Kopalnia Krupiński w Suszcu

i

Autor: Hanys90, wikipedia.pl CC Kopalnia Krupiński w Suszcu

Nowa kopalnia w Orzeszu: Niemcy inwestują i są pewni swego

2015-06-30 15:57

Nowa kopalnia w Orzeszu będzie rentowna, inaczej niemiecka spółka HMS Bergbau nie zdecydowałaby się na inwestycję, przekonuje w rozmowie z rozgłośnią radiową Deutsche Welle​ Heinz Schernikau, prezes spółki.     

Wydobycie w nowej kopalni w Orzeszu ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat. Najpóźniej, do końca 2017 roku. Pokłady węgla szacuje się na 680 mln ton, które zalegają na głębokości od 800 do 1050 metrów. Niemcy planują wydobycie na poziomie 3 mln ton rocznie. 

Zdaniem prezesa HMS Bergbau Heinza Schernikau, którego cytuje portal wPolityce.pl nowa kopalnia w przeciwieństwie do polskich, będzie rentowna, bowiem będzie ponosiła niższe koszty pracy. 

- Podstawowym problemem polskiego przemysłu węglowego są zbyt wysokie koszty. Także w Niemczech tak było. Niemieckie kopalnie nie mogły istnieć w danych warunkach rynkowych. To samo dzieje się teraz w wielu kopalniach państwowych w Polsce. Produkcja może być dochodowa tylko wtedy, gdy koszty są niższe od ceny rynkowej, tak żeby można było wypracować zyski - mówi prezes HMS Bergbau. 

Orzeska kopalnia dla obniżenia kosztów będzie np. korzystać z już istniejącego szybu KWK Krupiński w Suszcu, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest to tańsze rozwiązanie niż budowa całej infrastruktury od zera. Niemcy chcą wykorzystywać też polskie maszyny wydobywcze, które są tańsze od niemieckich. 

W nowej kopalni w Orzeszu pracę znajdzie około 800-900 osób. To o nawet ponad połowę mniej niż w tego typu kopalniach będących własnością polskiego skarbu państwa. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki