Polacy mają LEK na kornawirusa?! Trwają badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19

i

Autor: SHUTTERSTOCK Polacy mają LEK na kornawirusa?! Trwają badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19

Polacy mają LEK na kornawirusa?! Trwają badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19

2021-04-09 20:02

Czy znaleziono lek na koronawirusa? W Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach-Ochojcu rozpoczęło się badanie kliniczne mające zweryfikować skuteczność i bezpieczeństwo leczenia chorych na koronawirusa amantadyną - informuje PAP. Badania mają objąć 500 pacjentów w 20 ośrodkach w całym kraju.

Czy jest lek na koronawirusa? W Polsce rozpoczęły się badania nad amantadyną

- Pierwsza pacjentka od wczoraj otrzymuje placebo lub amantadynę – tego nie wiem ani ja, ani ona. Czuje się dobrze, jej stan kliniczny również oceniamy jako dobry – powiedział w rozmowie z PAP kierujący badaniem prof. Adam Barczyk, szef Oddziału Pneumonologii GCM oraz kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Badanie nad lekiem na koronawirusa dofinansowywane jest  przez Agencję Badań Medycznych kwotą 7 mln zł. Udział w nim wezmą pacjenci hospitalizowani, z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż 7 dni przed włączeniem do badania. Oprócz amantadyny lub placebo otrzymają też standardowe "antycovidowe" leczenie.

Zobacz koniecznie: Szczepienie na koronawirusa: Kiedy będzie twoja kolej szczepienia na COVID-19? Terminarz

Lek na koronawirusa. Czy amantadyna leczy koronawirusa? Trwają badania

Prof. Barczyk przekazał w rozmowie z PAP, że w badaniu stosowany jest standard terapeutyczny opracowany we współpracy z pulmonologiem i pediatrą z Przemyśla Włodzimierzem Bodnarem, który rozpropagował leczenie COVID-19 amantadyną, stosując ją z powodzeniem – jak informował – w leczeniu swoich pacjentów, a także siebie.

Lek na COVID-19. Co to jest amantadyna?

Czym jest amantadyna? Jest to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych takich jak choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu.

Jednak wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. W przeszłości amantadyna była stosowana w leczeniu grypy i choroby wywołanej przez wirus SARS - informuje PAP.

Leczenie chorych na COVID-19 amantadyną

Leczenie chorych na COVID-19 amantadyną wywołało wiele kontrowersji w polskim środowisku medycznym - zaznacza PAP. Co ważne leku nie umieszczono w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dotyczących leczenia tej choroby, a prezes tego towarzystwa prof. Robert Flisiak oświadczył, że nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje PAP.

Przeczytaj także: Grudziądz: Zmarł 15-latek zakażony koronawirusem. Walczył o życie pod respiratorem

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wskazał w grudniu ub.r., że stosowanie amantadyny w leczeniu zakażenia COVID-19 wymaga badań klinicznych w celu wykazania skuteczności i bezpieczeństwa, na takim stanowisku stoi też minister zdrowia Adam Niedzielski. Agencja Badań Medycznych zleciła więc przeprowadzenie badań klinicznych, których podjęły się dwie grupy polskich naukowców.

Leczenie koronawirusa. Czy jest lek na COVID-19?

Badacze pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzą badania na populacji osób z łagodnym przebiegiem COVID-19, leczonych ambulatoryjnie, a zespół prof. Adama Barczyka – na populacji chorych z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby, wymagających hospitalizacji.

- Ze śląską starannością postaramy się sprawdzić, czy amantadyna jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu chorych na COVID-19 – zapewnił w rozmowie z PAP prof. Adam Barczyk.

Prof. Adam Barczyk zaznacza, że to badanie jest potrzebne, bo lekarze nie mają obecnie skutecznego leku przeciwwirusowego, który mogliby zastosować u chorych leczonych ambulatoryjnie, a stosowany w szpitalach remdesivir jest lekiem drogim i nie zawsze dostępnym. Tymczasem amantadyna jest tania, a za sprawą doktora Bodnara budzi duże zainteresowanie, wielu chorych na COVID-19 lub ich rodziny szuka możliwości leczenia amantadyną.

- Ja jestem wynajęty przez opinię publiczną, żeby sprawdzić, czy to działa. Proszę mi wierzyć - efekt placebo bywa naprawdę bardzo silny, kiedy mamy zaufanie do człowieka, który nas leczy. W medycynie jest trochę magii, to nie matematyka. Naszym zadaniem jest jednak naukowa weryfikacja możliwości tego leku– powiedział PAP prof. Adam Barczyk.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?
Sonda
Koronawirus. Czy kary za nieprzestrzeganie obostrzeń są wystarczająco wysokie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki