Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent Duda podpisał w Katowicach ustawę

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS

Andrzej Duda ustanowił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nie uwierzycie, jak ubrano "powstańców"

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek, 7 czerwca w Katowicach ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe będzie obchodzone 20 czerwca. To na co zwrócili uwagę mieszkańcy, to ubranie "powstańców", którzy trzymali wartę pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

We wtorek, 7 czerwca w Katowicach prezydent Andrzej Duda, podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać powstania i czcić pamięć o bohaterach, będzie obchodzone 20 czerwca.

Czytaj także: Tragiczna śmierć płk. Marka Gładysza. Gen. Różański: Marek był antysystemowcem. Profesjonalistą o ogromnej wiedzy

- Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan, gdyby nie bohaterstwo Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczypospolitej, chcieli w Rzeczypospolitej mieszkać, chcieli dla Rzeczypospolitej żyć i pracować, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby, nawet tych swoich nieco ponad 20 lat, przez które wtedy istniała w 20-leciu międzywojennym - powiedział tuż po podpisaniu ustawy prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Jednak to, co zwróciło uwagę mieszkańców, to strój "powstańców".

- Ale szopka ! Brakuje tylko wojów Chrobrego i husarii ze skrzydłami. No może jeszcze paru rycerzy spod Grunwaldu - komentuje jeden z internautów na Twitterze.

Express Biedrzyckiej - Jan Grabiec: PiS pisze scenariusz na katastrofę, a nie na wychodzenie z kryzysu

Tutaj, na Górnym Śląsku, gdzie mimo tego, że mniejsza część obszaru plebiscytowego znalazła się w granicach RP w wyniku powstań śląskich, to jednak większa część przemysłu i zasobów naturalnych, które były tak niezwykłą wartością dla RP, że pozwoliły się jej tak naprawdę zbudować, nie byłoby tej wielkości, nie byłoby tego postępu w II RP, nie byłoby budowania, pewnie nie byłoby Centralnego Okręgu Przemysłowego, być może nie byłoby Gdyni, gdyby nie było tych możliwości, które dawał właśnie Górny Śląsk i te zasoby, które tutaj były - z jednej strony naturalne, z drugiej strony przemysłowe, ale przede wszystkim ludzkie - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich "bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej". 12 maja ustawę przyjął Sejm; 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy.

Sonda
Czy znasz dobrze historię Górnego Śląska?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki