Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent Duda podpisał w Katowicach ustawę

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS

Andrzej Duda ustanowił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nie uwierzycie, jak ubrano "powstańców"

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek, 7 czerwca w Katowicach ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe będzie obchodzone 20 czerwca. To na co zwrócili uwagę mieszkańcy, to ubranie "powstańców", którzy trzymali wartę pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

We wtorek, 7 czerwca w Katowicach prezydent Andrzej Duda, podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać powstania i czcić pamięć o bohaterach, będzie obchodzone 20 czerwca.

Czytaj także: Tragiczna śmierć płk. Marka Gładysza. Gen. Różański: Marek był antysystemowcem. Profesjonalistą o ogromnej wiedzy

- Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan, gdyby nie bohaterstwo Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczypospolitej, chcieli w Rzeczypospolitej mieszkać, chcieli dla Rzeczypospolitej żyć i pracować, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby, nawet tych swoich nieco ponad 20 lat, przez które wtedy istniała w 20-leciu międzywojennym - powiedział tuż po podpisaniu ustawy prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Jednak to, co zwróciło uwagę mieszkańców, to strój "powstańców".

- Ale szopka ! Brakuje tylko wojów Chrobrego i husarii ze skrzydłami. No może jeszcze paru rycerzy spod Grunwaldu - komentuje jeden z internautów na Twitterze.

Express Biedrzyckiej - Jan Grabiec: PiS pisze scenariusz na katastrofę, a nie na wychodzenie z kryzysu

Tutaj, na Górnym Śląsku, gdzie mimo tego, że mniejsza część obszaru plebiscytowego znalazła się w granicach RP w wyniku powstań śląskich, to jednak większa część przemysłu i zasobów naturalnych, które były tak niezwykłą wartością dla RP, że pozwoliły się jej tak naprawdę zbudować, nie byłoby tej wielkości, nie byłoby tego postępu w II RP, nie byłoby budowania, pewnie nie byłoby Centralnego Okręgu Przemysłowego, być może nie byłoby Gdyni, gdyby nie było tych możliwości, które dawał właśnie Górny Śląsk i te zasoby, które tutaj były - z jednej strony naturalne, z drugiej strony przemysłowe, ale przede wszystkim ludzkie - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich "bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej". 12 maja ustawę przyjął Sejm; 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy.

Sonda
Czy znasz dobrze historię Górnego Śląska?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE