Duży pożar kościoła

Pożar kościała św. Floriana w Sosnowcu. Spalił się dach świątyni [Zdjęcia]

2023-06-21 21:48

Strażakom po ponad sześciu godzinach udało się ugasić pożar, który wybuchł w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu. Spalił się cały dach świątyni. - Dogaszanie budynku może potrwać nawet całą noc - podała sosnowiecka straż pożarna. Pożar wybuchł w środę (21 czerwca) po południu. Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało 74 strażaków i prawie 30 zastępów.

Pożar kościoła w Sosnowcu. Zapalił się dach, 20 zastępów straży w akcji

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że informacja o pożarze kościoła przy ul. Bora-Komorowskiego w Sosnowcu dotarła do służb w środę (21 czerwca) po godz. 14. – Na miejscu działa ponad 50 strażaków - około 20 zastępów pojazdów, w tym dwie drabiny i jeden podnośnik hydrauliczny, z których są podawane prądy gaśnicze. Sytuacja na razie nie jest opanowana – powiedział PAP mł. bryg. Tomasz Dejnak z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu. Jak dodał Dejnak, w pożarze nikt nie został poszkodowany.

AKTUALIZACJA godz. 18

Strażakom wciąż nie udało się opanować pożaru dachu kościoła w Sosnowcu, teraz gaszą go też z wnętrza świątyni. Nikt nie został poszkodowany, ale straty materialne są poważne. Według wstępnej oceny ogień objął co najmniej 200 metrów kwadratowych dachu.

- Elementy podbitki wewnątrz kościoła uległy spaleniu, pojawiło się tam bezpośrednie dojście do źródeł ognia i teraz prowadzimy działania także od tej strony, wprowadziliśmy tam ratowników - powiedział mł. bryg. Tomasz Dejnak z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu

- Na razie trudno nam to stwierdzić ponad wszelką wątpliwość ze względu na zamkniętą konstrukcję, ale przyjmujemy, ogień objął połać dachu o wymiarach ok. 10 m na 20 m - dodał Dejak, pytany o powierzchnię pożaru.

Choć w ocenie strażaków sytuacja powinna zostać opanowana w najbliższych godzinach, to dogaszanie, usuwanie zniszczonych elementów i przelewanie zarzewi ognia potrwa znacznie dłużej.

Na dachu kościoła znajdowały się panele fotowoltaiczne, ale na obecną chwilę nie można przesądzić, czy to ta instalacja była źródłem powstania pożaru. - Gdy pierwsze zastępy przyjechały na miejsce, ogień był już rozwinięty, więc trudno to ocenić – tłumaczyli strażacy. Przyczyny powstania pożaru będzie wyjaśniał biegły.

AKTUALIZACJA GODZ. 21:45

Strażakom po ponad sześciu godzinach udało się ugasić pożar, który wybuchł w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu. Spalił się cały dach świątyni. - Dogaszanie budynku może potrwać nawet całą noc - podała sosnowiecka straż pożarna.

- O godz. 20:38 mniej więcej pożar został opanowany. Teraz trzeba wszystkie elementy, gdzie mogłoby dojść do zarzewi ognia, trzeba rozebrać i przelać. Może to trwać nawet całą noc - powiedział w rozmowie z PAP mł. bryg. Tomasz Dejnak z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu.

Ze wstępnych ustaleń straży pożarnej wynika, że spalił się cały dach kościoła. Do wnętrza świątyni płomienie nie doszły, jednak elementy dachu spadły do środka.

Strażak podkreślił, że na ten moment niemożliwa jest ocena strat. - Ciężko powiedzieć o powierzchni pożaru. To wyjdzie po rozebraniu tej konstrukcji. Okazało się, że jest to konstrukcja z jednej strony blacha, w środku drewniana, a od wewnątrz podbitka drewniana, więc to jest ta zamknięta przestrzeń, w której się ten pożar rozprzestrzeniał - dodał mł. bryg. Dejnak.

Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało 74 strażaków i prawie 30 zastępów. - Cyklicznie te samochody się wymieniały, czyli w miejsce strażaków, którzy już działali ileś godzin, przyjechali następni. Tak samo będzie organizowana kolejna zmiana - podkreślił strażak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwulatka spadła z okna w Rybniku. Dramatyczny finał zabawy

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem pożaru?
Jedna osoba zginęła. Potężny pożar bloku w Warszawie