W Mysłowicach odtworzą ten dzień. 100. rocznica wybuchu I Powstania

2019-08-13 6:51 abe
I Powstanie Śląskie_obchody_100. rocznica
Autor: UM Mysłowice

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Była to reakcja na maskarę, której dopuścili się Niemcy przed kopalnią „Myslowitzgrube” . 14 sierpnia Mysłowice zapraszają na widowisko upamiętniające tamte dni. Będą m.in. rekonstrukcje wydarzeń sprzed wieku i muzyka w różnych stylach.

„1P00wstanie – zaczęło się w Mysłowicach” - tak nazwano to widowisko. Gdzie? Na terenie kopalni „Mysłowice”. Kiedy i o której? W środę (14 sierpnia) o 18:30. Oczywiście wstęp wolny. Organizatorami są mysłowicki magistrat oraz Górnośląski Związek Metropolitalny. – To masakra pod kopalnią „Mysłowice” dała początek wielkiej rewolucji, która spowodowała, że Śląsk został wchłonięty przez Polskę, staliśmy się częścią Polski. To bardzo ważna data. Powinniśmy się tym nie tylko chwalić, ale też pokazywać Polakom, że wszystko zaczęło się w Mysłowicach" – podkreśla prezydent tego miasta, Dariusz Wójtowicz. Jednak nim przy starych pokopalnianych budynkach („Mysłowice” już nie pracują od 2008 r.) zobaczymy artystów podkreślających swój związek z Górnym Śląskiem, m.in. Stanisława Soykę, Czesława Mozila, Annę Dereszowską czy czy hiphopowców z „Pokahontaz”, czy nie potrzebujący jakiejkolwiek reklamy tyski „Dżem”, organizatorzy zafundują przedsmak atmosfery głównego koncertu.

Już we wtorek organizatorzy zapraszają do Parku Zamkowego na „Wieczór powstańczy” – biesiada przy ognisku z piosenką wojskową i powstańczą, a na sam koniec na projekcję w kinie letnim arcydzieła Kazimierza Kutza – „Sól ziemi czarnej”. Następnego dnia, od południa w Parku i Starym Mieście będzie można natknąć się na... niemieckie patrole, zobaczyć, jak powstańcy składają przysięgę, pojawią się samochody z tamtych czasów... Jednym zdaniem: grupy rekonstrukcyjne przeniosą nas do roku 1919.

Gwoli historycznego przypomnienia: 15 sierpnia 1919 r. przed bramą kopalni „Myslowitzgrube” zgromadziło się około 3 tys. górników wraz z rodzinami, żądając wypłaty zaległych wynagrodzeń. Niemcy otworzyli ogień, zabijając siedmiu górników, dwie kobiety oraz 13-letniego chłopca. Te rzeź zradykalizowała nastroje w propolsko nastawionych Ślązakach. 17 sierpnia wybuchło powstanie. Niemcy mieli miażdżąca przewagę. To spowodowało, że 24 sierpnia dowódca powstania Alfons Zgrzebniok ps. Rakoczy (1891-1937) wydał rozkaz zaprzestania walk.