenia - wyniosła 998,38 PLN.

Jak czytamy w komunikacie, wartość zobowiązań zaciągniętych przez BGK na dzień 31 marca 2020 r. wynosi 112,3 mld zł. (PAP)

7:15 Nowe ognisko zarazy w Łodzi. W szpitalu Jonschera 21 zakażonych

Po tym, jak u dwóch pacjentów łódzkiego szpitala im. Jonschera wykryto koronawirusa, testom na obecność zarazy poddano 140 osób – przebywających tam chorych i pracowników. Pozytywne wyniki potwierdzono aż u 21 z nich [CZYTAJ WIĘCEJ...]

23.05.2020

23.00 Podsumowanie: Piątek (22 maja) Koronawirus w Polsce

W piątek (22 maja) w Polsce w wyniku epidemii koronawirusa zmarło 10 osób.

Zgony odnotowano w:

 • Głuchołazach,
 • Bolesławcu,
 • Wrocławiu,
 • Bydgoszczy,
 • Koszalinie,
 • Warszawie,
 • Wolicy,
 • Tychach.

W ciągu dnia w całym kraju przybyło w sumie 476 nowych przypadków zakażeń SARS-COV-2. W całej Polsce jest już 20,619 chorych. 982 osoby zakażone SARS-COV-2 zmarły.

22.30 Francja: Nie ma zgonów. Pierwszy raz od początku epidemii. Zmniejsza się liczba pacjentów

To pierwszy taki dzień od wybuchu epidemii. Francuskie Ministerstwo Zdrowia nie podało informacji nt. zgonów. W stanie ciężkim na oddziałach intensywnej terapii znajduje się aktualnie 1701 osób.

We Francji w wyniku epidemii koronawirusa zmarło w sumie 28,215 osób. Obecnie na terenie kraju jest 89,753 aktywnych przypadków zachorowań,

22.00 Większość dzieci nie wróciło do przedszkoli

Możliwość otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli pojawiła się od 6 maja. Wiele samorządów wstrzymało się z taką decyzją, i odłożyła ją na później ze względów bezpieczeństwa. Teraz, 17 dni od tej daty Ministerstwo Edukacji podsumowuje: otworzyło się 8,6 tys. placówek. Wróciło do nich 74 tys. dzieci.

PAP, powołując się na dane MEN wskazuje, że w całej Polsce jest w sumie 22 tys. przedszkoli. Z tych placówek korzysta 1,41 mln. dzieci.

Od poniedziałku, 25 maja, oprócz przedszkoli startują zajęcia dla klas I-III szkół podstawowych.

21.45 Skuteczna strategia walki z koronawirusem? Prezydent Niemiec pogratulował

Według informacji Kancelarii Prezydenta, włodarz Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa.

Według danych PAP, panowie rozmawiali o "koncepcji współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego". Było też o gospodarce: "Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy".

Ta godzinna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec była kolejną z serii rozmów z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa. W czwartek prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Chorwacji.

21.30 Polska na tle reszty świata. Gdzie jest gorzej, a gdzie lepiej?

W Polsce w ciągu ostatniej doby przybyło w sumie 476 zakażeń. Jak wypadamy na tle innych krajów? Gdzie jest gorzej, i epidemia nie zwalnia, a gdzie zaczęła się wycofywać?

Większe wzrosty, niż w Polsce: w ciągu ostatniej doby odnotowano m.in.:

 • USA (11,727),
 • Rosja (8,894),
 • Brazylia (3,848),
 • Hiszpania (1,787),
 • Wielka Brytania (3,287),
 • Włochy (3,287),
 • Niemcy (563),
 • Kanada (1,089).

To niektóre kraje, które odnotowały większy przyrost, niż Polska.

W tych krajach przyrostów jest mniej, niż w Polsce:

 • Holandia (188),
 • Irlandia (115),
 • Rumunia (127 ),
 • Czechy (16),
 • Norwegia (13),
 • Maroko (121),
 • Kazahstan (363),
 • Finlandia (44).

21.15 Do Wielkiej Brytanii? Najpierw 14 dni kwarantanny, ale są wyjątki

Już od 8 czerwca w Wielkiej Brytanii zaczynają działać nowe zasady. Wszyscy przyjezdni będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Za nieprzestrzeganie takiego rozwiązania będzie groziła kara. Do 1.000 funtów.

Są wyjątki. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni będą:

 • pracownicy transportu drogowego i towarowego,
 • personel medyczny (podróżujący, aby pomóc w walce z epidemią),
 • wszystkie osoby przyjeżdżające ze Wspólnego Obszaru Podróży: Irlandia, Wyspy Normandzkie i Wyspa Man,
 • sezonowi pracownicy rolni, którzy będą się izolować w miejscu pracy.

21.06 Polacy mogą lecieć na Cypr!

Polska znalazła się na liście 19 krajów, których obywatele mogą lecieć na Cypr. Takie rozwiązanie już od 9 czerwca. Warunek jest jeden: dokument, potwierdzający, że nie chorujemy na COVID-19.

Co ciekawe, od 20 czerwca obywatele 13 krajów będą mogli przylecieć na wyspę już bez takiego dokumentu: Grecja, Malta, Bułgaria, Norwegia, Austria, Finlandia, Słowenia, Węgry, Izrael, Dania, Niemcy, Słowacja i Litwa. Polacy będą musieli posiadać potwierdzenie o swoim stanie zdrowia.

Cypryjskie hotele zaczną działać od 1 czerwca, a plaże wracają już od najbliższej soboty.

21.00 Mateusz Morawiecki: Czy Premier stracił zaufanie do Łukasza Szumowskiego?

W piątek Mateusz Morawiecki odwiedził Dolny Śląsk. Tam, zapytamy przez jednego z dziennikarzy, czy premier stracił zaufanie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, Morawiecki odparł, że dzięki jego postawie "jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż większość krajów Europy"

PAP z kolei wskazuje, że premierowi chodziło o "darwinistyczne podejście" niektórych krajów Europy Zachodniej. Według Morawieckiego, służby medyczne w Polsce nie musiały podnosić takich kwestii jak "komu ratować życie".

- [...] To szybkiemu zwiększeniu liczby łóżek w szpitalach zakaźnych. Poprzez skonstruowanie szybko systemu szpitali jednoimiennych - i tu rola ministra Szumowskiego była nieoceniona - znakomicie to wszystko zorganizował i przeprowadził - mówił Morawiecki.

20.46 Dlaczego epicentrum zarazy jest na Śląsku? Naukowcy odpowiadają!

Przede wszystkim, winna jest wysoka gęstość zaludnienia, koncentracja dużej liczby przedsiębiorstw i...duża liczba szpitali! To najważniejsze przyczyny, które - według naukowców z Uniwersytetu Śląskiego - wpłynęły na obecny stan Śląska. Tak wynika z raportu, który publikuje Państwowa Agencja Prasowa.

Raport ciągnie się dalej, a szczegóły wskazują pracownicy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (dr hab. Sławomir Sitek, dr hab. Sławomir Pytel i dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko).

Powody nasilonej epidemii na Śląsku:

 • koncentracja ludności (na jeden kilometr kwadratowy przypada 365 osób)
 • wysoki wskaźnik urbanizacji,
 • duża liczba szpitali,
 • ludność napływowa,
 • bardzo zróżnicowany rozkład zakażeń: ośrodki opieki, kopalnie,
 • zwiększona liczba testów.

Najwięcej zachorowań potwierdzono w Bytomiu - 657 przypadków, powiecie lublinieckim i Rybniku. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najgorszy wynik notuje Czernichów z powiatu żywieckiego, gdzie wskaźnik zachorowań osiąga rekordowy poziom 1513 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

20.28 Śledztwo WHO ws. przyczyn epidemii? Chcą tego władze USA

W oficjalnym piśmie do zarządu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) asystent ds. zdrowia Białego Domu admirał Brett Giroir zaapelował w piątek o natychmiastowe wszczęcie śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa oraz odpowiedzi samej WHO na wybuch pandemii – informuje Polska Agencja Prasowa.

Dochodzenie powinno doprowadzić do „pełnego i transparentnego zrozumienia źródła pochodzenia (koronawirusa), chronologii wydarzeń i procesu decyzyjnego w ramach odpowiedzi WHO na pandemię COVID-19” – napisał admirał Giroir.

Amerykański prezydent – jak przypomina PAP – już od pewnego czasu głosi, że WHO nie stara się zbadać okoliczności wybuchu pandemii koronawirusa i rozpowszechnia dezinformujące oficjalne chińskie materiały na ten temat. WHO uważa te zarzuty za bezpodstawne.

20.12 Włochy: NIE ŻYJE 130 zakażonych. Bilans OFIAR wzrósł do 32 616!

Jak podaje PAP, zmarło 130 kolejnych osób zakażonych koronawirusem we Włoszech, co oznacza wzrost bilansu zmarłych do 32 616 – to najnowsze dane z ogłoszonego w piątek biuletynu Obrony Cywilnej. Bilans dobowy z czwartku mówił o 156 ofiarach śmiertelnych.

Dotychczas potwierdzono 228 tysięcy przypadków wirusa. W ciągu ostatniej doby przybyły 652 zakażenia.

19.55 Hiszpania: 56 zgonów na COVID-19 podczas ostatniej doby

56 osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii – informuje PAP, powołując się na dane tamtejszego ministerstwa zdrowia. W sumie w kraju zanotowano już 28 628 zgonów spowodowanych tą chorobą.

Według resortu zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 446 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie służby medyczne zanotowały już 234 824 infekcje SARS-CoV-2.

19.37 Morawiecki: Fala epidemii opada. Rząd zniesie restrykcje przed wakacjami?

Fala epidemii opada, kolejne restrykcje będziemy zmniejszać w kolejnych tygodniach tak, żeby te wakacje były w miarę normalne – zapowiedział premier Mateusz Morawicki podczas wizyty na Dolnym Śląsku. Szef rządu zachęcał, by w sezonie wakacyjnym wybierać polskie restauracje i hotele i wspierać je – za zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Od poniedziałku, 4 maja, hotele i obiekty, oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne – przypomina PAP. Muszą spełniać warunki bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego np. goście nie mogą korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.

19.21 Premier: Zachęcam do wyjazdów i wizyt w restauracjach. ZWROT w zaleceniach?

Zbliżają się wakacje, więc zachęcam wszystkich do wyjazdów w polskie góry, nad jeziora i w polskie lasy. Dzięki temu odbudujemy szybciej tych kilka utraconych miesięcy z powodu koronawirusa – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Dolnym Śląsku.

Dodał, że rząd szykuje się do tego, żeby zlikwidować obowiązek noszenia maseczek na powietrzu, jednak wszyscy muszą szacować stopień ryzyka przez swój własny pryzmat – w hotelach, na wyjazdach i wszędzie tam, gdzie będzie wracało normalne życie. (PAP)

19.03 Wielka Brytania: PONAD 350 ZGONÓW w 24 godziny. DRAMATYCZNE statystyki

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36393 – informuje PAP, powołując się na dane tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 3,23 mln testów na obecność koronawirusa, którym poddano ponad 2,14 mln osób. Łącznie wykryto 254 195 zakażeń, z czego 3287 w ciągu ostatniej doby.

Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie – za Stanami Zjednoczonymi – pod względem liczby ofiar śmiertelnych COVID-19 oraz czwarte miejsce jeśli chodzi o dotychczasowe zakażenia – za Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Brazylią.

18.44 Jak rozprzestrzenia się koronawirus w Polsce? [MAPY, WYKRESY]

Gdzie jest teraz koronawirus? Sprawdź mapę zakażeń na żywo. Zobaczcie też aktualne wykresy dotyczące epidemii koronawirusa, a w nich prognozy na najbliższe dni i porównanie sytuacji w Polsce z innymi krajami!

Zobacz: Jak rozprzestrzenia się koronawirus w Polsce? Zobacz MAPY na żywo 22.05.2020. Gdzie jest najgorzej? [MAPA KORONAWIRUSA]

18.29 Przedszkola otwarte, ale... puste. WYGRAŁ STRACH przed koronawirusem?

Od poniedziałku (18 maja) ponownie zostały otwarte miejskie przedszkola i żłobki. W Olsztynie prezydent miasta, Piotr Grzymowicz zdradził statystyki dotyczące pierwszych dni funkcjonowania przedszkoli i żłobków. Pokazują one, że rodzice obawiają się, że ich pociechy zarażą się koronawirusem.

Zobacz: Przedszkola i żłobki w Olsztynie świecą pustkami. Rodzice boją się koronawirusa?

18.12 Płock: Pacjenci hospicjum bez testów na koronawirusa!

Hospicjum w Płocku poinformowało, że wszystkim pracownikom placówki wykonano testy na koronawirusa, z których żaden nie dał wyniku pozytywnego. Mimo że w tym tygodniu pojawił się tam pierwszy przypadek COVID-19, którego wykryto u młodej kobiety, dyrekcja hospicjum postanowiła, że nie będzie przeprowadzać testów na obecność choroby u pozostałych pacjentów.

Zobacz: Koronawirus w Płocku. Pacjenci hospicjum bez testów! Są wyniki badań pracowników!

17.55 Tragiczne dane – NIE ŻYJE dziewięć osób zakażonych COVID-19. Kim byli?

W piątkowe popołudnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych dziewięciu osób zakażonych koronawirusem. Kim byli? W jakim byli wieku? Więcej informacji na naszych stronach regionalnych:

Opolskie: Koronawirus Opolskie: Nie ma NOWYCH przypadków! W Głuchołazach zmarła kobieta
Zachodniopomorskie: Koszalin: Kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa. Tragiczne statystyki nieubłaganie rosną
Dolny Śląsk: Koronawirus na Dolnym Śląsku: Dwie osoby nie żyją! Wiele nowych przypadków!
Wielkopolska: Koronawirus w Wolicy. Nie żyje pacjentka szpitala! Wielkopolska z prawie 150 zgonami!
Kujawsko-pomorskie: Koronawirus: tragiczna wiadomość z Bydgoszczy! Zmarła 50-letnia pacjentka!

17.47 Koronawirus w Polsce: Blisko pół miliona zakażeń w piątek i 10 ZGONÓW

W sumie w piątek, 22 maja, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 476 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Niestety, wzrósł też najbardziej tragiczny bilans ofiar śmiertelnych. Dziś potwierdzono 10 zgonów z powodu COVID-19.

Od początku epidemii w Polsce odnotowano 20 619 zakażeń. Według danych resortu zdrowia: 982 osoby zmarły z powodu koronawirusa.

17.37 MZ: 20 619 ZAKAŻEŃ w całym kraju i 982 OFIARY COVID-19 [NOWE DANE]

Mamy 240 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

 • śląskiego (117),
 • dolnośląskiego (52),
 • łódzkiego (37),
 • mazowieckiego (29),
 • podlaskiego (2),
 • małopolskiego (1),
 • kujawsko-pomorskiego (1)
 • i podkarpackiego (1).

Z przykrością informujemy o śmierci dziewięciu osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu):

 • 83-letniej kobiety (Głuchołazy),
 • 78-letniego mężczyzny (Bolesławiec),
 • 92-letniej kobiety (Wrocław),
 • 50-letniej kobiety (Bydgoszcz),
 • 71-letniego mężczyzny (Koszalin),
 • 57-letniego mężczyzny, 81-letniego mężczyzny (Warszawa),
 • 92-letniej kobiety, 89-letniej kobiety (Wolica).

Większość osób miała choroby współistniejące – przekazało w piątkowe popołudnie Ministerstwo Zdrowia.

17.31 240 nowych zakażeń i DZIEWIĘĆ OFIAR śmiertelnych – nowy raport MZ

17:25 W. Brytania: kolejne 351 osób zmarło na Covid-19, łącznie 36393

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36393 - podało w piątek po południu ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a w godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

17:16 Sanepid OSTRZEGA! Nie używajcie TEGO preparatu do dezynfekcji!

Sanepid wydał decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu i stosowania w Polsce produktu biobójczego "ANTYCYD Specjalistyczny Preparat Antybakteryjny”. Jak czytamy produkt ten ma wymaganych zezwoleń. Decyzja została poparta informacjami z powiatowego sanepidu w Katowicach.

Czytaj więcej w naszym materiale.

17:03 Zbigniew Boniek nagrał #hot16challenge2! Nawiązał do Najmana, nietypowa nominacja [WIDEO]

Cały czas trwa wyzwanie #hot16challenge2. W końcu na nominację odpowiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek. W krótkim, około 30-sekundowym rapie nawiązał do Marcina Najmana. Takich nominacji nie spodziewał się nikt. Zobacz #hot16challenge w wykonaniu Zbigniewa Bońka. Zobaczcie WIDEO.

16:40 W. Brytania. Będzie lot czarterowy dla Polaków, którzy chcą wrócić do kraju

- Na najbliższą środę 27 maja zaplanowany jest specjalny lot czarterowy z Londynu do Warszawy dla osób, które z różnych powodów utknęły w Wielkiej Brytanii i chciałyby wrócić do Polski - poinformowała ambasada RP.

Jak wyjaśniła PAP ambasada, lot czarterowy PLL LOT nie jest w żaden sposób powiązany z zakończoną już akcją "LOTdoDomu", lecz jest odpowiedzią na duże zainteresowanie ze strony osób, które z różnych powodów nie mają innej możliwości powrotu do Polski. W odróżnieniu od tamtych lotów, które były częściowo dofinansowane z budżetu państwa, planowany lot będzie płatny.

16:15 Resort nauki: 12 akademików pozostanie po 24 maja miejscem kwarantanny i izolacji chorych

12 domów studenckich w Polsce, usytuowanych m.in. w Gdańsku, Kaliszu, Łodzi i Wrocławiu, po 24 maja wykorzystywanych będzie wciąż jako miejsca kwarantanny, izolacji chorych oraz zakwaterowania personelu medycznego - przypomniał w piątek resort nauki. Chodzi o następujące akademiki:

 • Dom Studencki nr 5 przy ul. Polanki 65 w Gdańsku – Uniwersytet Gdański.
 • Dom Studenta „BULIONIK” przy ul. Łódzkiej 149 w Kaliszu – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
 • V Dom Studenta przy ul. Lumumby 3 w Łodzi – Politechnika Łódzka.
 • Akademik „ŚLĘŻAK” przy ul. Ślężnej 33 we Wrocławiu – Uniwersytet Ekonomiczny.
 • Akademik „TEKI” przy ul. Wittinga 4-8 we Wrocławiu – Politechnika Wrocławska.
 • Dom Studenta Nr 1 przy ul. Chodźki 11 w Lublinie – Uniwersytet Medyczny.
 • Dom Studenta „FILON” przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17B w Kielcach – Politechnika Świętokrzyska.
 • Dom Studenta „FAMA” przy ul. Śląskiej 13 w Kielcach – Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
 • Dom Studenta przy ul. Szkolnej 2 w Suwałkach – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. W tym przypadku istnieje możliwość przeniesienia osób umieszczonych w kwarantannie zbiorowej w inne miejsce.
 • Obiekt Domu Studenckiego „FORUM” (klatka nr 2) przy ul. Piłsudskiego 18 w Słubicach.
 • Studencki Budynek Mieszkalny przy ul. Wyspiańskiego 60B w Zielonej Górze.
 • Dom Studenta przy ul. Prostej 7b w Sulechowie

15:55 Koronawirus w czeskiej kopalni! Wśród zakażonych są górnicy z Polski

Aż 120 górników z kopalni Darków koło Karwiny jest zakażonych koronawirusem. Jak się okazuje, są wśród nich Polacy. - Wśród zakażonych koronawirusem górników z kopalni Darków (...) przy granicy z Polską jest w sumie 10 Polaków i Słowak - informują czeskie służby medyczne.

Szczegóły TUTAJ!

15:40 Koronawirus w przedszkolu nr 31 w Szczecinie. Zakażona nauczycielka miała kontakt z dziećmi

U jednej z opiekunek w Publicznym Przedszkolu nr 31 "Żaczek" w Szczecinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Kobieta opiekowała się grupą siedmiu dzieci. Placówka została zamknięta do odwołania, a trzynaście osób poddano obowiązkowej kwarantannie.

Czytaj więcej: TUTAJ

15:28 Wakacje 2020. Kolonie dla dzieci. WAŻNA decyzja ministerstwa

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział, że resort zdrowia wprowadzi rozwiązania dotyczące obozów i kolonii dla dzieci, które umożliwią im wypoczynek pomimo epidemii koronawirusa. Szumowski dodał, że decyzje dotyczące takich rozwiązań będą podejmowane w ciągu dwóch tygodni.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

15:08 Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych osób w szpitalu w Kozienicach!

W Szpitalu Powiatowym w Kozienicach jest już zakażonych 12 osób. Największe ognisko koronawirusa w placówce było na oddziale wewnętrznym, który obecnie jest zamknięty. Do piątku, 22 maja, w powiecie kozienickim potwierdzono 49 przypadków zachorowań.

Czytaj więcej: TUTAJ

14:53 Brytyjczycy testują nową metodę leczenia ciężkiej postaci Covid-19

- U wielu pacjentów z ciężką postacią Covid-19 znacznie spada poziom komórek odpornościowych typu T. Brytyjscy naukowcy sprawdzają, czy zwiększenie ich stężenia poprawia szanse wyleczenia – informuje „BBC News”.

Testowane są różne metody leczenia zakażenia wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jedną z najbardziej obiecujących jest wykorzystanie osocza ozdrowieńców, którzy pokonali chorobę. Zawiera ono przeciwciała, które mogą pomóc zwalczyć te patogeny.

Nowa metoda polega na badaniu poziomu limfocytów typu T, ważnych w układzie immunologicznym komórek odpornościowych. Zauważono, że ich poziom znacznie spada u osób z ciężką postacią Covid-19. O ile u osób zdrowych w jednym mikrolitrze jest od 2 tys. do 4 tys. tych komórek, to u chorych z tą choroba może ich być zaledwie od 200 do najwyżej 1200.

14:39 BĘDZIE LEK na COVID-19! Badania zostaną przeprowadzone w Lublinie!

Badania nad lekiem na COVID-19, który zostanie wytworzony na bazie osocza ozdrowieńców, będą prowadzone w Lublinie. Projekt otrzymał dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych. [SZCZEGÓŁY]

14:20 Cieszyński: wyjaśnimy sprawę maseczek od producentów z Chin razem z rządem tego kraju

- Wyjaśnimy sprawę maseczek od producentów z Chin razem z rządem tego kraju - zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z ambasadą chińską w Polsce i otrzymał deklarację wparcia dla polskiego rządu i polskich dystrybutorów.
Cieszyński na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w czwartek rozmawiał z ambasadorem Chin w Polsce, który "wyraził gotowość wsparcia polskiego rządu w wyjaśnieniu wątpliwości co do jakości produktów" ochrony osobistej - w tym maseczek ochronnych, które docierają do Polski.

- Umówiliśmy się, że wspólnie będziemy działać w wyjaśnieniu tej sprawy - powiedział wiceszef MZ. Według niego "pierwszym krokiem" do takiego wyjaśnienia będzie przekazanie przez resort zdrowia wyników badań produktów, które z Chin zostały sprowadzone do Polski, po to "żeby wspólnie z rządem Chin dotrzeć do producentów"

13:59 Japończycy dowiedzą się czy mieli koronawirusa. Ruszyły testy

Władze Japonii chcą wiedzieć ilu Japończyków przeszło Covid-19 nie zdradzając żadnych objawów. W związku z tym w trzech prefekturach od początku czerwca tysiące osób zostanie poddanych testom na przeciwciała. Testami ma zostać objętych aż 10 tys. mieszkańców. Podobne losowe testy badające przeciwciała wprowadzono w Finlandii. [SZCZEGÓŁY]

13:48 Zgromadzenia są nielegalne! Także protesty - policja ostrzega przed sobotnim strajkiem

Policja przypomina, że wszelkie zgromadzenia są nielegalne - także planowane protesty! Mowa o planowanym na sobotę strajku przedsiębiorców, który de facto będzie dużym skupiskiem ludzi. [SZCZEGÓŁY]

13:30 Centrum pandemii Covid-19 przenosi się do Ameryki Łacińskiej

Podczas gdy krzywa zachorowań na Covid-19 pikuje w Europie i wypłaszcza się w USA, globalnym centrum pandemii staje się Ameryka Łacińska. Mimo że szczyt zakażeń jeszcze nie nastąpił, systemy zdrowotne wielu krajów są bliskie przeciążenia - pisze w piątek BBC.

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w ubiegłym tygodniu obszar obu Ameryk - głównie za sprawą Stanów Zjednoczonych - prześcignął Europę jako region z największą liczbą wykrytych zakażeń nowym koronawirusem. Ale podczas gdy w USA liczba nowych zakażeń się stabilizuje, epicentrum pandemii przesunęło się na południe

13:10 KORONAWIRUS. Nowe ognisko zarazy w Łodzi. W szpitalu Jonschera 21 zakażonych [NOWE FAKTY]

Po tym, jak u dwóch pacjentów łódzkiego szpitala im. Jonschera wykryto koronawirusa, testom na obecność zarazy poddano 140 osób – przebywających tam chorych i pracowników. Pozytywne wyniki potwierdzono aż u 21 z nich. [SZCZEGÓŁY]

13:00 Cieszyński: w kolejnym etapie zarekomendujemy zgodę na organizację wesel do 50 uczestników

- Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników; limit nie dotyczy osób z obsługi - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że są prowadzone prace nad dokładnymi wytycznymi. Cieszyński podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja Ministerstwa Zdrowia jest związana z aktualną sytuacją epidemiologiczną, którą ocenił jako "pozytywną i ulegającą poprawie". Jak zaznaczył, limit 50 uczestników wesel ma nie dotyczyć osób z obsługi.

12:40 Rosja: rekordowa liczba zgonów chorych z koronawirusem - 150 w ciągu doby

W Rosji w ciągu minionej doby zmarło 150 osób zakażonych koronawirusem; jest to najwyższy dotąd w tym kraju dobowy przyrost zgonów. Bilans przypadków śmiertelnych wzrósł tym samym do 3249. Od czwartku wykryto 8849 nowych zakażeń, o 45 więcej niż dzień wcześniej.

12:15 Matura 2020. Uczniów pilnować będą zakonnice, policjanci i... leśnicy!

Nowelizacja rozporządzenia o egzaminach w trakcie pandemii koronawirusa umożliwia sytuację, w której egzaminowani uczniowie będą mogli być pilnowani przez... policjantów. Poza tym nadzór pełnić będą mogły zakonnice, a nawet... leśnicy. [SZCZEGÓŁY]

12:00 Szumowski: epidemia nie znika, ale przechodzi w fazę pewnej kontroli

- Epidemia nie znika, ale przechodzi w fazę pewnej kontroli. Ogniska zakażeń będą się pewnie pojawiać i trzeba będzie na nie szybko reagować – ocenił w piątek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Dodał też, że pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy muszą być podłączeni do respiratora jest mniej niż stu.

11:45 MZ: wyzdrowiało 8 731 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

Wyzdrowiało już 8 731 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa 2 261 chorych, a kwarantanną objęto 77 768 osób.

11:32 KGP: ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 72 tys. osób na kwarantannie;

- Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 72 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 460 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

11:20 Chiny: cztery nowe przypadki Covid19 i 35 nowych infekcji bezobjawowych

PAP: Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono cztery nowe przypadki Covid-19, w tym dwa lokalne i dwa przywleczone z zagranicy, a dodatkowo 35 bezobjawowych zakażeń koronawirusem – poinformowała w piątek państwowa komisja zdrowia. Dwie infekcje lokalne potwierdzono w graniczącej z Koreą Północną prowincji Jilin na północnym wschodzie ChRL. W związku z wykrytym tam niedawno nowym ogniskiem epidemii władze ponownie ograniczyły mieszkańcom możliwość przemieszczania się.

11:10 NIESAMOWITE! Pani Franciszka z Kalisza pokonała koronawirusa w wieku 101 lat! 

Pani Franciszka z Kalisza nie dała się koronawirusowi i w wieku dokładnie 101 lat pokonała go! Na szczęście seniorka przechodziła chorobę dość łagodnie, a w walce z COVID-19 pomógł lek na malarię. Jak teraz czuje się niesamowita kaliszanka?

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:50 Złe informacje z Ministerstwa Zdrowia! Są kolejne ofiary koronawirusa 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (22.05.2020) o kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:40 Koronawirus. Łódzkie szkoły pozostają jeszcze zamknięte! Miasto działa według swojego planu

Łódź nie śpieszy się z otwarciem szkół. Mimo, że podstawówki są gotowe do pracy w reżimie sanitarnym, to data ich uruchomienia uzależniona jest od wyników testów genetycznych u pracowników przedszkoli, u których wyniki testów przesiewowych budziły wątpliwości.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:30 MZ: Kolejna zakażona osoba koło Torunia. Nowe przypadki w Kujawsko-Pomorskiem

Koronawirus w Polsce - przyszedł czas na kolejny raport z frontu walki z COVID-19. W piątek (22 maja) o godzinie 10:00, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach w kraju. Dwa z nich dotyczą województwa kujawsko-pomorskiego, a jeden powiatu toruńskiego. Zobaczcie szczegóły i kompletne statystyki z regionu!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:12 WZROST zakażeń w Polsce! TEN region znów na szczycie listy. Koronawirus na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (22 maja) o godz. 10:00 o nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponownie województwo śląskie znalazło się na szczycie niechlubnej listy. Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:00 Kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia informuje

Dzisiaj (22 maja) o godz. 10:00 Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące kolejnych zakażeń koronawirusem w Polsce. Statystyki wskazują, że potwierdzono 236 nowych zakażeń w kraju. Najwięcej - po raz kolejny - w województwie śląskim.

Zakażenia dotyczą województw:

 • śląskiego (168),
 • dolnośląskiego (19),
 • wielkopolskiego (16),
 • opolskiego (10),
 • świętokrzyskiego (5),
 • pomorskiego (4),
 • podlaskiego (4),
 • lubelskiego (3),
 • kujawsko-pomorskiego (2),
 • lubuskiego (2),
 • zachodniopomorskiego (2),
 • małopolskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-M Tychy - podaje MZ.

W Polsce potwierdzono już 20 379 zakażeń koronawirusem. Doszło również do 973 zgonów.

09:50 Koronawirus w Łodzi. Ewakuacja pacjentów w szpitalu Jonschera

Po tym, jak na jednym z oddziałów szpitala Jonschera w Łodzi wykryto zakażenie koronawirusem, konieczna była ewakuacja pacjentów.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

09:30 Niemcy: 460 nowych zakażeń koronawirusem, 27 osób zmarło

PAP: W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 460 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 177 212. Na Covid-19 zmarło kolejnych 27 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła w tym kraju do 8174 - poinformował RKI. Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykrywanych jest w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

09:15 Brazylia: już ponad 20 tys. zgonów z powodu koronawirusa

PAP: Brazylia przekroczyła liczbę 20 tysięcy zgonów z powodu nowego koronawirusa, po rekordowym wzroście liczby zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Według ministerstwa w ostatnich 11 dniach liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii podwoiła się.

08:50 USA: o 1255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa

PAP: O 1255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych; oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi 94 661 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To trzecia doba z rzędu w USA z ponad tysiącem zgonów z powodu koronawirusa. Wcześniejsze 24-godzinne bilanse informowały o 1561, 1536, 759 i 820 ofiarach śmiertelnych.

08:30 Ładna pogoda po deszczu sprzyja koronawirusowi? Szokujące ustalenia naukowców!

Gdy słońce przebije się przez deszczowe chmury, koronawirus może zaatakować mocniej. Badacze z Uniwersytetu Iowa udowodnili, że fragmenty pyłków drzew po intensywnych opadach deszczu mogą pozostawać w powietrzu nawet przez 11 godzin. To oznacza, że ładna pogoda po deszczu może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:12 Prezydent ma koronawirusa! Sensacja w Rosji

Rosyjski przywódca zakażony koronawirusem! Chodzi o prezydenta republiki czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa (43 l.). Z podejrzeniem zakażenia Covid-19 trafił on do moskiewskiego szpitala. Jego stan zdrowia określany jest jako stabilny.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:50 Koronawirus w Bydgoszczy i okolicach: W ciągu ostatnich 10 dni odnotowano tylko 7 nowych przypadków

W ciągu ostatnich dziesięciu dni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stwierdzono zakażenie koronawirusem u siedmiu nowych osób. Jednocześnie przybyło 133 ozdrowieńców. Czy epidemia koronawirusa wyhamowuje w województwie kujawsko-pomorskim?

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:35 Koronawirus na Śląsku. Walka czy pretekst do likwidacji kopalń? "Dobijanie górnictwa"

Do premiera RP Mateusza Morawieckiego wysłano właśnie ostry list Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80. Górniczy związkowcy pytają w nim, czy aktualna sytuacja jest walką z koronawirusem, czy może "dobijaniem Śląska i górnictwa"? Pojawia się podejrzenie, że epidemia staje się pretekstem do zamykania kolejnych kopalń.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:15 Koronawirus Kujawsko-Pomorskie. Wojewoda: Pandemia wyhamowuje! 

Koronawirus już nie taki straszny w województwie kujawsko-pomorskim? Ostatnie dni dają powody do optymizmu. Wprawdzie w czwartek (21 maja) biuro wojewody Mikołaja Bogdanowicza poinformowało o trzech nowych przypadkach zachorowania na COVID-19 w okolicach Torunia, ale zdecydowanie częściej wspominamy o kolejnych ozdrowieńcach. Czy pandemia koronawirusa w Kujawsko-Pomorskiem wyhamowuje?

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

06:45 Koronawirus na Śląsku. Sanepid reaguje na relację matki zakażonego dziecka. NARESZCIE

Sanepid reaguje po tym, jak na łamach "Super Expressu" opisaliśmy sprawę pani Anny P. z Rybnika, która podzieliła się swoimi przykrymi doświadczeniami związanymi z tą instytucją. 2-letnia córeczka kobiety jest zakażona koronawirusem, a procedury, na jakie natrafiła pani Anna, mocno spowolniły cały proces badań. Teraz rodzina rybniczanki również zostanie przebadana.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

06:20 Władze Nowego Jorku badają 157 przypadków choroby dziecięcej związanej z koronawirusem

PAP: Podczas gdy w Nowym Jorku spada liczba zgonów z powodu Covid-19, władze badają 157 przypadków, wiążącej się z nim choroby, wykrytej ostatnio u dzieci. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się kolejny rok szkolny. Jak powiadomił w czwartek gubernator Andrew Cuomo, w ciągu ostatniej doby w całym stanie zmarło co najmniej 105 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W poprzednich 24 godzinach odnotowano 112 zgonów.

06:00 Ponad 20 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i prawie tysiąc zgonów

Witamy ponownie w naszej relacji dzisiaj, 22 maja. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. Do tej pory w kraju potwierdzono 20 143 zakażeń. Odnotowano również 972 zgonów.

23.00 Koniec informacji na dziś

Zapraszamy już jutro.

22:49 Kanada: wywiad o próbach kradzieży informacji o badaniach związanych z Covid-19

Kanadyjski wywiad zauważył próby naruszenia zabezpieczeń w instytucjach, prowadzących badania związane z COVID-19. W ubiegłym tygodniu kanadyjskie agencje wywiadu ostrzegły przed takimi działaniami.

- Nasze agencje bezpieczeństwa wykonują znakomitą pracę, wskazując na zagrożenia i podejmując działania ograniczające ryzyka. Będziemy zawsze je wspierać i korzystać z ich zaleceń. Zrobimy wszystko, by ochronić Kanadyjczyków przed przestępczymi podmiotami, czy będą zagraniczne czy krajowe - oświadczył w czwartek premier Kanady Justin Trudeau, odnosząc się do informacji o zagrożeniach. (PAP)

22:38 Serbia i serbska część Bośni i Hercegowiny znoszą część ograniczeń

Serbia ogłosiła w czwartek ponowne otwarcie granic, zamkniętych od 15 marca z powodu pandemii koronawirusa; Belgrad od początku maja znosi sukcesywnie ograniczenia społeczne i gospodarcze. Ograniczenia luzuje też serbska część Bośni i Hercegowiny. (PAP)

22.20 Węgry: od piątku Austriacy wjadą, jeśli będą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa

Od piątku obywatele Austrii będą mogli wjeżdżać ze swego kraju na teren Węgier, jeśli będą mieć dokument sprzed najdalej czterech dni, potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dekret rządowy tej treści ukazał się w czwartek.

22.01 Urlop zakończony koszmarem. Miał być piękny wypoczynek, będzie... kwarantanna

Czteroosobowa rodzina z okolic Łodzi na długo zapamięta wtorkową wycieczkę do małopolskiej Szczawnicy. Młode małżeństwo z dwójką dzieci pobłądziło w górach i przez nieuwagę przekroczyło granicę ze Słowacją. Teraz zamiast urlopu i wypoczynku będzie dwutygodniowa kwarantanna. [SZCZEGÓŁY]

21.55 Testy na przeciwciała koronawirusa: ile kosztują, gdzie zrobić, czy warto? 

Testy na przeciwciała pozwolą stwierdzić, czy masz już za sobą infekcję wywoływaną przez nowego koronawirusa. Czy warto zrobić test na przeciwciała koronawirusa? Tak, bo dzięki temu można czuć się bezpieczniej - lub zyskać pewność, że nadal trzeba się chronić, nosząc maseczkę i unikając nieznajomych. A ile to kosztuje i gdzie można zrobić testy na przeciwciała koronawirusa?

21.38 Francja: 83 kolejne zgony z powodu koronawirusa

83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. To spadek w porównaniu z poprzednim bilansem, który mówił o 110 nowych przypadkach śmiertelnych. (PAP)

21.23 Jest DATA otwarcia siłowni! Wstępnie Polacy wrócą do treningów już niedługo!

Prawdopodobnie na początku czerwca będziemy mogli powrócić do treningów na siłowni! Nie możecie się już doczekać? [SZCZEGÓŁY]

21.03 Duda: dzięki decyzjom rządu relatywnie mało zachorowań

- Stosunkowo niska liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 w Polsce to efekt szybkich decyzji rządu i dyscypliny w społeczeństwie, które dostosowało się do restrykcji – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wziął w piątek udział w kolejnej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, zwrócił uwagę na szybkie decyzje premiera, ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego o zakazie zgromadzeń, zamknięciu szkół i lokali usługowych wobec pandemii koronawirusa. (PAP)

20.41 Koronawirus we Włoszech. Ostatnia doba: zmarło 156 osób

156 osób zmarło minionej doby na Covid-19 we Włoszech. Tym samym bilans wzrósł do 32486 - podała Obrona Cywilna w czwartek, na początku czwartego miesiąca epidemii koronawirusa w kraju.

Zakażonych jest obecnie 60 tys. osób. To mniej o około 1800 w porównaniu ze środą. Liczba chorych spada sukcesywnie każdego dnia.

20.26 Hiszpania: 48 osób zmarło w ciągu ostatniej doby na Covid-19

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób chorych na Covid-19. Statystyki z ostatnich 24 godzin nie uwzględniają jednak danych z Katalonii, jednego z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju - poinformował w czwartek resort zdrowia. (PAP)

20.04 Dobre informacje z Portugalii!

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano najniższą od marca liczbę pacjentów leczonych z powodu Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Do czwartkowego popołudnia było tam 92 chorych zakażonych koronawirusem - podał resort zdrowia tego kraju. (PAP)

19.46 Duża pomoc dla wielkopolskich szpitali. Dostaną sprzęt potrzebny do walki z koronawirusem

Do wielkopolskich szpitali trafi kolejna partia sprzętu ochronnego w ramach wsparcia placówek przez samorząd województwa wielkopolskiego. Zakup sprzętu jest finansowany z funduszy unijnych w ramach wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego. Więcej szczegółów w naszym tekście.

19.37 Pierwszy szpital zakaźny w Polsce zostanie zlikwidowany. Decyzja została podjęta

Od 1 czerwca w szpitalu jednoimiennym w Łomży zacznie się stopniowy powrót do przyjmowania wszystkich pacjentów, z zachowaniem gotowości do leczenia pacjentów z koronawirusem – poinformowano w czwartek w Białymstoku na konferencji wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, szefa MEN Dariusza Piontkowskiego i wojewody Bohdana Paszkowskiego. [SZCZEGÓŁY]

19.17 Bilans koronawirusa w Polsce w czwartek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w ciągu dnia o 405 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem. Do 251 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 10 osób.

18.57 Poseł Gowina MASAKRUJE rząd: Zaniżają dane o koronawirusie w Polsce! Mówi o 150 TYSIĄCACH przypadków

Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy oraz polityk Porozumienia Jarosława Gowina w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” nie zostawia na rządowej strategii walki z koronawirusem suchej nitki i podważa zapewnienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że epidemia powoli wygasza. Mówi też, że zakażań koronawirusem jest znacznie więcej, niż podaje rząd. Więcej w naszym materiale.

18.41 Nowe ognisko zarazy na Śląsku

Nowe ognisko koronawirusa na Śląsku. Chodzi o Ewangelicki Dom Opieki "Ostoja Pokoju" w Bytomiu. Wykryto tam zakażenie koronawirusem u 35 ze 140 pensjonariuszy. W ośrodku znajdują się przede wszystkim osoby starsze. Są one pod stałą opieką pracowników DPS-u. [SZCZEGÓŁY]

18.24 Pierwszy nowy przypadek koronawirusa od pięciu dni. Są też kolejni ozdrowieńcy 

Tuż po 17.00 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące koronawiorusa. W Polsce mamy 160 nowych zachorowań z czego, aż 62 na Śląsku. W sumie liczba potwierdzonych przypadków to 20 143 osoby z czego 972 zmarło. O siedmiu Ministerstwo poinformowało w dzisiejszym popołudniowym komunikacie. [SZCZEGÓŁY]

18.10 Koronawirus na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu zmarła 51-letnia kobieta [RAPORT 21.05]

Do 2295 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie dolnośląskim. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 nowych przypadkach zachorowania na COVID-19. Niestety, wciąż przybywa ofiar śmiertelnych. W szpitalu we Wrocławiu zmarła 51-letnia mieszkanka Wielkopolski.

17.55 Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo! NIE ŻYJĄ dwie kolejne osoby z Radomia!

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażeń COVID-19 w naszym kraju. Tym samym liczba chorych wzrosła do 20 143. Niestety resort zdrowia przekazał także przykre wiadomości - zmarło siedem kolejnych osób!Jak wygląda sytuacja w Radomu? SPRAWDŹ.

17.48 Fatalne informacje z sanepidu. Chodzi o koronawirusa w Wielkopolsce

W czwartek w godzinach popołudniowych Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o kolejnych zakażeniach i zgonach z powodu koronawirusa w Polsce. Wśród 160 nowych potwierdzonych przypadków jest 10 chorych z Wielkopolski. Poinformowano też o śmierci jednej osoby w Poznaniu oraz mieszkanki województwa wielkopolskiego we Wrocławiu. [SZCZEGÓŁY]

17.44 Koronawirus w Polsce. Ponad 20 tys. zakażeń w kraju! Najwięcej nowych na Śląsku

Koronawirus na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia w czwartek 21 maja wieczorem opublikowało najnowszy raport, dotyczący liczby zakażonych osób koronawirusem w Polsce. Ile jest nowych przypadków koronawirusa? Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim? Szczegółowe informacje na temat epidemii na se.pl.

17.30 MZ: Mamy 160 nowych zakażeń

Mamy 160 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

 • śląskiego (62),
 • mazowieckiego (46),
 • dolnośląskiego (16),
 • wielkopolskiego (10),
 • opolskiego (8),
 • łódzkiego (6),
 • małopolskiego (5),
 • kujawsko-pomorskiego (2),
 • lubelskiego (2),
 • pomorskiego (2),
 • podkarpackiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-K Warszawa, 76-M, 70-M Radom, 51-K Wrocław (mieszkanka woj. wielkopolskiego), 59-M Ostrów Wielkopolski, 85-K Tychy, 63-M Cieszyn. Większość osób miała choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Liczba zakażonych koronawirusem: 20 143/972 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17.26 USA: prawie połowa tweetów o Covid-19 pochodzi od botów

Autorami 45 proc. spośród ponad 200 mln wpisów na Twitterze na temat pandemii są prawdopodobnie zautomatyzowane konta rozsiewające dezinformację - wynika z analizy amerykańskich badaczy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu.

Jak podało w środę amerykańskie radio publiczne NPR, badacze z Carnegie Mellon stwierdzili, że prawie połowa z ponad 200 mln tweetów na temat Covid-19 od stycznia pochodziła z kont "zachowujących się bardziej jak skomputeryzowane roboty niż ludzie". Badacze doszli do takich wniosków na podstawie np. podejrzanie wysokiej liczby tweetów generowanych przez te konta i ich rzekomej lokalizacji. (PAP)

17.13 Co dalej z ZASIŁKIEM OPIEKUŃCZYM? Ważne informacje dla rodziców

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do 14 czerwca został wydłużony okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Co istotne, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również tym rodzicom, którzy pomimo otwarcia szkół i przedszkoli, nie wyślą swojego dziecka do placówki.

Zobacz: Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. „Dajemy rodzicom wybór”. Sprawdź szczegóły

17.03 Nie jedz i nie myj zębów! To zalecenia przed badaniem na koronawirusa

Koronawirus nie odpuszcza! Każdego dnia przybywa chorych na COVID-19. W wielu miejscach w całej Polsce – w punktach mobilnych – pobierane są wymazy do badań. Jak przygotować się na taki test? Zalecenia mogą Was zaskoczyć!

Zobacz: Koronawirus. Jak przygotować się na pobranie wymazu? Będziesz ZASKOCZONY

16.52 Koronawirus w Polsce. Mniejsze obostrzenia, ale... strach pozostał?

Do Opola wróciły restauracje, bary, a nawet kino, w swojej nowej odsłonie. Choć od poniedziałku (18 maja) do czwartku (21 maja) wykryto w sumie 24 przypadki zakażeń, a przez te cztery dni zmarły dwie osoby, opolanie powoli wracają do "normalności". Strach jednak nie odpuszcza.

Zobacz: Opole: „Wracamy do normalności”. Ale towarzyszy nam STRACH [ZDJĘCIA]

16.40 „Olał” zakazy bo... chciał się napić. Burmistrz udawał, że... nie żyje

W nosie miał kwarantannę, bo ciągnęło go do znajomych i wysokoprocentowych trunków. Nic nie robiąc sobie z izolacji postanowił przechytrzyć krajowe zakazy i mimo wszystko spotkał się ze znajomymi. I może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jest burmistrzem, a przed policją udawał, że... nie żyje.

Zobacz: Burmistrz ZŁAMAŁ ZAKAZ, bo chciał się napić. Przed policją udawał, że NIE ŻYJE

16.24 Koronawirus w Zielonej Górze! Zakażona pielęgniarka, wstrzymane przyjęcia pacjentów

Koronawirus wrócił do Lubuskiego. Dziś po raz pierwszy od niemal dwóch tygodni odnotowano nowe zakażenia – to trzy nowe przypadki. Zobacz: 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Lubuskiem! Pierwsze od dwóch tygodni!

Tymczasem jak informuje Radio ESKA – wirusa SARS-CoV-2 wykryto u pielęgniarki zielonogórskiego szpitala. Chodzi o pracownicę Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych. Została poddana badaniu tak jak inni medycy – w ramach badań przesiewowych.

W związku z tym ta osoba została odizolowana natomiast cały oddział decyzją władz szpitala został zamknięty – mówi w rozmowie z Radiem ESKA, Sylwia Malcher-Nowak, rzecznika Szpitala Uniwersyteckiego.

Zobacz: Zielona Góra: KORONAWIRUS w szpitalu! Zakażona pielęgniarka. Zamknięty oddział

16.11 Węgry: COVID-19 nadal zabija. Są kolejne ofiary koronawirusa

Troje chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła o 43, do 3641 – podaje Polska Agencja Prasowa. Dotychczas na Węgrzech zmarły 473 osoby chore na COVID-19.

Od poniedziałku zniesiona została dalsza część restrykcji, wprowadzonych w związku z pandemią. Na całym terytorium kraju nie obowiązują już ograniczenia w wychodzeniu na ulicę.

15.55 Belgia: Koronawirus nie odpuszcza? Ponad 250 zakażeń w 24 godziny

Niewielki wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Belgii – wynika z czwartkowego sprawozdania krajowego centrum kryzysowego. W ciągu minionych 24 godzin odnotowano 252 przypadki infekcji – podaje PAP.

W czwartek poinformowano o 37 nowych zgonach przypisanych COVID-19. To o pięć mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba potwierdzonych i podejrzewanych przypadków ofiar śmiertelnych koronawirusa osiągnęła obecnie w Belgii 9186.

15.41 Koronawirus w Płocku. Zakażenie w hospicjum. Sprawę bada sanepid

W Płocku i w powiecie wykryto już łącznie 15 przypadków koronawirusa. Teraz pojawiły się dwa nowe. Pierwszy dotyczy pacjentki hospicjum, która przebywała na oddziale stacjonarnym placówki.

Druga dotyczy kobiety mieszkającej na przedmieściach Płocka, która w poniedziałek sama zgłosiła się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Nie wiadomo, jak obie kobiety mogły się zarazić COVID-19.

Czytaj dalej: Płock. Koronawirus w hospicjum! Dwa nowe przypadki zakażenia!

15.26 Koronawirus atakuje w Kępnie. Potężne ognisko zakażeń Wielkopolsce

Po długim majowym weekendzie COVID-19 wykryto u dwóch pracowników fabryki mebli pod Kępnem na południu Wielkopolski. 10 dni później chorych było kolejnych dziesięć osób. Wczoraj w całym powiecie kępińskim były już… 153 osoby zarażone SARS-CoV-2.

Czytaj dalej: Kępno: ognisko koronawirusa w Kępnie! Większość pracowników choruje bezobjawowo!

15.14 Wybory prezydenckie w czasie epidemii. KIEDY SIĘ ODBĘDĄ?

Kandydaci od dawana zażarcie walczą o głosy wyborców, ale cały czas nie było wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020. Głos w tej sprawie postanowił zabrać sam premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz: Kiedy wybory prezydenckie 2020? Morawiecki podał konkretną datę

14.59 Europa szykuje się do otwarcia granic w połowie czerwca. Co z Polską?

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE. Niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji – informuje PAP.

Premier Włoch Giuseppe Conte już w ubiegłym tygodniu potwierdził otwarcie granic 3 czerwca. Inne kraje chcą robić to nieco później, zastrzegając, że konieczna jest ostrożność, żeby nie zaprzepaścić korzyści z ograniczeń ostatnich miesięcy.

Przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca kontrole na granicy Polski z krajami UE obowiązują obecnie do 12 czerwca. Czy i do kiedy zostaną przedłużone? Rząd przyznaje, że nie podjął jeszcze decyzji w tym zakresie.

14.46 Co z weselami? Ślub i wesele w tym roku są jeszcze możliwe?

Otwierane są salony fryzjerskie, salony kosmetyczne. Można już pójść do restauracji lub do kawiarni. A co z weselami w 2020 roku? To pytanie zadają wszyscy przedstawiciele branży ślubnej oraz, a może przede wszystkim, tysiące młodych ludzi, którzy nie wiedzą, czy ich wymarzony ślub będzie się mógł odbyć w planowanym terminie.

Zobacz: Wesele i ślub w 2020 roku. Kiedy zorganizować? Paulina: "Przestaliśmy się łudzić"

14.33 Koronawirus: Do kiedy obowiązuje ZASIŁEK OPIEKUŃCZY? To WAŻNE!

Tarcza Antykryzysowa przechodzi duże zmiany. Według interpretacji części mediów oznacza to m.in. koniec zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz: Koronawirus. Koniec zasiłku opiekuńczego? Ważne zmiany!

14.20 TAKIEJ matury jeszcze nie było. Egzaminu będą plonować POLICJANCI I ZAKONNICE

Nowelizacja rozporządzenia o egzaminach w trakcie pandemii koronawirusa umożliwia sytuację, w której egzaminowani uczniowie będą mogli być pilnowani przez... policjantów. Poza tym nadzór pełnić będą mogły zakonnice, a nawet... leśnicy.

Zobacz: Matura 2020. Uczniów pilnować będą zakonnice, policjanci i... leśnicy!

14.09 Koronawirus w przedszkolu! NIEPOKOJĄCE doniesienia z Białegostoku

Po długim okresie względnego spokoju, w woj. podlaskim znowu pojawiają się nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Obecnie w regionie na COVID-19 chorują 64 osoby. W jednym z białostockich przedszkoli został wykryty przypadek koronawirusa.

Zobacz: Koronawirus w przedszkolu w Białymstoku. "Sanepid bada 37 pracowników"

13.56 Słynny obraz zmieni właściciela? Wszystko przez EPIDEMIĘ!

Takich konsekwencji koronawirusa nikt się nie spodziewał. Podupadająca gospodarka i puste kasy trzeba będzie ratować, sprzedając drogocenne dzieła sztuki? Zobacz: Przez koronawirusa SPRZEDADZĄ "Mona Lisę"?! POWALAJĄCA cena!

13:30 Maseczki ochronne dla bezdomnych z Poznania! [ZDJĘCIA]

Bezdomni z Poznania otrzymali maseczki ochronne. Wspólną akcję zorgaznizowały Zarząd Transportu Miejskiego, Stowarzyszenie Społeczne oraz Straż Miejska Miasta Poznania. [CZYTAJ WIĘCEJ]

12:45 Ekspertka z UE: „Nie chcę mówić o zagładzie, ale czeka nas druga fala”

Europejskie państwa powoli wdrażają w życie swoje plany odmrażania społeczeństw po pandemii, ale według dyrektorki Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, nie ma powodów do radości. Według Andrei Ammon czeka nas druga fala. [CZYTAJ WIĘCEJ]

12:25 Rzeszowianie nie chcą chodzić w maseczkach!

Mieszkańcy stolicy Podkarpacia mają dość! Maseczki utrudniają życie, oddychanie w nich jest bardzo utrudnione, a coraz cieplejsze dni skutecznie zniechęcają do zakładania uporczywego materiału na twarz. Coraz więcej osób zwyczajnie nosi maseczkę na brodzie, lub nie ma jej w ogóle! Czy noszenie maseczek ma jeszcze sens skoro tyle osób tego nie robi? [CZYTAJ WIĘCEJ]

12:07 Najnowsze dane z Niemiec

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Niemczech. W ciągu ostatniej doby odnotowano 745 nowych zakażeń koronawirusem i 57 zgonów na Covid-19.

Łączny bilans w tym kraju od początku epidemii to 176 752 zakażonych i 8147 zgonów.

11:50 Wiemy, skąd są kolejni chorzy w regionie! Oto najnowszy raport. Koronawirus na Śląsku

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, skąd są kolejni chorzy w naszym regionie. Chodzi o nowe przypadki zakażeń w Śląskiem, o których dzisiaj (21 maja) o godz. 10:00 poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Spośród 245 zakażeń, aż 189 dotyczy województwa śląskiego. Kto i gdzie się zaraził? Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:30 Szczepionka na COVID-19 gotowa? Rząd USA zapłacił za nią miliard złotych!

Jak pisze "Wprost", brytyjska firma AstraZeneca Plc otrzymała grant w wysokości miliarda dolarów od Agencji Badań i Rozwoju Biomedycyny (BARDA), która należy do amerykańskiego Departamentu Zdrowia. - Amerykański rząd zapewnił sobie w ten sposób 400 mln dawek szczepionki na COVID-19, nad którą pracuje firma - czytamy.

Nad wynalezieniem szczepionki pracuje obecnie wiele firm medycznych i zespołów naukowych na całym świecie. AstraZeneca Plc twierdzi, że ich produkt będzie gotowy do zastosowania we wrześniu tego roku.

11:20 Nienawiść i grożenie policjantom. Komendant OSTRZEGA hejterów!

Pojawia się coraz więcej przypadków gróźb i hejtu wobec policjantów z całej Polski, również z województwa śląskiego. W związku z tym Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, w specjalnym liście zapewnił, że zawsze będzie bronił godności i dobrego imienia funkcjonariuszy i pracowników. Ostrzega też hejterów! Sprawdźcie, co powiedział.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:10 Wzrost zakażeń u górników z JSW. Szczególnie w jednej z kopalń! Koronawirus na Śląsku

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o kolejnych potwierdzonych zakażeniach u górników pracujących w zakładach, które należą do spółki. Z danych wynika, że koronawirus niebezpiecznie rozszerza się szczególnie w jednej z kopalń. W której? Sprawdźcie najnowsze statystyki.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:05 Ministerstwo Zdrowia: Nowy przypadek koronawirusa w Toruniu

Koronawirus w Polsce - mamy nowy raport z Ministerstwa Zdrowia. Kolejny chory odnotowany w województwie kujawsko-pomorskim! Niestety jest to mieszkaniec Torunia. Nadal dramatycznie wygląda sytuacja na Śląsku. Niebawem przekroczymy granicę 20 tysięcy zakażonych COVID-19. Przybywa także ofiar śmiertelnych. Jak wygląda aktualny bilans? Sprawdzamy poniżej!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:45 245 nowych przypadków koronawirusa, Podkarpacie znów bez nowych zakażeń COVID-19!

Ministerstwo Zdrowia w czwartek 21 maja po godz. 10.00 poinformowało o kolejnych 245 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarły 3 osoby. Na Podkarpaciu nie ma nowych zakażeń koronawirusem.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:35 Zmarła kobieta w Puławach! Nowe zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim

Ministerstwo Zdrowia w czwartek 21 maja po godz. 10.00 poinformowało o kolejnych 245 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarły 3 osoby. W województwie lubelskim badaniami potwierdzono kolejne 4 przypadki COVID-19, w Puławach zmarła kobieta.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:20 Na koronawirusa umierają kolejne osoby

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Z informacji przekazanych przez MZ wynika, że nadal w najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy Śląska. Umierają też kolejne osoby. Gdzie? Sprawdź!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:10 DUŻY wzrost zakażeń w regionie! Prawie 200 przypadków i ZGON! Koronawirus na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (21 maja) o godz. 10:00 o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W kraju odnotowano 245 kolejnych przypadków, w tym 189 w województwie śląskim. Ponownie Śląskie znalazło się na szczycie listy, gdy chodzi o liczbę najnowszych zakażeń.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:00 Wzrost zakażeń w Polsce! Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (21 maja) o godz. 10:00 o najnowszych przypadkach zakażeń w Polsce, których odnotowano 245 w całym kraju. Najwięcej - ponownie - w województwie śląskim.

Kolejne zakażenia koronawirusem dotyczą województw:

 • śląskiego (189),
 • wielkopolskiego (16),
 • zachodniopomorskiego (12),
 • małopolskiego (10),
 • świętokrzyskiego (4),
 • lubelskiego (4),
 • pomorskiego (3),
 • lubuskiego (3),
 • dolnośląskiego (3),
 • kujawsko-pomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Tychy, 78-M Cieszyn, 60-K Puławy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - podaje MZ. - W związku z przekazanym przez WSSE Olsztyn raportem dotyczącym jednego wyniku fałszywie dodatniego, odejmujemy go ze statystyk - dodano.

W całej Polsce potwierdzono już 19 983 przypadki zakażeń. Doszło również do 965 zgonów.

09:40 Pediatra: dzieci na ogół nie zakażają dorosłych koronawirusem

PAP: Dzieci na ogół nie zakażają dorosłych koronawirusem SARS-CoV-2, jest wręcz odwrotnie. Wszystkie dzieci z zakażeniem, które do nas trafiły, zakaziły się od dorosłych – powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Ernest Kuchar z WUM. Dodał, że w Polsce nie stwierdzono przypadków podobnych do choroby Kawasakiego. U dzieci rzadko dochodzi do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i znacznie rzadziej chorują one na COVID-19. Jedynie 1-2 proc. przypadków tej choroby przypada na dzieci. Wskazują na to badania w wielu krajach. W Chinach było 2,2 proc. zakażeń u najmłodszych, w USA – 1,7 proc., we Włoszech ok. 1,0 proc., a w Hiszpanii 0,8 proc. Zdaniem dr. hab. Ernesta Kuchara, kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) w naszym kraju prawdopodobnie na dzieci przypada mniej niż 2 proc. infekcji nowym koronawirusem. Dotąd zatem w sumie było nieco ponad 100 zakażonych nim dzieci. Dzieci najczęściej trafiają do szpitala nie z powodu COVID-19, lecz innych schorzeń. „Przyjęliśmy na przykład chłopca z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z zakażeniem dróg moczowych oraz pacjentkę żylakami przełyku, a przy okazji wykryto u nich zakażenie koronawirusem, do którego doszło najprawdopodobniej od osoby dorosłej” – wyjaśnia specjalista.

09:25 Koronawirus w fabryce mebli pod Kępnem! Zaczęło się od dwóch osób, teraz zakażonych jest ponad 150

Zaczęło się od dwóch osób, teraz zakażonych jest już ponad 150. Wszyscy związani są z fabryką mebli Wersal pod Kępnem w Wielkopolsce. Olbrzymia fabryka mebli tapicerowanych zatrudnia 900 osób.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

09:15 Badania: zwięrzęta zakażają się koronawirusem; brak dowodów, że przenoszą patogen na ludzi

PAP: Niektóre zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2 przez bliski kontakt z zainfekowanymi ludźmi. Dotychczas udokumentowano kilka takich przypadków u psów, kotów i norek. Naukowcy za mało prawdopodobną uważają jednak możliwość zakażenia się człowieka od zwierzęcia. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) informuje, że teraz, gdy koronawirus rozpowszechniony jest wśród ludzi, istnieje możliwość zainfekowania się niektórych zwierząt przez kontakt z człowiekiem. OIE zaznacza jednak, że główną drogą przenoszenia się wirusa są zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, aby zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby. Organizacja zaleca zatem, aby nie podejmować szczególnych środków zapobiegawczych w stosunku do zwierząt domowych, szczególnie takich, które mogłyby zagrażać ich dobrostanowi. Doradza jednak, aby osoby zakażone koronawirusem lub te, które to podejrzewają ograniczyły swój kontakt ze zwierzętami.

08:50 Rosja: liczba zgonów na koronawirusa w Moskwie wzrosła do 1 794

PAP: W ciągu ubiegłej doby na Covid-19 zmarło w Moskwie kolejnych 68 osób, łączna liczba zgonów w stolicy Rosji wzrosła do 1 794 - poinformował w czwartek sztab operacyjny ds. monitoringu sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa. Według danych sztabu liczba zakażonych koronawirusem w Moskwie na dzień 20 maja wynosiła 152 276.

08:30 Badanie pracowników żłobków i przedszkoli. O to apelują do premiera prezydenci polskich miast

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich zaapelowali do prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego o skierowanie na badania testami genetycznymi pracowników żłobków i przedszkoli.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:15 Brazylia: 20 tys. nowych zachorowań na Covid-19 w ciągu doby

PAP: W ciągu ub. doby wykryto prawie 20 tys. nowych przypadków zachorowań na Covid-19, 888 osób zmarło - poonformowąło w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się to Brazylia może zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań, za USA. Obecnie drugie miejsce na tej liście zajmuje Rosja a trzecie Wielka Brytania.

07:55 Już ponad 5 milionów przypadków koronawirusa na świecie 

PAP: Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 mln, przy czym Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reuters. Ponad 326 tys. osób zmarło.
Podkreśla się, że oznacza to istotną zmianę w rozwoju pandemii, która rozpoczęła się w styczniu w Chinach i następnie doprowadziła do drastycznej fali zachorowań w Europie i USA. Na Amerykę Łacińską przypadło ok. 1/3 z 91 tys. przypadków nowych zachorowań wykrytych w tym tygodniu. Na Europę i Stany Zjednoczone przypadło odpowiednio nieco ponad 20 proc. Najwięcej nowych przypadków wykryto w Brazylii, mimo, że w tym kraju wykonuje się stosunkowo mało testów na obecność wirusa. Przypuszcza się więc, że rzeczywista liczba zakażonych jest w tym kraju dużo wyższa. Brazylia wyprzedziła już Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, stając się trzecim ogniskiem pandemii na świecie, po USA i Rosji. Brazylia notuje obecnie najwyższy dzienny przyrost zachorowań, po Stanach Zjednoczonych. Jak wynika z opracowania Reutersa 5 mln zachorowań w ciągu niecałych 6 miesięcy oznacza, że koronawirusem zaraziło się więcej osób niż grypą w ciągu całego roku.

07:40 Badanie IMID: w czasie pandemii niemal trzy czwarte nastolatków boi się o zdrowie bliskich

PAP: Tylko jedna czwarta polskich nastolatków boi się, że zakazi się koronawirusem, ale niemal trzy czwarte (70 proc.) obawia się o zdrowie bliskich w czasie pandemii – wynika z badania „Młodzież i COVID-19”, przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka. Badanie ankietowe przeprowadzili w kwietniu 2020 r. specjaliści z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka pod przewodnictwem dr n. społ. Anny Dzielskiej. Objęto nim 2408 nastolatków z całej Polski w wieku 11-18. Młodzi ludzie udzielali odpowiedzi na pytania o obawy i problemy związane z pandemią COVID-19. Okazało się, że największym problemem dla młodych ludzi był brak możliwości spotkania się ze znajomymi – odpowiedziało tak ok. trzy czwarte ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się obawy o zdrowie bliskich – wskazało na nie 70 proc. młodych ludzi; na trzecim był brak możliwości wyjazdu poza miejsce zamieszkania – ponad 60 proc. Dla 60 proc. nastolatków nuda w czasie pandemii stanowiła bardzo duży problem. Jedynie jedna czwarta wskazała, że boi się zarażenia wirusem SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

07:30 USA: o 1561 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa

PAP: 1561 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA odnotowano ponad 93 416 zgonów na Covid-19. To drugi dzień z rzędu - zgodnie ze statystykami Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - gdy w USA zarejestrowano ponad 1,5 tys. zgonów. Ostatnie trzy dobowe bilanse informowały o 1536, 759 i 820 ofiarach śmiertelnych. Na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta ze wszystkich zgonów na Covid-19 na świecie. Z tej liczby (93 416) blisko jedną trzecią odnotowano w stanie Nowy Jork (28 636).

07:00 Koronawirus na Śląsku. Sanepid zgubił test chorego chłopca. Rodzice są przerażeni!

Mieszkanka Żor podzieliła się swoimi przykrymi doświadczeniami z sanepidem. Jej 9-letni syn, cierpiący na chorobę układu krążenia, ma podejrzenie koronawirusa, jednak test, który mu wykonano, "zaginął". Rodzice są przerażeni, bo dziecko znajduje się w grupie ryzyka. - To poważne zagrożenie - mówi matka.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

06:45 KE wycofa 1,5 mln maseczek, co do których kraje zgłaszały wątpliwości

PAP: Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker poinformował PAP, że Komisja Europejska postanowiła wycofać z 17 krajów UE i W.Brytanii 1,5 mln maseczek, w sprawie których wątpliwości zgłaszała część państw. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy. KE pracuje nad rozwiązaniami, by przed dystrybucją maseczek w przyszłości przeprowadzać kontrolę jakości, żeby podobne problemy się nie powtórzyły - dodał de Keersmaecker, nie podając terminu odbioru maseczek. 17 państw UE i Wielka Brytania w ramach unijnego mechanizmu wsparcia otrzymało 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce.

06:20 Już prawie 20 tys. zakażonych osób w Polsce

Z najnowszych danych opublikowanych wczoraj wieczorem (20 maja) przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce potwierdzono już prawie 20 tys. zakażeń koronawirusem (dokładnie 19 739). Odnotowano również 962 zgony w całym kraju.

6:00 Koronawirus w Polsce. Co działo się ostatniej doby?

Co działo się w ciągu ostatniej doby? Przeczytaj informacje w zapisie poprzedniej relacji na żywo - kliknij TUTAJ. Już za chwilę opublikujemy najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Koronawirus w Polsce. Czytaj najnowsze informacje:

Super Raport 20 V (goście: Winnicki, Sekielski, Sokołowski)
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE