Miasto PROSZCZEPIONKOWE. Takie dziecko łatwiej zostanie przedszkolakiem

2019-12-20 15:54
Szczepienie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice, którzy nie szczepią dzieci, mogą zostać ukarani grzywną.

W kolejnym mieście dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia, będą preferowane przy przyjęciach do publicznych przedszkoli. Od lutego w Tychach do formularza o przyjęcie dziecka do przedszkola miejskiego, będzie można dołączyć dokumenty potwierdzające, że maluch poddawany jest obowiązkowym szczepieniom.

To nie znaczy, że dzieci rodziców-antyszczepionkowców są na pozycji przegranej. Może być jednak taka sytuacja, że 9 pkt. otrzymanych za przestrzeganie terminarza obowiązkowych szczepień, zdecyduje o przyjęciu. Stosowną uchwałę tyscy radni przyjęli na ostatniej sesji (12 grudnia) jednogłośnie Rada Miasta Tychy. Uchwała zmienia dotychczasowa uchwałę z 25 stycznia 2018 r. i określa, że „kandydaci, którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne lub posiadają długotrwałe odroczenie obowiązkowego szczepienia ochronnego” mogą liczyć na premię punktową przy naborze, co dotychczas nie było uwzględniane. – W lutym rodzice do dokumentacji w sprawie przyjęcia dziecka do żłobka, będą składać oświadczenie dotyczące szczepień. Jeśli w konkretnych przypadkach istnieją przeciwwskazania medyczne w tym zakresie, wówczas takie dziecko jest „usprawiedliwione” – wyjaśnia wiceprezydent Maciej Gramatyka.

Jeszcze w 2018 r. punktowanie za przestrzeganie obowiązku szczepień było przez wojewodę i sądy kwestionowane. Przełom nastąpił w z początkiem 2019 r. Wówczas Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego stwierdzające nieważność uchwały Rady Miasta Częstochowy dotyczącej wymogu posiadania kompletu szczepień przez dzieci przyjmowane do żłobków i przedszkoli w tym mieście. Takie rozwiązania jak w Tychach wcześniej wprowadzono m.in. w Sosnowcu, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. W marcu 2019 r. w sondażu SW Research 66 proc. badanych opowiedziało się z preferowanym dostępem do publicznych przedszkoli i żłobków dla dzieci, których rodzice poddają obowiązkowym szczepieniom. W Polsce sprawa nie jest załatwiona ustawowo, decyzja należy do samorządów. W Niemczech od 2020 r. wprowadzone będą ustawowo obowiązkowe szczepienia przeciw odrze dla dzieci przedszkolnych oraz opiekunów tych dzieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE