Urząd Miasta Katowice_magistrat_szyld_tablice

i

Autor: Andrzej Bęben

Kwarantanna w Polsce: KATOWICE najlepiej zdały test odpowiedzialności!

2020-03-24 17:04

Mieszkańcy Katowic wygrywają w bilansie odpowiedzialności - najwięcej mieszkańców stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostało w domach. To wnioski z badania, które przeprowadził portal WP Tech wraz z firmą Selectivv.

Za nami już pierwszy tydzień kwarantanny (w Polsce od 15 marca). Które z największych miast Polski najodpowiedzialniej podeszło do kwarantanny? Odpowiedź na to pytanie dostarcza badanie przeprowadzone przez WP Tech i firmę Selectivv.

Relacja na żywo: Polacy ZAMKNIĘCI w domach. Setki chorych. Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

Grupa badawcza wyniosła 6 miast wojewódzkich. - Na tapet wzięliśmy 6 wojewódzkich miast – Warszawę, Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław i Poznań. Przez tydzień – od 14 do 20 marca – monitorowaliśmy smartfony prawie 125 tys. osób z tych miast - czytamy na WP Tech.

Katowice na czele. Cała reszta wskazuje dość jasno - Polacy poważnie traktują epidemię

Wnioski z przeprowadzonego badania są dość pozytywne: W każdym z tych sześciu miast przynajmniej połowa badanych nie rusza się dalej, niż 100 m. od domu (w badaniu przyjęto, że to najpotrzebniejsze rzeczy takie jak zakupy, czy spacer z psem).

W Katowicach aż 71 proc. osób nie porusza się na co dzień dalej, niż maksymalnie 100 metrów od mieszkania. Na takie dane zareagował także prezydent miasta - Marcin Krupa.

Wiceprezydent Poznania o zmianach w komunikacji miejskiej

Jak przeprowadzono badanie?

Przebieg badania i zbieranie wniosków wytłumaczyli sami autorzy: - [...] Porównaliśmy miejsca, w których w dzień przebywają osoby ze smartfonami do miejsca, w którym przebywają w nocy. Gdy śpimy, smartfon leży w jednym miejscu, więc wiadomo, gdzie dana osoba mieszka. W dzień zaczyna się przemieszczać, a smartfon razem z nią. W ten sposób policzyliśmy odległości, które pokonują względem miejsca snu - czytamy.

Pamiętajmy, że to dopiero pierwszy tydzień kwarantanny, przed nami jeszcze co najmniej kolejny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki