Koronawirus Śląsk. DRAMATYCZNA sytuacja! Podjęto PILNE działania

2020-10-08 19:42 Rafał Strzelec
Koronawirus na Śląsku. DRAMATYCZNA sytuacja! Podjęto PILNE działania
Autor: Kasia Zaremba

Koronawirus nie odpuszcza. Tylko dziś odnotowano ponad 4 tysiące przypadków. Znaczną ich część wykryto w województwie śląskim (375). W związku z tym podjęto decyzję o zwiększeniu ilości łóżek w dla chorych z COVID-19. Z kolei szpital MSWiA otrzymał status szpitala koordynującego.

Koronawirus na Śląsku. Prawie 25 tys. zakażeń. Pilne działania władz

W województwie śląskim wykryto do tej pory najwięcej zakażeń - od początku epidemii to 24 291 przypadków. Na szczęście liczba ozdrowieńców jest znaczna, wynosi 21 490. Niestety, wraz ze wzrostem ilości nowych przypadków w ostatnim czasie rośnie także liczba aktywnych zakażeń. Najtrudniejsza sytuacja jest w Częstochowie. W ciągu ostatniej doby wyryto tam aż 54 zakażenia. To sprawia, że sytuacja w szpitalach jest coraz trudniejsza. Dlatego władze wojewódzkie podejmują pilne działania.

- O blisko 330 zostanie zwiększona baza łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 w woj. śląskim, z czego 10 proc. będą to łóżka respiratorowe. Szpital MSWiA będzie tzw. szpitalem koordynującym - poinformowały w czwartek służby wojewody śląskiego. - Dodatkowe łóżka zabezpieczono w szpitalach w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu i Bystrej - przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jeszcze w czwartek liczba łóżek dla chorych na COVID-19 w woj. śląskim wynosiła 1081, z czego zajętych przez pacjentów było 397. Liczba dostępnych łóżek respiratorowych to 87, z czego zajętych było w czwartek 27.

Wojewoda Jarosław Wieczorek odbył w czwartek wideokonferencję z prezesami okręgowych izb lekarskich, podczas której omawiano sytuację związaną z obsadą lekarską w szpitalach i zabezpieczeniem chorujących pacjentów. Od soboty strefą żółtą objęta zostanie cała Polska, w Śląskiem czerwoną strefą nadal pozostanie powiat kłobucki.

Źródło: Własne/PAP

Siemianowicki zameczek odzyskał świetność