Kopalnia Krupiński w Suszcu

i

Autor: Hanys90, wikipedia.pl CC Kopalnia Krupiński w Suszcu

Nowa kopalnia w Orzeszu: Niemcy inwestują i są pewni swego

2015-06-30 15:57

Nowa kopalnia w Orzeszu będzie rentowna, inaczej niemiecka spółka HMS Bergbau nie zdecydowałaby się na inwestycję, przekonuje w rozmowie z rozgłośnią radiową Deutsche Welle​ Heinz Schernikau, prezes spółki.     

Wydobycie w nowej kopalni w Orzeszu ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat. Najpóźniej, do końca 2017 roku. Pokłady węgla szacuje się na 680 mln ton, które zalegają na głębokości od 800 do 1050 metrów. Niemcy planują wydobycie na poziomie 3 mln ton rocznie. 

Zdaniem prezesa HMS Bergbau Heinza Schernikau, którego cytuje portal wPolityce.pl nowa kopalnia w przeciwieństwie do polskich, będzie rentowna, bowiem będzie ponosiła niższe koszty pracy. 

- Podstawowym problemem polskiego przemysłu węglowego są zbyt wysokie koszty. Także w Niemczech tak było. Niemieckie kopalnie nie mogły istnieć w danych warunkach rynkowych. To samo dzieje się teraz w wielu kopalniach państwowych w Polsce. Produkcja może być dochodowa tylko wtedy, gdy koszty są niższe od ceny rynkowej, tak żeby można było wypracować zyski - mówi prezes HMS Bergbau. 

Orzeska kopalnia dla obniżenia kosztów będzie np. korzystać z już istniejącego szybu KWK Krupiński w Suszcu, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest to tańsze rozwiązanie niż budowa całej infrastruktury od zera. Niemcy chcą wykorzystywać też polskie maszyny wydobywcze, które są tańsze od niemieckich. 

W nowej kopalni w Orzeszu pracę znajdzie około 800-900 osób. To o nawet ponad połowę mniej niż w tego typu kopalniach będących własnością polskiego skarbu państwa. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają