Pogrzeb Erwina Sówki

i

Autor: Kasia Zaremba

Pogrzeb Erwina Sówki. W kościele pojawił się premier Morawiecki. Padły ważne słowa [ZDJĘCIA]

2021-01-25 12:43

W poniedziałek 25 stycznia odbył się pogrzeb Erwina Sówki. Światowej klasy artysta-malarz zmarł cztery dni wcześniej w wieku 84 lat. W uroczystości pogrzebowej wziął udział premier Mateusz Morawiecki. - Są ludzie, którzy za życia stali się wyjątkowi. Takim człowiekiem był pan Erwin Sówka - mówił szef rządu.

Pogrzeb Erwina Sówki. W kościele pojawił się premier Morawiecki

Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek 25 stycznia. Drewniana trumna z ciałem wybitnego malarza była wystawiona tuż przed ołtarzem kościoła św. Anny. Ze względu na epidemię koronawirusa w kościele mogło przebywać zaledwie 150 osób. Wszyscy byli wyposażeni w maski. Wierni musieli także pamiętać o odstępach.

Czytaj także: Tragiczny finał poszukiwań pana Dariusza. Znaleziono zwłoki mężczyzny! Co się stało?

Obok trumny zmarłego malarza znalazły się wieńce. Trzy z nich, z biało-czerwonymi wstążkami, zostały złożone w imieniu wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Premier sam zresztą postanowił przyjechać na pogrzeb Erwina Sówki. Siedział w pierwszym rzędzie. Potem przemówił do zebranych. - Są ludzie, którzy za życia stali się wyjątkowi. Takim człowiekiem był pan Erwin Sówka - wspominał Morawiecki. - Pan Erwin pozostanie z nami jako wielki mistrz, bo potrafił tworzyć sztukę prostą, a zarazem głęboką, która szła w poprzek wielu trendom. Stworzył coś oryginalnego, a zarazem pięknego. Jesteśmy mu za to wdzięczni. Był malarzem "arcyśląskim", a zarazem "arcypolskim" - dodał premier.

Erwin Sówka. Kim był?

Erwon Sówka był polskim malarzem zaliczanym do prymitywistów, emerytowanym górnikiem kopalni węgla kamiennego Wieczorek w Janowie, jednocześnie ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej (gdy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci). Artysta urodził się w rodzinie górniczej w Katowicach-Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku. W swojej twórczości Sówka nawiązywał do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawiał głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań. Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii „Barwy Śląska” oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych

W ostatnich latach swojego życia mieszkań w Katowicach na Zawodziu. Zmagał się z cukrzycą. Kilka dni temu trafił do szpitala. Wedle ustaleń Super Expressu miał się tam zarazić koronawirusem. Zmarł 21 stycznia 2021 roku.

Żołnierz AK pierwszym zaszczepionym seniorem w Katowicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki