Policja w akcji

Policyjny śmigłowiec Bell 407GXi krąży nad Katowicami i Gliwicami. Wiemy, dlaczego

Z pewnością zauważyliście latający nad Katowicami śmigłowiec, i choć mogłoby się wydawać, że krąży bez celu nad miastem, to ma bardzo ważne zadanie. Pilotują go policjanci z sekcji pilotów Lotnictwa Policji, którzy patrolują przestrzeń powietrzną z pokładu śmigłowca Bell 407GXi.

W Katowicach i Gliwicach trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 organizowane przez Polskę i Słowenię. Nad bezpieczeństwem kibiców z powietrza czuwają policjanci ze śląskiego garnizonu. Przestrzeń powietrzną patroluje policyjny śmigłowiec Bell 407GXi, pilotowany przez  policjanci z sekcji pilotów Lotnictwa Policji. Wpierają ich koledzy z całej Polski.

Czytaj także: Maszyna rolnicza oskalpowała dziecko. Przeraźliwy pisk niósł się po polu koło Szczekocin

Śmigłowiec jest wyposażony w głowice optoelektroniczym i szperacze, dzięki czemu śmigłowiec może latać w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Express Biedrzyckiej: Gen. Pacek rozgryzł Putina! Wie, co robi wobec Europy Zachodniej

- Policyjne lotnictwo pełni ważną rolę podczas zabezpieczenia największych i najważniejszych wydarzeń w kraju, szczególnie tych o charakterze międzynarodowym. W minionych latach tak było m.in. podczas Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Katowicach, Szczytu NATO, jak również imprez masowych, na przykład przystanków Woodstock - informuje śląska policja.

Śmigłowce wykorzystywane są także podczas poszukiwań osób zaginionych, realizacji niektórych zadań kryminalnych, do niezwłocznego transportu służb na miejsce zdarzeń, zadań pościgowych, działania w sytuacjach kryzysowych, obserwacji, akcjach ratowniczych, w celu rejestracji foto-video oraz zadań szkoleniowych. Lotnictwo Policji współdziała również z lotnictwem MON, SG, LPR, TOPR oraz policji państw sąsiednich.

Przeczytaj koniecznie: Mała dziewczynka tonęła w basenie. Nikt nie reagował! Wszystko widać na nagraniu

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 na śląskim niebie możemy zobaczyć policyjny śmigłowiec Bell 407GXi. Jest to jeden z trzech egzemplarzy, które trafiły do służby w 2020 roku. Belle 407GXi zostały zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji. W porównaniu do swoich poprzedników (Bell 207) maszyna wyróżnia się przede wszystkim większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nową jednostką napędową. Wyposażony jest w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin i silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC). Dwuosobowa załoga może zabrać na pokład pięciu pasażerów. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km.

Sonda
MŚ Siatkówka 2022 - czy Polska wygra i obroni tytuł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany