Odśnieżali dach bloku bez żadnych zabezpieczeń. Nagranie z Gliwic szybko obiegło sieć

i

Autor: Shutterstock, Facebook

To niewiarygodne

Odśnieżali dach bloku bez żadnych zabezpieczeń. Nagranie wywołało burzę w internecie

Dwóch mężczyzn w Gliwicach odśnieża dach jednego z bloków, i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że robią to przy całkowitym braku zabezpieczeń... W internecie wylała się fala komentarzy.

Gliwice. Odśnieżali łopatami dach bez żadnych zabezpieczeń

Lokalny portal "Dzisiaj w Gliwicach" udostępnił na Facebooku wideo, na którym widać, jak dwóch mężczyzn odśnieża dach łopatami bez żadnych zabezpieczeń, a pokrywa śniegu jest naprawdę spora.

"No nieźle panowie, pozostaje życzyć, żeby się żaden nie poślizgną" – czytamy w opisie posta w mediach społecznościowych. W takich warunkach przecież nie trudno o poślizgnięcie się... 

Filmik szybko obiegł sieć i jest szeroko komentowany oraz oglądany

Oto kilka przykładów komentarzy:

  • "Health and safety" (z ang. zdrowie i bezpieczeństwo);
  • "Bezpieczeństwo Hamuje Pracę";
  • "No risk - no fun!" (z ang. bez ryzyka nie ma zabawy);
  • "Walczą o nagrodę Darwina";
  • "Oj odważni panowie, podziwiam odwagę, chyba z rozpaczy przed świątecznymi wydatkami".

Obowiązek odśnieżania dachów. Jakie są wymogi?

Przypomnijmy, że obowiązek odśnieżania dachów reguluje art. 61 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane. Instytucjami powołanymi do kontroli przestrzegania przepisów są natomiast: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oraz Straż Miejska.

Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje natomiast, czy odśnieżanie dachów jest prowadzone zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedstawiciele lokalnego portalu "Dzisiaj w Gliwicach" przekazali nam, że sprawą zajęła się już Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach.

Osoba odśnieżająca dach musi mieć aktualne szkolenie BHP oraz ważne badanie lekarskie, które pozwalają na dopuszczają do pracy na wysokości. Pracodawca powinien zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości.

"Pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy" – czytamy na stronie muratorplus.pl. 

Ostry atak zimy w Małopolsce. Spadło nawet 30 cm śniegu
Sonda
Zima ostra czy łagodna? Jaką wolisz?