Lekarze uratowali naszą Zdzisię. Dziecko ważyło tylko 500 gram po urodzeniu

2019-09-11 16:04 pg

Gdy mała Zdzisia (5 mies.) przyszła na świat, ważyła zaledwie 500 gramów. Dziewczynka urodziła się w 23 tygodniu ciąży, jako skrajny wcześniak. O jej życiu decydowały dosłownie minuty. Na szczęście na nowym oddziale w szpitalu na katowickiej Ligocie lekarze natychmiast zajęli się maleństwem.

Zdzisia ciągle jest w szpitalu. Musi być w inkubatorze wspomagana tlenowo. Jednak Sandra (30 l.) i jej mąż Karol Prucia (30 l.) są szczęśliwi, że dziecko żyje i się dobrze rozwija. - Tutejsi lekarze są wspaniali, uratowali naszą córcię. Zdzisia od razu po porodzie pojechała na salę intensywnej terapii. A liczyła się każda minuta – opowiada mama Zdzisi. Kobieta mogła przytulić swe maleństwo dopiero po 65 dniach od narodzin. - To była tak wzruszająca chwila. Popłakaliśmy się – wspomina.

W CZD w Katowicach oddział położnictwa i perinatologii uruchomiony został w kwietniu. - Najlepszym inkubatorem dla dziecka jest łono matki. Ale ten oddział daje nam lepsze możliwości udzielenia natychmiastowej pomocy. Możemy noworodka w kilka minut przenieść w miejsce przystosowane i wyposażone do specjalistycznego leczenia – mówi Ireneusz Ryszkiel, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Katowicach.