Przemyśl: Pies zagryzł dziecko na śmierć. Co zrobić, gdy zwierzę atakuje?

i

Autor: Arc. / Zdjęcie ilustracyjne Przemyśl: Pies zagryzł dziecko na śmierć. Co zrobić, gdy zwierzę atakuje?

Przemyśl: Pies zagryzł dziecko na śmierć. Co zrobić, gdy zwierzę atakuje? [PORADY]

2020-10-06 11:38

Wciąż nie milkną echa po tragedii w Przemyślu, gdzie 12-latek został śmiertelnie zagryziony przez psy. Co zrobić, gdy zwierzę atakuje? Powinniśmy się bronić czy może poddać? Jakie zachowania prowokują psy do dalszej walki? Oto porady eksperta.

Po tym, jak w Przemyślu pies zagryzł na śmierć 12-letniego Kamila (chłopiec zmarł w szpitalu w Katowicach), w sieci trwa dyskusja dotycząca "agresywnych ras psów". Pojawiają się również porady na temat tego, jak zachować się, gdy zwierzę atakuje. Należy się bronić, uciekać, a może nie robić nic? Jakie zachowania prowokują psy do dalszej walki? Na te pytania może odpowiedzieć tylko ekspert. Takich porad udzielił podczas wizyty w programie Dzień Dobry TVN. "Psiaki wysyłają nam, ludziom, pewne sygnały pokazujące, że się stresują (...) Do większości ataków dochodzi, gdy pies się czuje zagrożony i niepewny. Dlatego nie powinniśmy gwałtownie gestykulować, krzyczeć, piszczeć. Nie uciekamy przed psem, który chce nas gonić albo zaatakować, bo to prowokuje do gonitwy, to częsty problem biegaczy i rowerzystów", wyjaśnia behawiorysta Michał Dąbrowski w Dzień Dobry TVN.

Specjalista tłumaczył, że nie należy kłaść się "na żółwia", chyba że pies już przewróci nas na ziemię i nie mamy możliwości ucieczki. Co więc najlepiej zrobić? "Jedyną słuszną metodą jest, żeby stanąć prosto, lekko pochylić się do przodu, ułożyć dłonie prostopadle do ciała, palce skierować do dołu. Absolutnie nie należy kierować wzroku na psa, nie wolno mu patrzeć w oczy. Stoimy nieruchomo. Jest to sygnał dla zwierzęcia, że nie jesteśmy wrogo nastawieni i mu nie zagrażamy. Nie uciekać, nie kulić się, nie pokazywać psiakowi, że się boimy", tłumaczy behawiorysta w Dzień Dobry TVN.

Wszelka walka i szarpanie się z psem będzie go prowokowała do dalszego ataku. W jakich sytuacjach psy atakują? Najczęściej spowodowane jest to ich własnym strachem lub stresem. Najczęstsze objawy, świadczące o możliwości przeprowadzenia ataku przez zwierzę, to zjeżona na grzbiecie sierść, podkulony ogon i uszy, zmarszczony nos, kąciki warg odsunięte do tyłu, wargi opuszczone, odsunięte do tyłu.

"Ze skłonności do dominacji i cech przywódczych, kiedy pies ma przez człowieka "włożone w łapy" przywództwo lub też próbuje je objąć: uszy nastawione do przodu, nos zmarszczony, uniesione wargi odsłaniające zęby, zjeżona sierść na grzbiecie", tłumaczono w TVN-ie.Do najczęściej przejawianych przez behawiorystów zachowań, budzących agresję u psów są:

  • głaskanie obcych psów bez zgody właściciela,
  • wchodzenie na teren strzeżony przez psa lub zbliżanie się do pilnowanych przez niego przedmiotów,
  • wykonywanie gwałtownych ruchów, machanie przedmiotami w pobliżu psa,
  • patrzenie psu prosto w oczy, które może być interpretowane przez zwierzę jako wyzwanie,
  • zabieranie psu pożywienia lub zbliżanie się do jedzącego psa,
  • uśmiechanie się szeroko - może być odbierane jako pokazywanie zębów, co oznacza bojowe zamiary,
  • rozdzielanie gryzących się psów.
Pies pogryzł 12-latka. Dzieci były same w mieszkaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki