Borys Budka

i

Autor: Art Service/Super Express Borys Budka

Chodzi o pewien gest

Posłanka Lichocka domagała się sprostowania i 20 tys. złotych od Borysa Budki. Sąd oddalił powództwo

2023-03-28 14:54

Joanna Lichocka wytoczyła szefowi klubu KO proces. Chodzi o gest, który posłanka wykonała w trakcie obrad Sejmu. Lichocka domagała się od Borysa Budki sprostowania publikacji na jej temat, a także wypłaty 20 tysięcy złotych. Sąd w Gliwicach oddalił to powództwo.

Posłanka Lichocka pozwała szefa klubu KO

Sąd Okręgowy w Gliwicach we wtorek, 28 marca, oddalił powództwo posłanki Joanny Lichockiej (PiS), która wytoczyła proces o ochronę dóbr osobistych szefowi klubu KO Borysowi Budce. Domagała się sprostowania publikacji na jej temat i wpłaty 20 tys. zł.

Chodzi o wydarzenia z 2020 roku, gdy Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji przyznającej rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Senat apelował wtedy, żeby przeznaczyć te pieniądze na onkologię. W trakcie dyskusji w Sejmie wykonała gest przy twarzy dłonią, trzymając w górze środkowy palec. Te chwilę zostały dobrze udokumentowane przez fotoreporterów i kamery telewizyjne. Posłanka Lichocka później tłumaczyła, że przecierała oko. Za ten gest Komisja Etyki Poselskiej ukarała Joannę Lichocką najwyższym możliwym wymiarem kary - naganą. Ostatecznie jednak Prezydium Sejmu karę oddaliło.

Kilka tygodni temu, gdy przed gliwickim sądem rozpoczął się proces, posłanka Lichocka mówiła dziennikarzom, że po głosowaniu padła ofiarą kłamstw i hejtu, który na nią spadł. Jak oświadczyła, politycy PO zniesławiają ją twierdząc, że nie obchodzi jej los chorych na raka i wybrała finansowanie mediów publicznych, odbierając chorym środki na leczenie.

Borys Budka proces wytoczony przez Lichocką określił wówczas jako „kuriozalny”, według niego „sprawca kreuje się na ofiarę”. Poseł KO zarzucił stronie powodowej „manipulację i zakłamanie”. Jak powiedział, po głosowaniu z lutego 2020 r. „pani Lichocka pokazała wszystkim środkowy palec – nie tylko PO czy opozycji, ale naszym zdaniem również naszym wyborcom”.

Borys Budka nie pojawił się na ogłoszeniu wyroku, z kolei Joanna Lichocka i jej pełnomocnik, połączyli się z sądem za pośrednictwem wideokonferencji.

Sonda
Co posłanka Lichocka zrobiła Twoim zdaniem?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany