Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. whitesession /zdjęcie ilustracyjne Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

2021-11-29 11:17

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który powstał w Afryce. Najbardziej na ten moment zmutowana odmiana w szybkim tempie pojawia się w kolejnych krajach. Przypadki zakażeń wariantem Omikron odnotowano już w Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, a także w Niemczech czy w Czechach. Czy szczepionka działa na wariant Omikron?

Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

Dopiero co świat drżał przed wariantem Delta, a już na horyzoncie pojawił się nowy wariant koronawirusa. Wariant Omikron uznawany jest na ten moment za najbardziej zmutowaną odmianę koronawirusa. Powstał on w Afryce i uznawany jest za najgorszy wariant, jaki widzieliśmy do tej pory. Zakażeni wariantem Omikron odczuwają zmęczenie oraz przyspieszony puls, natomiast - co nietypowe - nie mają zaburzeń smaku i węchu. Najnowsza mutacja koronawirusa, wariant z Afryki, rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Przypadki zakażeń nową odmianą koronawirusa Omikron odnotowano już w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii, Holandii, Belgii, a także we Francji, Kanadzie, Niemczech, Czechach. Czego spodziewać się po Omikronie? - To pytanie zadają sobie wszyscy. Naukowcy badają nowy wariant koronawirusa m.in. pod kątem zakaźności, a także skutków zakażenia. Próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy przed wariantem Omikron chroni nas szczepionka i w jakim stopniu.

ZOBACZ TEŻ: Czwarta fala koronawirusa a Boże Narodzenie 2021. Będą obostrzenia w święta?

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Czy szczepionka chroni przed Omikronem, nowym wariantem koronawirusa?

Przed nami szczepienia na COVID-19 trzecią dawką. Czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa? Na to, by stwierdzić, czy szczepionka chroni przed wariantem Omikron, potrzeba czasu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach". Jak mówią eksperci, nie jest na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

Przeczytaj: Obostrzenia w grudniu 2021. Minister Niedzielski nie pozostawia złudzeń. Polacy będą wściekli?!

Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

Jak podaje PAP, WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie".

Dlatego naukowcy i lekarze wciąż zachęcają do szczepień, bo na ten moment jest to jedyny sposób, by w przypadku zakażenia koronawirusem, przebyć chorobę łagodniej.

Tymczasem, dziś (29 listopada) w Polsce zebrał się sztab kryzysowy, który będzie debatował nad nowymi rozwiązaniami i działaniami mającymi na celu m.in. ograniczenie rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE