Szokujące słowa ministra Szumowskiego o koronawirusie. Jest się czego bać. Koronawirus w Polsce [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-05-20 23:18 BE, Bartosz Wojsa, Marek Targoński, Amadeusz Calik
Koronawirus w Podlaskiem: Pandemia wraca? Są nowe zakażenia w naszym regionie
Autor: pixabay

Koronawirus w Polsce. Śledź relację na żywo i bądź na bieżąco! Najwięcej potwierdzonych zakażeń koronawirusem, bo już ponad 6000, jest w województwie śląskim i ta liczba stale rośnie. Największą grupą zawodową, którą opanowała zaraza, są górnicy. Do walki z kryzysem na Śląsku mają zostać skierowane „dodatkowe siły”, a rząd przygotowuje plan dla górnictwa. Tymczasem trzech przewoźników zapowiedziało wznowienie połączeń lotniczych, a Włosi prognozują, że w połowie sierpnia w Lombardii nowe zakażenia koronawirusem spadną do zera. Zobacz zapis relacji na żywo.

Koronawirus w Polsce. RELACJA NA ŻYWO! Tu znajdziesz najnowsze dane i informacje z całego świata

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Ministerstwo zdrowia codziennie informuje o setkach nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, otwarcia lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich czy obniżenie limitu wiernych na mszach, minister zdrowia Łukasz Szumowski wciąż apeluje o ostrożność, w tym utrzymywanie dystansu.
Koronawirus w Polsce nadal jest bardzo groźny!

Czytaj więcej:

Nietoperz z Chin NIEWINNY! Naukowcy potwierdzają

Do tej pory nad Wisłą wykryto 19 739 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Aż 962 osób zmarło z powodu COVID-19. Najgorzej wygląda obecnie sytuacja koronawirusa na Śląsku, gdzie zakażonych jest ponad 6 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie. W tym artykule przekazujemy najnowsze dane dotyczące pandemii.

Koronawirus w Polsce. Śląskie ogniskiem epidemii!

Koronawirus na Śląsku. Sytuacja w regionie nie jest łatwa. To najpoważniejsze ognisko zakażeń w kraju! Rząd zadeklarował, że skieruje na Śląsk "dodatkowe siły", by pomogły w kryzysie. Tymczasem wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiada, że resort pracuje nad planem dla górnictwa. Co zaproponują politycy? Śledź naszą relację!

Koronawirus w Polsce. Bądź na bieżąco! [RELACJA NA ŻYWO]

Najnowsze informacje o koronawirusie w Polsce i epidemii w województwie śląskim - wszystkie aktualizacje w jednym miejscu!

23:00 Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo

Po najnowsze informacje z kraju i ze świata dot. epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zapraszamy już w czwartek rano na www.se.pl

22:45 Bilans koronawirusa w Polsce w środę: 471 przypadków, w tym 275 na Śląsku; 14 zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę w ciągu dnia o 471 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem; do 275 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 14 osób.
W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 301 osób, a zmarło pięć. W popołudniowej informacji ministerstwo podało, że jest 170 nowych zakażeń i 9 zgonów.

Nowe potwierdzone rano przypadki zanotowano w województwach: śląskim (182), wielkopolskim (84), dolnośląskim (10), opolskim (8), podlaskim (6), pomorskim (4), świętokrzyskim (2), małopolskim (2), lubelskim (2) i w zachodniopomorskim (1).

Przypadki, o których poinformowano po południu, dotyczyły z kolei osób z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (42), łódzkiego (16), dolnośląskiego (9), opolskiego (5), świętokrzyskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), pomorskiego (1) i podlaskiego (1).

Resort poinformował najpierw o śmierci pięciu osób, a potem następnych dziewięciu. Zmarli byli w wieku od 69 do 91 lat. Zgony miały miejsce m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Warszawie, Zgierzu, Poznaniu, Chorzowie, Radomiu, Wrocławiu i Starachowicach.

We wtorek MZ informowało o 383 nowych przypadkach zakażenia, w tym 263 na Śląsku i 12 zgonach; w poniedziałek o 356 nowych przypadkach zakażenia, w tym 205 na Śląsku i 11 zgonach; a w niedzielę o 272 nowych przypadkach w tym 180 na Śląsku i o 10 osobach zmarłych.

Dotychczas – według stanu na środę wieczór – odnotowano 19 tys. 739 przypadków zakażenia koronawirusem i 962 zgony z jego powodu. MZ informowało w środę rano, że wyzdrowiało 8183 chorych. (PAP)

22:30 KE wycofa 1,5 mln maseczek

Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker poinformował PAP, że Komisja Europejska postanowiła wycofać z 17 krajów UE i W.Brytanii 1,5 mln maseczek, w sprawie których wątpliwości zgłaszała część państw. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.

22:10 Szef MZ: będą wybuchały ogniska zachorowań na koronawirusa

Będą wybuchały ogniska zachorowań na koronawirusa, będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa - powiedział w środę szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski został zapytany w Polsat News o wybuch ogniska zakażeń koronawirusem w zakładach meblarskich w powiecie kępińskim, w Wielkopolsce i o to, czy należy spodziewać się wybuchu kolejnych takich ognisk. "Będą wybuchały ogniska i tak będzie nie tylko w najbliższych dniach, ale będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa. Te ogniska będą się pojawiały" - odpowiedział minister.

21:50 Badanie pracowników żłobków i przedszkoli

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich zaapelowali do prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego o skierowanie na badania testami genetycznymi pracowników żłobków i przedszkoli.

21:30 Francja: rośnie znów liczba zgonów na Covid-19

110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji; liczba ofiar śmiertelnych znowu rośnie - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. W sumie na Covid-19 zmarły 28 132 osoby.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła o 418, do 143 845. We wtorek zdiagnozowano 524 nowe przypadki.

21:10 Miasto Wuhan formalnie ogłosiło zakaz jedzenia dzikich zwierząt

Władze Wuhanu w środkowych Chinach, gdzie wykryto pierwsze przypadki Covid-19, formalnie ogłosiły w środę zakaz jedzenia dzikich zwierząt oraz polowania na nie na całym obszarze administracyjnym tego 11-milionowego miasta.

Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialny za trwającą pandemię koronawirus SARS-CoV-2 przeniósł się na człowieka z dzikich zwierząt, być może na wuhańskim targowisku, na którym nimi nielegalnie handlowano.

20:50 Szumowski: jeżeli nie zachowamy pewnych zasad, to masowe zakażenia koronawirusem wrócą

Obecnie wszyscy patrzą, że koronawirus znika, ale jeżeli nie będziemy zachowywać pewnych zasad, pewnego reżimu m.in. w kawiarniach, w autobusach, na ulicy, to ten wirus wróci, tak, jak wrócił np. w Chinach - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak mówił Szumowski w telewizji Trwam, "gdyby oddzielić te duże ogniska, które mamy głównie w kopalniach, to bylibyśmy już w tendencji spadkowej". To pokazuje - dodał - że "transmisja pozioma między Polakami, w miastach i na wsiach, jest już znacznie, znacznie mniejsza".

20:31 Żołnierze na kwarantannie, u jednego z nich wykryto koronawirusa

Jeden z żołnierzy 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk jest zakażony koronawirusem potwierdził w środę PAP rzecznik prasowy batalionu ppor. Maciej Żurek. Poinformował, że na kwarantannę wysłano kilkudziesięciu żołnierzy, którzy mogli mieć kontakt z zakażonym.

20:15 Przepisy tarczy dla samorządów już wkrótce

Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca - zasygnalizowała w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

19:50 SGSP: w izolacji pozostaje jeszcze tylko jeden podchorąży zakażony koronawirusem

Kolejny podchorąży opuścił izolatorium; w izolacji pozostaje jeszcze tylko jeden podchorąży zakażony koronawirusem - poinformowała w środę PAP Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

19:20 Kolejny dzień bez nowych zachorowań na Podkarpaciu

Tuż po 17.00 Ministerstwo Zdrowia podało drugi dzisiaj raport dotycząc koronawirusa. Nie ma w nim żadnej informacji o nowych zachorowaniach na Podkarpaciu. Są za to osoby, które wyzdrowiały z COVID-19. Zobacz aktualny raport z regionu tutaj.

19:00 Koronawirus na Warmii i Mazurach. 20 maja bez nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce. Środa (20 maja) przyniosła dobre wiadomości z Warmii i Mazur odnośnie epidemii. Potwierdzono wzrost osób wyleczonych z wirusa SARS-CoV-2. Nie odnotowano również nowych przypadków zachorowania. Sprawdź aktualne dane w najnowszym raporcie o koronawirusie w woj. warmińsko-mazurskim.

18:50 Koronawirus w Bydgoszczy i okolicach

- Informujemy, że kolejna osoba zakażona koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim jest mieszkańcem powiatu wąbrzeskiego - czytamy w komunikacie z urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy. Jak wygląda sytuacja w całym regionie?

18:30 Tak wygląda aktualna sytuacja w związku z koronawirusem w Polsce

Zobacz najnowsze wykresy i prognozy na kolejne dni. Kiedy wygaśnie epidemia koronawirusa w Polsce?

18:25 Blisko 500 nowych przypadków, złe wyniki na Mazowszu

Na Mazowszu zanotowano 42 nowe przypadki, a 4 osoby zmarły. To też najgorszy wynik od tygodnia. Łącznie jest tu już 3082 potwierdzonych zarażeń. Województwo mazowieckie wciąż przoduje w Polsce w smutnej statystyce zgonów z powodu COVID-19.

18:20 Zmarł pacjent z Włoszczowy, są ozdrowieńcy i nowe przypadki

W Świętokrzyskiem potwierdzono w środę cztery nowe przypadki, odnotowano też 7 ozdrowieńców. Jest też zła informacja - nie żyje 80-latek z powiatu włoszczowskiego.

18:15 Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Radomiu

Liczba ofiar koronawirusa w Radomiu zbliża się do 100. W środę (20 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnej osoby. To 80-letni mężczyzna. Jest on 97. pacjentem, który przegrał walkę z wirusem SARS-CoV-2. W Radomiu i regionie radomskim zakażonych koronawirusem jest już ponad 1200 osób, a ozdrowieńców o połowę mniej.

18:10 COVID-19 na Opolszczyźnie zabił 43 osoby

Ministerstwo Zdrowia w środę (20 maja) informuje o kolejnych zakażeniach. W całej Polsce przybyło 170 zachorowań, zmarło 9 kolejnych osób, także w województwie opolskim. W sumie na Opolszczyźnie zmarły już 43 osoby, a od początku epidemii mamy już 561 potwierdzonych zakażeń.

17:58 Rewelacyjne informacje sanepidu w sprawie koronawirusa

Czy to koniec epidemii koronawirusa w Małopolsce? Takie pytanie można sobie zadać po najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wśród 170 kolejnych zakażonych nie ma ani jednego mieszkańca regionu, nie ma też nowych ofiar śmiertelnych. Krakowski sanepid poinformował z kolei o 22 ozdrowieńcach z Małopolski.

17:50 Koronawirus na Dolnym Śląsku zabił już prawie 100 osób

Na Dolnym Śląsku przybyło 9 zakażeń COVID-19, przez co w regionie jest już 2276 potwierdzonych zachorowań. We Wrocławiu zmarł dzisiaj 69-letni mężczyzna, co czyni go 94. ofiarą zarazy w województwie dolnośląskim.

17:39 Kolejne dziewięć zgonów z powodu koronawirusa 

Resort zdrowia poinformował też o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M, 91-K Kędzierzyn-Koźle, 72-M, 75-M, 87-M, 90-K Warszawa, 80-M Radom, 69-M Wrocław, 80-M Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące.

17:37 Wzrost zakażeń koronawirusem i kolejne ofiary

Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (42), łódzkiego (16), dolnośląskiego (9), opolskiego (5), świętokrzyskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), pomorskiego (1) i podlaskiego (1) - poinformowało w popołudniowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. 

17:20 Bilans dobowy koronawirusa na Białorusi: 918 nowych infekcji, cztery zgony

PAP: 918 kolejnych osób z pozytywnym testem na Sars-CoV-2 oraz cztery zgony chorych na Covid-19 to bilans ostatniej doby na Białorusi – wynika ze środowego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sumie od początku epidemii liczba zakażonych przekroczyła 32 tys. „Na dzień 20 maja zarejestrowano 32 426 osób z pozytywnym testem na Covid-19” – poinformował resort zdrowia. Przyrost dobowy wyniósł 918 przypadków. Według ministerstwa ogólna liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa to 179; w ciągu minionej doby zmarły cztery osoby.

17:00 Koronawirus. Alarm w szpitalu dziecięcym w Toruniu! Pielęgniarka zakażona

Koronawirus znów atakuje na terenie oddziału otolaryngologicznego szpitala dziecięcego w Toruniu. Tym razem pozytywny test wyszedł u jednej z pielęgniarek. Wcześniej placówka informowała o koronawirusie u jednego z pacjentów, który został przetransportowany do Grudziądza.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

16:45 Palacze mają więcej receptorów atakowanych przez SARS-CoV-2

PAP: Palenie tytoniu powoduje w płucach wzrost liczby cząsteczek białka ACE2, które koronawirus SARS-CoV-2 wykorzystuje do wnikania do komórek. Zmiany te są jednak odwracalne. Już na początku epidemii COVID-19 ujawniły się znaczące różnice w przebiegu choroby. U większości ludzi objawy są znikome, jeśli w ogóle występują. Inni wymagają intensywnej terapii. Na ciężki przebieg choroby bardziej narażone okazały się osoby starsze, mężczyźni i palacze. Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) i Google wskazuje, dlaczego osoby palące są bardziej zagrożone ciężką infekcją. Na łamach pisma „Developmental Cell” naukowcy donoszą, że pod wpływem tytoniowego dymu dochodzi do zwiększenia w płucach ilości konwertazy angiotensyny 2 (ACE2). Dzięki temu białku koronawirus zakaża komórki.

16:30 Grudziądz: pierwszym trzem pacjentom podano leki pomocne w walce z COVID-19

PAP: Pierwszym trzem pacjentom jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu podano leki kardiologiczne, które mają pomóc w walce z COVID-19. Badania kliniczne prowadzi zespół prof. Jacka Kubicy z Collegium Medicum UMK. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 9 maja zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią . "Rozpoczęliśmy dzisiaj badania kliniczne. Pierwszym trzem pacjentom grudziądzkiego szpitala włączono leki, których działanie w przebiegu COVID-19 testujemy" – powiedział PAP prof. Kubica. Dodał, że zgoda dotyczy szpitala w Grudziądzu, ale badanie rozszerzane będzie na kolejce placówki w Polsce.

15:35 Hiszpania: rozpoczęto testy kolejnych leków na Covid-19

PAP: W hiszpańskich szpitalach rozpoczęły się testy dwóch leków przeciwko Covid-19: preparatów Ivermectina oraz Anakinra. Badania kliniczne prowadzone są w kilkunastu placówkach medycznych na terenie aglomeracji Madrytu oraz w regionie Nawarry. Ruszyły niemal równocześnie z testowaniem innego środka – Aplidinu. Zgodę na sprawdzenie skuteczności działania dwóch nowych preparatów na ludziach Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja. Jak poinformowały władze uniwersytetu Nawarry, którego naukowcy współpracują z barcelońskim instytutem zdrowia ISGlobal, Ivermectina jest lekiem antypasożytniczym, który wykazuje dużą skuteczność w walce z infekcją SARS-CoV-2.

15:20 MR: rząd przyjął projekt ustawy dot. m.in. obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców

PAP: Rząd przyjął w środę projekt ustawy dotyczący obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów. To kolejnej pakiet, który złoży się na tarczę antykryzysową - poinformował resort rozwoju. Resort podał, że projekt przygotowało MR, we współpracy z m.in. KPRM, MAP, MF, MRPiPS, MSWiA, BGK, UOKiK, UKNF, ZUS i UZP. "Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ +Solidarność+. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami" - powiedziała, cytowana w komunikacie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

15:05 Filipiny: policja zlikwidowała nielegalny szpital dla chorych na Covid-19

PAP: Filipińska policja dokonała rewizji w działającej nielegalnie klinice i aptece dla chorych na Covid-19. Szpital świadczył usługi dla przebywających w tym kraju Chińczyków - podano w komunikacie policji. Aresztowano dwóch pracowników kliniki i pacjenta. Podziemna klinika działała w prywatnej willi. W pokojach ulokowanych przy basenie na tyłach budynku ustawiono siedem szpitalnych łóżek. Jedno z pomieszczeń przeznaczono na aptekę - powiedział na konferencji prasowej w środę wiceszef pionu operacyjnego policji, gen. Rhoderick Armamento. W kubłach na śmieci znaleziono około 200 zestawów do testów na obecność SARS-CoV-2 oraz wiele zużytych strzykawek i igieł - ujawnił.

14:50 ECMO pomocne w ratowaniu ciężko chorych na COVID-19

PAP: Pozaustrojowe natlenianie krwi (ECMO) może ratować życie pacjentom, którym ze względu na uszkodzenie płuc nie pomagają respiratory. Jednak nawet z wykorzystaniem tej metody trudniej pomóc pacjentom z innymi chorobami i słabym sercem - opisują naukowcy z West Virginia University. W ciężkich przypadkach COVID-19 największe zagrożenie życia pochodzi ze zniszczeń, jakie następują w płucach. We krwi zaczyna wówczas brakować tlenu dla mózgu i innych organów.

14:20 NIL: Medycy powinni wstrzymać się z użytkowaniem maseczek FFP2 N95

PAP: Naczelna Izba Lekarska w środę na swojej stronie zwróciła się do wszystkich medyków, aby wstrzymali się z używaniem masek FFP2 N95 do czasu wyjaśnienia sprawy. W związku z informacją przekazaną przez wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego o wątpliwej jakości maseczek FFP2 N95 zwracamy się do wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, dyrektorów podmiotów medycznych, którzy je otrzymali, aby ich nie użytkowali do momentu wyjaśnienia sprawy – zaapelowała Naczelna Izba Lekarska. "W przypadku niespełnienia norm FFP2 N95 będziemy prosić o ich zwrot" – zapewniła Izba. Dodała, że zgodnie z zapewnieniem wiceministra zostaną one wymienione na maski, które będą spełniały wszelkie standardy i normy FFP2 N95

14:00 Przybywa zakażonych górników! Masowe testy na kolejnej kopalni. Koronawirus na Śląsku

Jeszcze wczoraj (19 maja) w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 851 przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników, a dziś jest to już liczba sięgająca prawie 1200 potwierdzonych przypadków. W jednym z zakładów przewaga osób zakażonych jest porażająca! Sprawdźcie, kto i gdzie się zaraził.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

13:35 Polacy o koronawirusie: PRZESADNE reakcje na EPIDEMIĘ? Tak oceniamy KRYZYS [BADANIA]

Co Polacy sądzą o koronawirusie? Wiemy to dzięki badaniom statystycznym. Ponad 40 proc. z nas uważa, że „wrzawa wokół koronawirusa jest przesadzona”. Dominuje jednak pogląd, że reakcje na epidemię były uzasadnione. Jak koronawirus wpłynął na nasze życie? Zobaczcie, jak oceniamy kryzys.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

13:15 Koronawirus na Śląsku. 2-letnie dziecko zakażone. Szokująca relacja matki: BURDEL!

Anna P. pochodząca z górniczej rodziny z Rybnika zamieściła na Facebooku dramatyczny wpis, który został już udostępniony setki razy przez mieszkańców województwa śląskiego. Relacjonuje w nim, jak potraktowano jej rodzinę, gdy pojawiło się podejrzenie, że jej 2-letnia córeczka została zarażona koronawirusem. - Nikt nie ponosi odpowiedzialności za ten burdel? - pyta. Na rezultat badań czekali bardzo długo, a ostatecznie dziecko miało wynik pozytywny. Szczegóły są szokujące!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:46 Kolejne zakażenia w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono (stan na 20 maja) 1198 przypadków zarażenia koronawirusem. W samym Pniówku jest to 1170 osób, 17 osób w Ruchu Zofiówka, 6 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 2 osoby w kopalni Budryk i 3 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywa 361 osób.

12:16 Ratownik Medyczny ujawnia prawdę o koronawirusie: Nie miałem ani jednego przypadku

Ratownik Medyczny z Grudziądza postanowił ujawnić prawdę o koronawirusie - nie miał żadnego przypadku. Napisał bardzo mocny post na Facebooku i... niedługo potem usunął wpis z portalu społecznościowego. Jak jednak powszechnie wiadomo, nic w sieci nie ginie i użytkownicy już dyskutują na temat jego treści.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:04 Koronawirus na Śląsku! Połowa zakażonych to górnicy! Ale kopalnie wznawiają pracę

Koronawirus na Śląsku. Już 3 tysiące górników ze śląskich kopalń otrzymało pozytywny wynik badań na obecność koronawirusa w organizmie. Największy przyrost nastąpił w kopalni Pniówek Pawłowice. Mimo tego zakłady powoli wznawiają działalność. Do pracy wrócą Ci, którzy mają negatywny wynik testów.[SZCZEGÓŁY]

11:28 Szumowski: decyzje o noszeniu maseczek w otwartej przestrzeni najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia

- W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia – poinformował w środę rano w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski.

10:58 Rosja: rekordowa liczba zgonów na Covid-19 w ciągu doby - 135

135 pacjentów z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab do walki z pandemią. Jest to najwyższa dotąd w Rosji liczba zgonów w ciągu 24 godzin. Spada liczba zakażeń - od wtorku wykryto 8764 nowe przypadki koronawirusa. (PAP)

10:47 Wracają kontrole w autobusach

Wracają masowe kontrole w autobusach i tramwajach na Śląsku. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla gapowiczów. Tym bardziej, że zostali ze względu na epidemię wyposażeni w nową broń - specjalne urządzenia do sprawdzania biletów. - Jedną z ich zalet i jednocześnie nowością jest to, że umożliwiają gapowiczom zbliżeniowe uiszczanie opłaty za brak biletu - informują przedstawiciele ZTM.

Szczegóły: Śląskie. MASOWE kontrole w autobusach i tramwajach! Kontrolerzy mają NOWĄ BROŃ!

10:32 Koronawirus. Kolejna ofiara ZARAZY w Poznaniu. Kim była?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych pięciu zgonach spowodowanych COVID-19. Niestety, jest też kolejna ofiara w woj. wielkopolskim.

10:18 Koronawirus w Wielkopolsce. Epidemia znowu się NASILA? Dużo nowych przypadków!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące koronawirusa. Liczba zakażonych stale rośnie. Wśród nich są także osoby z województwa wielkopolskiego. Niestety, nie mamy dobrych informacji. Wielkopolska jest na drugim miejscu jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych nowych przypadków! [SZCZEGÓŁY]

10:14 Koronawirus w Polsce. POTĘŻNY wzrost zakażeń na Śląsku! Ponad 300 nowych przypadków w kraju!

Koronawirus na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport, dotyczący liczby zakażonych osób koronawirusem w Polsce. Ile jest nowych przypadków koronawirusa? Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim? Szczegółowe informacje na temat epidemii na se.pl.

10:03 Ministersowo Zdrowia podało nowe dane

Mamy 301 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

 • śląskiego (182),
 • wielkopolskiego (84),
 • dolnośląskiego (10),
 • opolskiego (8),
 • podlaskiego (6),
 • pomorskiego (4),
 • świętokrzyskiego (2),
 • małopolskiego (2),
 • lubelskiego (2),
 • zachodniopomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-K Racibórz (mieszkanka woj. małopolskiego), 89-K, 88-M Zgierz, 77-K Poznań, 91-M Chorzów. Większość osób miała choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia.

Liczba zakażonych koronawirusem: 19 569/953 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:43 Nie ma obowiązku używania jednorazowych sztućców w gastronomii

- Podczas usług gastronomicznych nie ma obowiązku używania tylko jednorazowych sztućców - informuje PAP Ministerstwo Rozwoju. W wytycznych dla gastronomii jednorazowe sztućce podano jako przykład dodatków, które należy usunąć ze stołów - wskazuje resort

- Nie ma jednak obowiązku używania, podczas korzystania z usług gastronomicznych, tylko z jednorazowych sztućców - zapewnia MR.

Od 18 maja br. bary, kawiarnie i restauracje są otwarte. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

9:15 Ministerstwo Zdrowia: Ponad osiem tysięcy pacjentów wygrało walkę z koronawirusem

Poniżej nowe dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

9:04 Koronawirus w Płocku. Dwa nowe zakażenia, ale są i ozdrowieńcy!

Zarażeni koronawirusem są dwaj mężczyźni: mieszkaniec Płocka i powiatu. Obaj są znajomymi chorego, u którego wykryto COVID-19 w poprzednim tygodniu. Wszyscy przebywali ostatni zagranicą, skąd wracali do Polski jednym samochodem. Zarażeni przebywali w związku z tym w kwarantannie domowej, w czasie której u każdego z nich pojawiły się symptomy choroby. [SZCZEGÓŁY]

8:50 OSTRE słowa Miuosha o hejcie na górników! Raper z Katowic mówił o IDIOTACH! [WIDEO]

Miuosh, znany raper z Katowic, był gościem programu Super Raport. Artysta opowiedział, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim z jego perspektywy. Odniósł się również do fali hejtu, jaka wylała się na Śląsk i górników z powodu zakażeń koronawirusem. - Idiotów nie brakuje - stwierdził ostro w rozmowie z Kamilą Biedrzycką. Zobaczcie nasz materiał!

8:20 Prezes ARM dla "DGP": zakupy środków medycznych realizowane były pod olbrzymią presją

- Zakupy środków medycznych realizowane były pod olbrzymią presją. A decyzje o zakupach podejmowano w dobrej wierze po uprzedniej weryfikacji dostawcy – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

"DGP" zapytał prezesa AMR, ile trefnych maseczek Agencja kupiła z Chin. - Oby wcale. Wraz z nadejściem pandemii rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania materiałów ochronnych. Konkurencja była niezwykle mocna – wszystkie kraje polowały już nie tyle na okazje, co na wszystko, co było dostępne do kupienia. Ceny skakały z godziny na godzinę. W tych warunkach weryfikowaliśmy certyfikaty jakościowe i mimo dużego popytu kupowaliśmy materiały w zupełnie rozsądnych cenach - mówi Kuczmierowski.

8:10 Psycholog potrzebny od zaraz. Wpływ epidemii na zdrowie psychiczne Polaków

Konfrontacja z wybuchem pandemii wystawia na próbę naszą odporność psychiczną. Trudno oszacować konsekwencje zjawiska o tak dużej skali. Niewykluczone, że za jakiś czas pojawi się nowa jednostka chorobowa dla zaburzeń psychicznych będących następstwem pandemii COVID-19. [SZCZEGÓŁY]

7:56 Do kiedy trzeba nosić MASECZKI?

Już od połowy kwietnia, czyli przeszło od miesiąca nie możemy opuszczać naszych domów bez osłaniania ust i nosów maseczkami. Polacy coraz mniej chętnie przestrzegają tego, co tu dużo kryć, uciążliwego obowiązku. Powód? W masce trudno oddychać, przy wyższych, wiosennych temperaturach ciężko w nich wytrzymać, a okularnicy narzekają na zaparowane szkła. Pojawiło się światełko nadziei – być może niebawem nie będziemy musieli już ich nosić. Od kiedy zniknie obowiązek noszenia maseczek? Wyjaśniamy!

NOWE informacje [SZCZEGÓŁY]7:38 Niemcy: 83 zgony i 797 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 797 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 176 007. Zmarły kolejne 83 osoby. (PAP)

7:24 Brazylia: 1179 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa

1179 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało we wtorek brazylijskie ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w tym kraju od początku pandemii. Po raz pierwszy dzienna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tysiąc. (PAP)

7:15 Koronawirus na Śląsku! TRWAJĄ badania w kolejnej kopalni!

Górnicy z kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej zostaną przebadani pod kątem obecności koronawirusa w organizmie. Taką informację przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Do czwartku przebadanych zostanie 3 tysiące pracowników zakładu. To szósta kopalnia, gdzie dojdzie do masowych testów przesiewowych. [SZCZEGÓŁY]

7:00 Koronawirus w Wielkopolsce. Blisko 800 osób wyzdrowiało! [RAPORT]

Trwa walka z epidemią koronawirusa. Z każdym dniem rosną liczby związane z zarazą, ale już nie tak lawinowo. Na szczęście jest coraz więcej pozytywnych informacji. Kolejne osoby w województwie wielkopolskim wyzdrowiały i to są zdecydowanie bardzo dobre wiadomości!

6:43 Koronawirus na Śląsku. Katowice tracą GRUBE MILIONY przez epidemię!

Epidemia koronawirusa w Polsce sprawia, że niektóre samorządy muszą sięgać bardzo głęboko do kieszeni, by utrzymać wysokość pieniędzy na inwestycje na dotychczasowym poziom. Wśród miast, które straciły bardzo dużo, są Katowice. Jak przyznał prezydent Marcin Krupa chodzi o wiele milionów złotych. [SZCZEGÓŁY]

6:33 USA: 1536 zgonów z powodu koronawirusa w ciągu doby

Po dwóch dobach z liczbą ofiar śmiertelnych niższą niż 1 tys. w ciągu ostatnich 24 godzin w USA odnotowano 1536 zgonów osób zakażonych koronawirusem - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Tym samym od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarło 91 845 chorych. Z tej liczby blisko jedna trzecia przypada na stan Nowy Jork - 28 558. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do wtorku ponad 12,2 mln testów na koronawirusa. Ok. 1 mln 528 tys. z nich dało wynik pozytywny. (PAP)

6:15 Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

W Polsce od początku epidemii wykryto 19 268 zakażeń koronawirusem. Walkę z COVID-19 przegrało 948 pacjentów. Tylko we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ciągu dnia o 383 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem; do 263 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 12 osób.

20.05.2020

23.00 Śledztwo w sprawie „afery maseczkowej”. Ruszyły przeszukania?

Śledztwo w sprawie tzw. afery maseczkowej nabiera tempa! Ogromna akcja policji i przeszukania w Małopolsce mają mieć związek z trefnymi maseczkami, które kupiło Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz: OGROMNA akcja policji i przeszukania w Małopolsce. Chodzi o TREFNE MASECZKI MZ

22.51 Kiedy wrócą salony tatuażu? Pytamy o kolejne etapy odmrożenia gospodarki

W poniedziałek doszło do kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Restauracje i fryzjerzy ruszyli do pracy. Co z branżą weselną i salonami tatuażu?

Więcej: Co ze studiami tatuażu i siłowniami? PADŁA konkretna informacja

22.37 Kiedy „odmrożenie” teatrów, oper, filharmonii? Są wytyczne ministerstwa

MKiDN opublikowało we wtorek wytyczne określające działania niezbędne dla bezpiecznego wznowienia działalności artystycznej teatrów, oper oraz filharmonii – informuje PAP.

Uruchomienie instytucji artystycznych w nowych warunkach będzie następowało stopniowo, początkowo bez udziału publiczności. Wiemy, że etap, kiedy można będzie prowadzić próby, ćwiczenia, a także nagrania jest niezwykle ważny – zapowiada minister kultury, Piotr Gliński.

MKiDN w komunikacie opisuje trzy fazy wznowienia działalności. Pierwsza to „przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej”. Druga faza to realizacja działań w instytucjach kultury bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. W fazie trzeciej nastąpi otwarcie instytucji kultury dla publiczności.

22.29 Kiedy „odmrożenie” teatrów, oper, filharmonii? Są wytyczne ministerstwa

MKiDN opublikowało we wtorek wytyczne określające działania niezbędne dla bezpiecznego wznowienia działalności artystycznej teatrów, oper oraz filharmonii – informuje PAP.

Uruchomienie instytucji artystycznych w nowych warunkach będzie następowało stopniowo, początkowo bez udziału publiczności. Wiemy, że etap, kiedy można będzie prowadzić próby, ćwiczenia, a także nagrania jest niezwykle ważny – zapowiada minister kultury, Piotr Gliński.

MKiDN w komunikacie opisuje trzy fazy wznowienia działalności. Pierwsza to „przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej”. Druga faza to realizacja działań w instytucjach kultury bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. W fazie trzeciej nastąpi otwarcie instytucji kultury dla publiczności.

22.14 GIGANTYCZNY KRZYŻ ma... chronić przed zarazą. NIEZWYKŁA inicjatywa [ZDJĘCIA]

Jak trwoga to do Boga. Mieszkańcy Wierzbicy (woj. lubelskie) postanowili wziąć przykład z przodków i bronić się przed epidemią tak jak oni, modlitwą przy krzyżu morowym. Wysoki na prawie sześć metrów, z charakterystycznymi dwiema poziomymi belkami stanął właśnie centralnym punkcie wsi.

Zobacz: Karawaką w koronawirusa. Na wsi pod Chełmem stanął GIGANTYCZNY KRZYŻ morowy [GALERIA]

21.58 Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejnych 30 dni – poinformował we wtorek kanadyjski premier Justin Trudeau. Granicę zamknięto dla „nie niezbędnego” ruchu w marcu, decyzję przedłużono w kwietniu.

Według danych Health Canada, federalnego resortu zdrowia, we wtorek przed południem zarejestrowano w Kanadzie 78499 zachorowań, z czego większość w Quebecu (43627) i Ontario (23384). Liczba osób zmarłych na COVID-19 to 5857.

21.43 Hiszpania: 83 ofiary śmiertelne COVID-19 w 24 godziny

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 83 nowe zgony wśród pacjentów chorych na COVID-19. W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już 27 778 osób – podaje PAP, powołując się na dane hiszpańskiego ministerstwa zdrowia.

Według danych ministerstwa między poniedziałkiem a wtorkiem potwierdzono 295 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Łączna liczba zanotowanych dotychczas infekcji koronawirusem sięga 232 037.

21.29 Włochy: COVID-19 ZABIŁ 162 osoby w 24 godziny. Łączny bilans to 32 169 ofiar

162 osoby zmarły we Włoszech w ciągu ostatniej doby – poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Oznacza to ponowny wzrost zgonów w porównaniu z poniedziałkiem, gdy odnotowano rekordowo niską liczbę 99 zmarłych. Łączny bilans od początku epidemii wzrósł do 32 169 ofiar śmiertelnych – informuje PAP.

Łączna liczba potwierdzonych dotąd przypadków zakażeń to 226 tys. Połowa nowych infekcji występuje w Lombardii. Na oddziałach intensywnej terapii jest 716 najciężej chorych na COVID-19.

21.11 Wielka Brytania: COVID-19 ZABIŁ pół tysiąca osób w 24 godziny. Dramatyczne dane

O 545 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 35 341 – poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd.

545 nowych zgonów to wyraźnie więcej niż było w bilansach z dwóch poprzednich dni, gdy informowano o 170 i o 160 zmarłych, co było najniższymi liczbami od 24 marca – zauważa PAP, która przytacza brytyjskie statystyki epidemii.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 2,77 mln testów na obecność koronawirusa. Łączna liczba wykrytych przypadków wynosi 248 818, co oznacza wzrost o 2 412.

20.59 80-letni biskup wygrał z koronawirusem! Bp Paweł Cieślik wyleczony z COVID-19

Biskup senior Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przebywał w Szpitalu w Szczecinie od 22 kwietnia po tym, jak wykonane u niego badanie krwi wskazało na obecność wirusa SARS-CoV-2. Blisko miesiąc później wyniki badań potwierdziły, że pokonał koronawirusa.

Zobacz: 80-letni biskup z Koszalina wygrał z koronawirusem! Za bp. Cieślika modlił się cały świat

20.47 Koronawirus w Polsce. We wtorek 12 ofiar COVID-19. Blisko 400 nowych zakażeń

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek w całej Polsce odnotowano 383 przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej na Śląsku. W całym kraju bilans zmarłych z powodu COVID-19 wzrósł o 12 ofiar śmiertelnych.

Od początku epidemii odnotowano 19 268 zakażeń i aż 948 zgonów spowodowanych koronawirusem.

20.38 Koronawirus w Premier League! Sześć przypadków koronawirusa na... 748 testów

Angielska Premier League poinformowała we wtorek o sześciu przypadkach, z trzech różnych klubów, pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Nie ujawniono nazwisk zarażonych, teraz będą izolowani przez tydzień. Przebadano łącznie 748 osób – piłkarzy i personel klubowy.

Do końca zmagań angielskiej ekstraklasy pozostało dziewięć kolejek. Lider Liverpool prowadzi z przewagą aż 25 punktów nad aktualnym mistrzem kraju Manchesterem City, który ma jeden mecz zaległy. W minioną sobotę rozgrywki wznowiła niemiecka liga – jako pierwsza z silnych w Europie. (PAP)

20.21 Dwa metry dystansu mogą być niewystarczające w prewencji COVID-19

Dystans społeczny zalecany obecnie dla ochrony przed COVID-19, czyli zwykle dwa metry, może nie wystarczać – ostrzegają badacze, na których powołuje się PAP. Autorzy pracy naukowej opublikowanej w piśmie „Physics of Fluids” sprawdzili dokładnie, jak zachowują się krople śliny wyrzucane z ust podczas kaszlu. Okazało się, że nawet z wiatrem o prędkości zaledwie 4 km/h pokonują one aż 5,5 metra w czasie 5 sekund!

20.07 Szpitale po epidemii wracają do „normalności”. MEDYCY PEŁNI OBAW

Między innymi szpital jednoimienny w Kędzierzynie-Koźlu czeka już na decyzję Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w sprawie powrotu do „normalnego działania”. Taki werdykt ma zapaść w środę, 20 maja. Władze placówki mają poważne obawy, że lekarze odejdą, jeśli nie wrócą do swoich specjalizacji.

Zobacz: Szpitale po koronawirusie. Lekarze odejdą? „Będzie bardzo trudno...”

19.53 Rzecznik KE: Po Polsce i Holandii problemy z maseczkami z UE zgłasza Belgia

Po Polsce i Holandii także Belgia zgłosiła Komisji Europejskiej wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały przekazane krajom członkowskim w ramach unijnego wsparcia – poinformował PAP we wtorek rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

KE zdecydowała wcześniej, że w związku ze zgłaszanymi przez Polskę i Holandię wątpliwościami co do jakości maseczek zawiesza kolejne dostawy do państw członkowskich do czasu wyjaśnienia sytuacji.

19.39 Palenie zabija! Ma też związek z z wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19

Choć odsetek palaczy wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wydaje się być niski, palacze mogą być jednak bardziej narażeni na poważne powikłania i zgon z powodu tej infekcji – wynika z badań, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Najnowsza analiza na ten temat ukazała się w jednym z majowych wydań „PLOS ONE”. Lekarze i naukowcy podkreślają, że palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka poważnych chorób przewlekłych – oddechowych, chorób układu krążenia czy nowotworów złośliwych.

19.23 Jak rozprzestrzenia się koronawirus w Polsce? Zobacz mapy i wykresy!

Zobacz MAPY na żywo 19.05.2020. Gdzie jest najgorzej? [MAPA KORONAWIRUSA]

19.11 Matury 2020. Znamy HARMONOGRAM! Tak koronawirus zmienił egzaminy [DATY]

W związku z epidemią koronawirusa matury w maju nie mogły się odbyć i zostały przełożone na czerwiec. Kiedy dokładnie odbędą się egzaminy maturalne 2020? Jaki jest harmonogram matur?

Zobacz: Matury 2020: Kiedy się odbędą? CKE podała oficjalny harmonogram matur 2020 [SZCZEGÓŁY]

19:00 Czy Polacy pracujący w Anglii mogą wrócić do Polski?

Koronawirus w Polsce sprawił, że granice naszego kraju pozostawały zamknięte, a wracający obywatele musieli przechodzić przymusową kwarantannę. Jednak wraz z luzowaniem obostrzeń wprowadzonych przez rząd, luzowaniu ulegają także kontrole na granicach. Czy wracając do Polski wciąż musimy poddać się kwarantannie? Co z pracującymi w innych krajach UE? Co z pracującymi w Anglii? Czytaj uważnie TUTAJ!

Koronawirus w Polsce. Województwa, stan na godz. 18 w dniu 19 maja
Autor: SE

18:57 Kolonie i obozy - jak będą wyglądać? ZNAMY ZASADY! 

GIS podał zasady dotyczące tegorocznych obozów i kolonii. To oznacza, że pomimo sporych obostrzeń wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży odbędą się. Wakacje nie są więc stracone! [SZCZEGÓŁY]

Koronawirus w Polsce, przyrost dzienny stan na godz. 18 w dniu 19 maja
Autor: SE

18:48 Horała: w sobotę szczegóły przywracania połączeń lotniczych

- W sobotę poinformujemy o etapach odmrażania połączeń lotniczych; pierwsza faza obejmie przywrócenie rejsów krajowych, bez międzynarodowych - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Kolejne etapy będą uzależnione m.in. od rozwoju epidemii - dodał.

- W sobotę 23 maja r. wygasa aktualne rozporządzenie Rady Ministrów, które do 23 maja całkowicie wstrzymało loty. Będzie nowe rozporządzenie, które ten zakaz w pewnej formie przedłuży. Ale wszystko wskazuje na to, że wejdziemy w pierwszy etap odmrażania lotnictwa, czyli przywrócenia lotów krajowych w najbliższym czasie, pewnie gdzieś z początkiem czerwca. Szczegóły na ten temat przedstawimy w najbliższą sobotę - dodaje Horała.

Koronawirus w Polsce i innych krajach, stan na godz. 18 w dniu 19 maja
Autor: SE

18:44 Pompeo: Tajwan przykładem dla świata w sprawie pandemii koronawirusa

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo pogratulował we wtorek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen inauguracji drugiej kadencji i pochwalił działania tajwańskich władz w walce z pandemią Covid-19, określając je jako "model warty naśladowania". W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Departamentu Stanu, Pompeo oświadczył, że wybrana na drugą kadencję prezydent Tsai - zwolenniczka niepodległości wyspy oraz krytyczka Pekinu - jest "inspiracją dla regionu i dla świata".

18:38 Bilans koronawirusa w Polsce we wtorek: 383 przypadki, w tym 263 na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek w ciągu dnia o 383 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem; do 263 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 12 osób.

Koronawirus w Polsce. Stan na godz.18 w dniu 19 maja
Autor: SE

18:34 Bułgaria: od 1 czerwca bez kwarantanny na Bałkanach

Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią - poinformował we wtorek bułgarski premier Bojko Borisow po wideokonferencji z liderami tych państw. Prowadzone są również negocjacje z Rumunią w tej sprawie.

18:28 Na Śląsku SIEDEM RAZY WIĘCEJ nowych zarażeń koronawirusem niż na Mazowszu! [PODSUMOWANIE DNIA]

Koronawirus nie odpuszcza! Blisko 400 nowych przypadków zarażeń, z czego 2/3 na Śląsku, oraz 12. zmarłych - taki jest bilans ostatniej doby. Na Mazowszu 37 zarażeń i kolejne trzy ofiary. [SZCZEGÓŁY]

18:15 ZGIERZ. Rodzice zakażani KORONAWIRUSEM, a Tymek urodził się zdrowy. Już jest w domu [WIDEO]

Takie informacje tylko cieszą. W szpitalu zakaźnym w Zgierzu koło Łodzi ponad tydzień temu na świat przyszedł mały Tymonek, którego oboje rodzice zakażani byli koronawirusem. Wczoraj chłopczyk opuścił klinikę!

Zobaczcie szczegóły TUTAJ.

18:00 Kolejne ofiary COVID-19 w województwie dolnośląskim!

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażeń COVID-19 w naszym kraju. Tym samym liczba chorych wzrosła do 19 268. Niestety resort zdrowia przekazał także przykre wiadomości - zmarło aż 7 kolejnych osób!

17:56 SARS-CoV-2 zabił kolejnego mieszkańca Opolszczyzny. Potwierdzono 188 nowych zakażeń

We wtorek (19 maja) o 17.30 Ministerstwo Zdrowia i Sanepid potwierdzają kolejne przypadki COVID-19 w 10 województwach. W sumie 188 nowych zakażeń. W województwie opolskim zmarł a kolejna osoba - ponownie w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.

17:52 Gdańsk: COVID-19 ZABIŁ 82-letnią kobietę. Kolejne OFIARY epidemii w kraju [NOWE DANE]

Tragiczne wiadomości z Gdańska. W tamtejszym szpitalu COVID-19 zabił 82-letnią kobietę. Są też kolejne ofiary epidemii w kraju. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane. Najwięcej przypadków zakażeń wciąż pojawia się na Śląsku, który nadal jest aktywnym ogniskiem koronawirusa w Polsce. [SZCZEGÓŁY]

17:40 Koronawirus na Śląsku. Epidemia TRWA w najlepsze! Ponad 100 nowych zakażeń w województwie!

Koronawirus na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze doniesienia dotyczące liczby zakażonych osób koronawirusem w Polsce. Ile jest nowych przypadków? Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim? Szczegółowe informacje na temat epidemii na se.pl.

17:31 MZ: Mamy 188 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia

Zakażenia dotyczą województw:

 • śląskiego (113),
 • mazowieckiego (37),
 • dolnośląskiego (16),
 • podlaskiego (7),
 • łódzkiego (6),
 • opolskiego (4),
 • małopolskiego (2),
 • świętokrzyskiego (1),
 • kujawsko-pomorskiego (1),
 • pomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Gdańsk, 68-M Kędzierzyn-Koźle, 59-K Siedlce, 88-K, 83-M Warszawa, 83-K, 71-M Bolesławiec. Większość osób miała choroby współistniejące - informuje ministerstwo.

Liczba zakażonych koronawirusem: 19 268/ 948 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:24 Samorządowcy: znaczne ubytki przychodów; cięcia inwestycji ostatecznością

Samorządy dotyka spadek przychodów z udziału w podatkach, ponoszą też one nakłady w związku z walką z epidemią – mówili samorządowcy uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Deklarowali, że inwestycje będą ostatnie na liście cięć wydatków. (PAP)

17:15 Rząd zajmie się w środę projektem o dopłatach do oprocentowania kredytów dla firm

Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 - przewiduje porządek obrad Rady Ministrów.

Jak napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt został przygotowany w ramach tzw. pakietu osłonowego dla firm i stanowi kolejny element w realizacji Tarczy Antykryzysowej ogłoszonej przez premiera. Jest kontynuacją wcześniej podjętych inicjatyw legislacyjnych mających na celu ograniczenie skutków gospodarczych wynikających z epidemii COVID-19.

17:00 Warszawa. Paraliż szpitala wolskiego przy Kasprzaka! ZARAŻONY personel i ZAMKNIĘTY cały oddział!

Dramatyczna sytuacja w szpitalu wolskim przy ul. Kasprzaka. 10 osób z personelu ma pozytywne wyniki testów na COVID-19. Zamknięty został pierwszy oddział wewnętrzny. Uwięzionych jest w nim 16 pacjentów. [SZCZEGÓŁY]

16:45 Włochy: otwarto 90 proc. sklepów oraz 70 proc. barów i restauracji

We Włoszech otwartych zostało 90 proc. sklepów z odzieżą i 70 proc. lokali gastronomicznych - taki bilans przedstawiła krajowa Izba Handlu we wtorek, czyli w drugim dniu fazy odmrożenia biznesu po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii. (PAP)

16:28 Poseł z Wrocławia podejrzewa Szumowskiego o KORUPCJĘ!

Michał Jaros (Koalicja Obywatelska), poseł z Wrocławia i jego pełnomocnik Radosz Pawlikowski złożyli dzisiaj zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o Jacka Sasina (wybory 10 maja, które się nie odbyły), Ministra Szumowskiego i Premiera Mateusza Morawieckiego. Według posła, panowie dopuścili się niegospodarności, a wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, padł także cień podejrzeń o korupcje. To wszystko w kontekście afery z maseczkami. [CZYTAJ SZCZEGÓŁY]

16:19 Julia Wieniawa nagrała #hot16challenge. Nominowała PIERWSZĄ DAMĘ!

Do ekipy artystów i celebrytów, którzy nagrali swoje rapowe piosenki w ramach akcji #hot16challenge2 dołączyła właśnie Julia Wieniawa (21 l.). Młodziutka aktorka i piosenkarka zaskoczyła wszystkich swoimi nominacjami. Padło wśród nich nawet nazwisko pierwszej damy! [WIĘCEJ]

16:12 Polska tygrysem Europy po epidemii? Padły ważne słowa

- Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z tego kryzysu koronawirusowego i dzięki temu będziemy mogli zajmować coraz lepsze miejsca w różnych branżach (...), w tym wyścigu gospodarczym w Europie i na świecie. Tutaj na pewno dla projektów innowacyjnych będą potrzebne nowe, kolejne mechanizmy finansowania, oprócz tych, które już są dostępne - powiedział szef rządu.

16:10 Premier: wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego

- Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty z przedsiębiorcami. Według niego potrzebne będą nowe mechanizmy finansowania projektów innowacyjnych.

Premier przyznał, że bolesne jest to, iż w czasach kryzysu ciężko uzyskać nowe finansowanie z banków na projekty innowacyjne.

- Proszę wziąć jednak pod uwagę, że ten zastrzyk pieniędzy ze strony państwa polskiego, bo to nie są pieniądze unijne, to są w 100 proc. pieniądze państwa polskiego, nas wszystkich, które wkładamy po to, żeby firmy przetrwały, żeby miejsca pracy przetrwały, to również w jakimś stopniu kompensuje potencjalny ubytek finansowania ze strony różnych instytucji finansowych - mówił.

15:54 Korea Płd.: zakażenia koronawirusem w dużym szpitalu w Seulu

Szpital w Seulu został we wtorek częściowo zamknięty po wykryciu zakażenia koronawirusem u czterech pielęgniarek – poinformowała agencja Yonhap. Pierwsze infekcje wśród pracowników dużej placówki służby zdrowia w Korei Płd. rodzą obawy o nawrót epidemii. (PAP)

15:44 Koronawirus w Radomiu. Pracownik MZDiK zakażony!

U jednego z pracowników Miejskiego Zarządu Dróg Komunikacji w Radomiu potwierdzono zakażenie koronawirusem. Natomiast kilkunastu zostało skierowanych na przymusową kwarantannę. [SZCZEGÓŁY]

15:24 ZNP apeluje o bezpłatne, szybkie testy na koronawirusa dla nauczycieli i pracowników oświaty

ZNP zaapelowało we wtorek do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół. (PAP)

15:14 Otwarcie restauracji w Warszawie! "Ludzie łączyli stoliki, wszyscy mają gdzieś przepisy"

Życie towarzyskie w Warszawie powoli wraca do normy. Pandemia koronawirusa przewróciła nasze życie do góry nogami, jednak wszystko wskazuje na to, że otwarcie restauracji to krok milowy w powrocie do czasów sprzed epidemii. Ogródki restauracyjne znowu tętnią życiem, jednak nie wszyscy nowe restrykcje traktują na poważnie. [SZCZEGÓŁY]

15:00 Koronawirus w Polsce. Gigantyczne wsparcie dla firm

- W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł, otrzymało je 145 tys. firm, a w poniedziałek uzyskało je 20 tys. przedsiębiorstw - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na wtorkowej konferencji PFR.

- W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł 145 tys. przedsiębiorców. Wczoraj w rekordowym dniu - tylko jednego dnia wsparcie uzyskało aż 20 tys. przedsiębiorstw. Są to mikroprzedsiębiorstwa, małe, średnie przedsiębiorstwa, które stanowią podstawę polskiej gospodarki. Ponad 100 tys. mikroprzedsiębiorstw otrzymało już wsparcie w ramach tarczy finansowej, ponad 30 tys. małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało subwencje finansowe - mówił Borys na konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”, w której wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele przedsiębiorców.

14:49 Egzaminy 2020: Zasady na maturach i egzaminie ósmoklasisty [WYTYCZNE MEN]

Egzaminy 2020. Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy ósmoklasistów i egzaminy maturalne. W podpisanym we wtorek, 19 maja, rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej możemy znaleźć informację o zasadach przeprowadzania egzaminów w 2020 roku. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Sprawdź szczegóły.

14:38 Brazylia trzecim najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 państwem świata

W Brazylii na Covid-19 zmarło w poniedziałek 674 chorych; ogólna liczba zgonów wzrosła do 16 792. Zakażonych jest ponad 250 tys. osób - poinformowało ministerstwo zdrowia. Jak podaje Reuters, więcej infekcji niż w Brazylii odnotowano tylko w USA i w Rosji.

14:23 Kolejny piłkarz w Rosji zakażony koronawirusem! Co ze startem rozgrywek?

Poszczególne ligi rozpatrują różne możliwości powrotu piłkarzy do gry. Wszystko po to, aby dokończyć obecny sezon. Zawodnicy poddawani są badaniom na obecność COVID-19. Teraz niepokojące wiadomości nadeszły z Rosji. I właśnie po takich testach w jednym z klubów wykryto kolejny przypadek zakażenia chińskim paskudztwem. [SZCZEGÓŁY]

14:14 Koronawirus Łódź. Niepełnosprawni mogą zamówić specjalny transport MPK do restauracji, parku czy galerii

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich nie muszą ograniczać się do własnych czterech ścian. Mogą wybrać się do parku, galerii handlowej czy restauracji. W każde z tych miejsc dowiozą ich pracownicy Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK – Łódź. Do czasu epidemii koronawirusa głównie dowozili dzieci do szkół i ośrodków szkolno–wychowawczych.

Czytaj więcej TUTAJ!

14.00 Szumowski: Dopuszczenie leku na covid-19 to dobra wiadomość

- Dopuszczenie leku do leczenia chorych na covid-19 oraz pozytywne wyniki badań nad szczepionką docierające z USA, to bardzo dobre informacje, które być może przybliżają do tego, by za jakiś czas zaliczyć Covid-19 do tych chorób, które udało się opanować – podkreślił w czasie wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu Covid-19. Został on opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences jako lek przeciwwirusowy. Z badań międzynarodowych, w Europie i USA wynika, że o 31 proc. - z 15 do 11 dni - skraca on powrót do zdrowia chorych z covid-19 w porównaniu z placebo. (PAP)

13:50 Hot16Challenge2 zawładnął internetem. Rapuje nawet... olkuski starosta! [WIDEO]

Starosta olkuski Bogumił Sobczyk dołączył do wyzwania Hot16Challenge2, które od kilku dni podbija polski internet. Jej cel jest szczytny - zbiórka pieniędzy na pomoc szpitalom walczącym z koronawirusem. Zobaczcie nagranie!

13:40 "U nas jest bezpiecznie". Taki plakat znajdziecie u fryzjerów, kosmetyczek

"U nas jest bezpiecznie" - to hasło, które zobaczymy dziś w niemal każdej witrynie ulubionego fryzjera, czy kosmetyczki. Mimo poważnych restrykcji, branża kosmetyczna właśnie przeżywa swoją złotą godzinę. Zmasowane wizyty to efekt długotrwałego odcięcia od tych usług. Po ich odmrożeniu, równie dynamicznie co sami fryzjerzy, wrócił fryzjerski marketing. [SZCZEGÓŁY]

13:25 Płock, Gostynin, a teraz Nasielsk! Koronawirus znowu zaatakował DPS-y!

Wydawało się, że Domy Pomocy Społecznej na Mazowszu najgorsze mają już za sobą. W placówkach na południu i w centrum województwa, gdzie pojawiło się nawet kilkadziesiąt potwierdzonych przypadków koronawirusa, udało się opanować sytuację. Choroba przeniosła się za to w inne rejony województwa, bo w ciągu tygodnia COVID-19 wykryto w DPS-ach niedaleko Płocka, Gostynina, a teraz Nasielska.

Czytaj więcej na SE.pl/Rzeszów

13:15 Koronawirus. Podkarpaccy policjanci mają urzędzenia do dezynfekowania

Do 16 jednostek policji na Podkarpaciu trafiły ozonatory, które mają służyć do dezynfekowania pomieszczeń oraz radiowozów. Urządzenia zostały zakupione dzięki środkom przekazanym z funduszu prewencyjnego.

Szczegóły: TUTAJ

13:00 30 TYSIĘCY testów wśród górników! Szumowski: Ograniczono ognisko zakażeń. Koronawirus na Śląsku

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zdradził, że w pięciu kopalniach w województwie śląskim przeprowadzono już 30 tysięcy testów wśród górników. Jak powiedział, odsetek zakażonych wynosi "zaledwie" 6,9 procent. - To pokazuje, że udało się w sposób istotny ograniczyć ognisko zakażeń w kopalniach - podkreślił Szumowski.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:52 Egzaminy 2020: Matury i ósmoklasiści [HARMONOGRAM]

Egzaminy 2020. Co czeka ósmoklasistów i maturzystów? Zbliżają się egzaminy ósmoklasistów i egzaminy maturalne. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało szczegóły dotyczące tych ważnych egzaminów. Poznaliśmy szczegółowy harmonogram egzaminu ósmoklasisty i harmonogram matur. Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:45 Egzamin ósmoklasisty. Kiedy się odbędzie?[EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 TERMIN]

Egzamin ósmoklasisty. Kiedy się odbędzie? Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (19.05.2020) poinformował o terminie matur, egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów zawodowych. Minister Edukacji narodowej mówił również o zasadach przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty, matur oraz egzaminów zawodowych.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

12:30 Szumowski: w środę propozycje szpitali jednoimiennych, które wracają do normalnej pracy

PAP: Rozmawialiśmy z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ i w środę zostaną przedstawione propozycje szpitali jednoimiennych, które wracają do normalnej pracy, i w jakim zakresie - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister zdrowia odniósł się na wtorkowej konferencji prasowej do sytuacji ze szpitalami jednoimiennymi. "Co do szpitali jednoimiennych, rozmawialiśmy z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ i w środę zostaną nam przedstawione propozycje, które szpitale wracają do normalnej pracy i w jakim zakresie" - podkreślił. Dodał, że "czasami są to pawilony szpitali, które można po kolei uruchamiać".

12:20 Szumowski: od 15 czerwca będziemy uruchamiali uzdrowiska

PAP: Od 1 czerwca będzie możliwość przeprowadzania testów na koronawirusa u osób skierowanych do uzdrowisk; od 15 czerwca będziemy uruchamiali te uzdrowiska - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak mówił Szumowski podczas konferencji prasowej, "wygaszając ognisko zachorowań na Śląsku jednocześnie będzie coraz mniej nowych przypadków w kraju". Nawiązał w ten sposób do faktu, że w ostatnich dniach zakażenia koronawirusem potwierdzane są w większości w tamtym regionie Polski.

12:10 Rosja: 115 osób z Covid-19 zmarło w ciągu doby, znów ponad 9 tys. zakażeń

PAP: W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 115 pacjentów z Covid-19, w tym 71 w Moskwie - poinformował we wtorek przez sztab ds. walki z pandemią. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 9263 nowe infekcje. Dzień wcześniej przyrost zakażeń spadł poniżej 9 tysięcy. Dobowa liczba nowych zgonów jest najwyższa od 16 maja, gdy było ich 119. Łączna liczba przypadków śmiertelnych w Rosji od początku epidemii sięgnęła 2837.

12:00 Mońki. Kobieta straciła 5 tys. zł! Patrzyła jak z jej konta bankowego ZNIKAJĄ pieniądze. Zaczęło się od SMS-a

W ostatnim czasie bardzo często uczulamy na działania oszustów, którzy za pośrednictwem Facebooka wyłudzają kody BLIK, a potem wypłacają spore sumy z bankomatów. Tym razem ostrzegamy o oszustwach SMS metodą "na koronawirusa". Pewna 37-latka z Moniek straciła ze swojego konta 5 tysięcy złotych.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:55 Koronawirus na Śląsku: 150 nowych zakażeń. Miażdżąca przewaga górników!

Śląski Urząd Wojewódzki przedstawił najnowszy raport dotyczący tego, kto i gdzie zaraził się koronawirusem w województwie śląskim. Chodzi o 15 nowych przypadków zakażeń, o których poinformowało dzisiaj (19 maja) o godz. 10:00 Ministerstwo Zdrowia. Jak się okazuje, w raporcie ŚUW mamy miażdżącą przewagę górników. Kto jeszcze się zaraził? Sprawdź!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:45 Koronawirus. Same dobre wieści z Kujawsko-Pomorskiego!

We wtorek (19 maja) w godzinach porannych, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia opublikowali kolejny raport z walki z koronawirusem w Polsce. My skupimy się przede wszystkim na województwie kujawsko-pomorskim, skąd płyną do nas dobre wieści. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazuje, że mamy kolejnych ozdrowieńców. Dane z 19.05.2020 poniżej!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:36 Otwarcie przedszkoli. Rząd odpowiada na pytania rodziców! Czy mogą wejść do przedszkola?

Przedszkola już otwarte! W wielu polskich miastach od 18 maja działają przedszkola publiczne. Koronawirus wymógł tymczasowe zamknięcie placówek, ale niektóre dzieci mogą już do nich wrócić. Przedszkola działają jednak nieco inaczej niż przed epidemią. Rodzice wciąż mają wiele pytań. Odpowiedź na część z nich znaleźć można na stronach rządowych. Jakie restrykcje obowiązują w przedszkolach? Jak przygotować dziecko? Czy rodzice mogą wejść do przedszkola po swoją pociechę? Znajdź interesujące Cię pytanie na poniższej liście.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:30 Konferencja ministra zdrowia. Szumowski: Sprawdzajcie maseczki!

Podczas spotkania z dziennikarzami minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował do dostawców o to, by sprawdzali maseczki oraz ich atesty i to, czy można z nich bezpiecznie korzystać podczas walki z koronawirusem. Chodzi o aferę z wadliwym towarem, który mógł trafić do polskich szpitali i medyków.

11:25 Koronawirus na Śląsku kontra dobroczynność. Epidemia zrujnowała finał pięknej akcji

Gdy w marcu 2020 roku ruszała kampania "Kilometry Dobra", w całym kraju wolontariusze czuli radość i nadzieję na wsparcie wielu organizacji samorządowych. W Katowicach do akcji dołączyła Fundacja „Index do przyszłości”, która zbiera fundusze dla Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”. Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko i zrujnowała finał pięknej inicjatywy. Ale mieszkańcy się nie poddają!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:18 Białystok. Łączenie klas w szkołach podstawowych. Rodzice: Nie godzimy się na taki "rollercoaster" fundowany naszym dzieciom

Jak informuje "Kurier Poranny", w najbliższym roku szkolnym w dwudziestu szkołach podstawowych w Białymstoku zostaną rozwiązane 34 oddziały. Miasto chce w ten sposób zaoszczędzić. Dzięki łączeniu klas, rocznie uda się odłożyć około 3 mln złotych. Decyzja władz Białegostoku budzi sprzeciw rodziców. Stworzyli w internecie petycję "Przeciwko likwidacji klas w szkołach podstawowych w Białymstoku i nowym podziale uczniów".

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:07 Koronawirus. Nie żyje 19. osoba ze Świętokrzyskiego! Dużo ozdrowień! 

We wtorek rano nie zdiagnozowano ani jednego przypadku koronawirusa w Świętokrzyskiem, ponadto 7 kolejnych osób pokonało infekcję. Niestety jest też zła wiadomość - walkę z chorobą COVID-19 przegrała 87-letnia kobieta z powiatu ostrowieckiego.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:45 Koronawirus w woj. łódzkim. Wśród nowych OFIAR ZARAZY pacjent ze Zgierza

Dziś (19 maja) tuż po godz. 10:00 ministerstwo zdrowia poinformowało o 195 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci pięciu pacjentów - jednym z nich był mężczyzna ze Zgierza.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:40 MZ: Trzynaście nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce

We wtorek w porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem i zgonach spowodowanych COVID-19. Po kilku dniach spadku liczby zachorowań w Małopolsce, znów nastąpił przyrost zakażonych. Kim są chorzy i skąd pochodzą?

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:35 Wzrost zachorowań na koronawirusa na Warmii i Mazurach

Koronawirus w Polsce. Takiej informacji z województwa warmińsko-mazurskiego dawno nie było! W regionie pojawiło się aż 5 nowych zachorowań na koronawirusa. Taką informację przekazało we wtorek (19 maja) Ministerstwo Zdrowia. Skąd pochodzą pacjenci? Sprawdź najnowsze informacje!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:28 Gdańsk znów otwiera się dla turystów! Podjęto ważną decyzję

Od minionego piątku (15 maja) Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej przy Długim Targu wznowiło działalność po ponad dwumiesięcznej przerwie. - Nasz zespół ponownie służy informacją i radą wszystkim gościom - zapewniają przedstawiciele punktu. Jest on czynny codziennie od 9:00 do 17:00.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:25 Nowe karetki. Będą służyły do walki z koronawirusem

Ambulanse kosztowały ponad 150 tys. zł każdy, to samochody Fiat Doblo Multijet. Mają na wyposażeniu nosze transportowe i fotele kardiologiczne do realizacji zadań transportów sanitarnych, w tym wymazowych. Na Podkarpacie trafiło 5 karetek.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:20 Na Dolnym Śląsku przybywa zakażonych koronawirusem. 15 nowych przypadków

Już 2241 osób zachorowało na COVID-19 w województwie dolnośląskim. We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W całej Polsce liczba potwierdzonych przypadków zachorowania na COVID-19 przekroczyła już 19 tys.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:17 Ponad 19 tysięcy zakażonych w kraju! Nowe przypadki w Wielkopolsce!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące koronawirusa. Liczba zakażonych stale rośnie. Wśród nich są także osoby z województwa wielkopolskiego.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:10 Na Podkarpaciu bez nowych przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (19 maja) po godz. 10.00 o nowych 195 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 5 osób zakażonych COVID-19. Na Podkarpaciu nie ma nowych przypadków.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:13 Złe informacje z Ministerstwa Zdrowia! Są kolejne ofiary koronawirusa 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (19.05.2020) o kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa. Niestety, odnotowano także kolejne ofiary śmiertelne. Gdzie? Sprawdź!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:07 Koronawirus na Śląsku. NOWE zakażenia! MZ: Najwięcej w TYM regionie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (19 maja) o godz. 10:00 o najnowszych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Potwierdzono 195 kolejnych zakażeń, a najwięcej - ponownie - w województwie śląskim. Sprawdźcie statystyki!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:00 MZ: Wzrost zakażeń koronawirusem! Najnowsze statystyki z raportu

Dzisiaj (19 maja) o godz. 10:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Z raportu wynika, że odnotowano 195 kolejnych zakażeń. Najwięcej - ponownie - w Śląskiem.

Nowe zakażenia koronawirusem dotyczą województw:

 • śląskiego (150),
 • dolnośląskiego (15),
 • małopolskiego (13),
 • warmińsko-mazurskiego (5),
 • wielkopolskiego (5),
 • zachodniopomorskiego (5),
 • podlaskiego (2).

- Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 68-M Zgierz, 90-K Ozimek, 87-K Starachowice, 86-M Tychy, 58-K Kobiernice. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce potwierdzono już 19 080 zakażeń koronawirusem. Odnotowano również 941 zgonów.

09:55 Jeden dzień i taki WZROST! Więcej zakażonych w kopalniach JSW. Koronawirus na Śląsku

Jeszcze wczoraj (18 maja) Jastrzębska Spółka Węglowa informowała o prawie 550 zakażeniach wśród górników z kopalń należących do spółki. A teraz JSW donosi o wzroście zakażeń! Jeden dzień i taka znacząca zmiana. Liczby zmieniają się tak naprawdę z godziny na godzinę. Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

09:45 LOT wraca z połączeniami krajowymi. W tym również z lotami z Jasionki 

Od 1 czerwca 2020 LOT wznawia rejsy krajowe. W tym między innymi na trasie Warszawa-Rzeszów. Poinformowano też, że wszystkie rejsy zaplanowane do 14 czerwca włącznie zostają odwołane."O zmianach będziemy informować pasażerów na bieżąco" - informuje LOT.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

09:35 MZ: wyzdrowiało 7 903 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

PAP: Wyzdrowiało już 7 tys. 903 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2 tys. 490 osób, a kwarantanną objętych jest 76 tys. 645 osób. Osoby, które są hospitalizowane, nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub są chore na COVID-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone. MZ poinformowało też, że w kwarantannie przebywa obecnie 76 tys. 645 osób. To te, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

09:25 Ukraina: trzeci dzień z rzędu spada liczba wykrytych zakażeń koronawirusem

PAP: Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 260 przypadków zakażenia koronawirusem, 13 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 356 pacjentów wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia. To trzeci dzień z rzędu ze spadającą liczbą wykrytych infekcji.
Bilans zakażeń wzrósł do 18 876, zgonów do 548, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 5632. Ogółem na Covid-19 zachorowało 1348 dzieci i 3696 pracowników służby zdrowia; 27 pracowników medycznych zmarło. Jak podkreśla Centrum Zdrowia Publicznego, wśród zmarłych chorych na Covid-19 przeważają osoby powyżej 50. roku życia. Dotychczas hospitalizacji wymagało 5978 chorych, a 245 pacjentów podłączono do respiratorów. Łącznie największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 na Ukrainie potwierdzono dotychczas w obwodzie czerniowieckim (2742) i w Kijowie (2359). W obwodzie czerniowieckim również zarejestrowano największą liczbę zgonów - 110.

09:10 Dworczyk: informacje, że premier zlecił kupno maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów - nieprawdziwe

PAP: Informacje, że premier zlecił kupno maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów, są nieprawdziwe - stwierdził we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej". Dodał, że sfałszowanie certyfikatów jakości sprzętu zostało ujawnione po badaniach zleconych przez rząd. "GW" napisała we wtorek, że jak wynika z dokumentów do których dotarła, "to premier Mateusz Morawiecki zlecił KGHM kupno maseczek, których certyfikaty okazały się nic niewarte; i to rząd za nie zapłaci". Dworczyka stwierdził Programie I Polskiego Radia, że "to nieprawdziwe informacje". Zaznaczył, że "rząd i kancelaria premiera miały bardzo duży udział w zakupie sprzętu ochronnego". "Mamy bardzo krótką pamięć, nie pamiętamy, co się działo w marcu, jak był problem ze sprzętem ochronnym i była podejmowane działania ekstraordynaryjne, żeby ten sprzęt pozyskać" - mówił.

09:00 Koronawirus. Pacjent szpitala dziecięcego w Toruniu zakażony!

Złe wieści ze szpitala dziecięcego w Toruniu. Na oddziale laryngologii, u jednego z pacjentów wykryto koronawirusa. Oczywiście trzeba było reagować natychmiast. Oddział został od razu odizolowany. Dalsze kroki są uzależnione od wyników testów pozostałych pacjentów i personelu.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:50 Niemcy: 513 nowych zakażeń koronawirusem i 72 zgony w ciągu ostatniej doby

PAP: W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 513 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 175 210. Zmarły kolejne 72 osoby. Poprzedniej doby w RFN zmarło 21 osób zakażonych osób, czyli prawie 3,5 raza mniej niż w ostatnich 24 godzinach. Bilans ofiar śmiertelnych od początku epidemii wzrósł do 8007 - podał Instytut.

08:40 USA: Trump profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę

PAP: Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek (czasu miejscowego), że aby chronić się przed koronawirusem, profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę - lek antymalaryczny o poważnych skutkach ubocznych, przed którymi ostrzegają lekarze. Trump, który skuteczność hydroksychlorochiny w zwalczaniu koronawirusa zachwala już od dłuższego czasu, oznajmił, że lek stosuje od około 10 dni. Jak powiedział, decyzję w tej sprawie podjął po konsultacji z lekarzem oraz na podstawie pozytywnych opinii pracowników służby zdrowia walczących z epidemią.

08:30 MZ ograniczy liczbę szpitali jednoimiennych; zajęte jest w nich teraz 1155 łóżek, najwięcej na Śląsku

PAP: Ministerstwo Zdrowia chce stopniowo ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych zaangażowanych w walkę z COVID-19. Na początek w regionach, gdzie obłożenie łóżek jest małe. Z danych przekazanych PAP wynika, że w sumie w 21 w szpitalach jednoimiennych zajętych jest 1155 łóżek i 72 respiratory. Resort przekazał, że największe obłożenie w kraju mają szpitale jednoimienne na Śląsku, gdzie (zgodnie ze stanem z 18 maja) przebywało 239 chorych na 592 miejsca. Dla porównania w lubuskim nie było ani jednego pacjenta, w woj. warmińsko-mazurskim – 15 pacjentów, a w woj. lubelskim – 16.

08:20 USA: ponad 90 tys. zgonów z powodu koronawirusa; w dobę przyrost o 759

PAP: O 759 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA; łącznie śmierć z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych poniosło już 90 309 osób - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Drugi dzień z rzędu - zgodnie ze statystykami Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - odnotowano w USA mniej niż tysiąc ofiar śmiertelnych. Poprzedni dobowy bilans informował o 820 zgonach.

08:10 Koronawirus w dużej firmie pod Poznaniem! Produkcja została WSTRZYMANA!

Niepokojące doniesienia z Wronek. Firma Samsung wstrzymała swoją produkcję w tamtejszym zakładzie. Powód? Wykrycie koronawirusa u jednego z pracowników!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:00 W. Brytania: 21 tys. osób będzie szukało kontaktów osób zakażonych koronawirusem

PAP: Brytyjski rząd zrekrutował ponad 21 tys. osób, które mają wyłapywać kontakty osób zakażonych koronawirusem, aby zapobiegać jego dalszemu rozprzestrzenianiu się - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock. Wychwytywanie kontaktów osób zakażonych ma być - obok testów na obecność koronawirusa - kluczem do zniesienia wprowadzonych restrykcji. Prowadzone ono będzie dwutorowo - przy pomocy zatrudnionych osób, które mają pytać się zakażonych o to, z kim się kontaktowali, a następnie informować te kontakty, że były narażone na kontakt z koronawirusem, a równolegle za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony.

07:50 Koronawirus w Wielkopolsce. Te dane napawają OPTYMIZMEM

Trwa walka z epidemią koronawirusa. Z każdym dniem rosną liczby związane z zarazą, ale już nie tak lawinowo. Na szczęście jest coraz więcej pozytywnych informacji. Kolejne osoby w województwie wielkopolskim wyzdrowiały i to są zdecydowanie bardzo dobre wiadomości!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:40 Koronawirus na Śląsku. Już prawie 550 zakażonych górników z JSW

Z kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej płyną smutne wieści. Potwierdzono bowiem kolejne przypadki zakażeń wśród górników w następnych zakładach. Łącznie jest w nich już prawie 550 zakażonych pracowników. Kto i gdzie zaraził się tym razem? Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:30 Koronawirus. Zmarł kolejny pacjent z województwa kujawsko-pomorskiego 

Z Ministerstwa Zdrowia płyną złe informacje. W województwie kujawsko-pomorskim, z powodu zakażenia COVID-19, zmarły już 44 osoby. W poniedziałek (18.05.2020) poinformowano o śmierci 70-letniego pacjenta z Grudziądza. Dotychczas, w naszym regionie, ozdrowiało 358 osób.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:20 Koronawirus na Śląsku. Służba Więzienna pomaga górnikom 

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna przekazały 20 tysięcy maseczek dla górników i ich rodzin.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:10 Ministerstwo sprawiedliwości walczy z hejtem na Śląsku

Nie ma zgody na hejt! To słowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach. Wkrótce powstaną przepisy, które mają chronić osoby dotknięte hejtem, nie tylko lekarzy i personel medyczny, ale między innymi również górników. Wszystko oczywiście w związku z epidemią koronawirusa.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:00 Już prawie 19 tys. zakażonych osób w Polsce i blisko tysiąc ofiar koronawirusa

Dzień dobry! Witamy w kolejnym dniu naszej relacji na żywo. Z najnowsznych danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce mamy już potwierdzonych dokładnie 18 885 zakażeń. Odnotowano także 936 zgonów. Śledźcie live, by być na bieżąco!

Super Raport 18 V (goście: Migalski, Skiba)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.