Racibórz. Rolnik wyciągnął z ziemi nogi kościotrupa! Szokujące odkrycie

2021-04-07 9:18 Rafał Strzelec
Racibórz. Rolnik znalazał szczątki sprzed 4 tysięcy lat
Autor: Muzeum w Raciborzu Racibórz. Rolnik znalazał szczątki sprzed 4 tysięcy lat

Takie odkrycie - to jest coś! I do tego na własnym polu. Rolnik z Raciborza podczas prowadzonych prac natrafił na ludzkie szczątki. Sprawa jest o tyle ciekawa, że wyjęte z ziemi nogi należały do denata sprzed 4 tysięcy lat! Sprawą zajęło się miejscowe muzeum. To najprawdopodobniej nie koniec eksploracji na tym terenie.

O nietypowym znalezisku informuje Muzeum w Raciborzu. Jak czytamy jeden z rolników na swoim polu w Starej Wsi (najstarszej dzielnicy Raciborza) znalazł kości nóg, należących do człowieka. Okazało się, że dokonał bardzo niezwykłego odkrycia. Denat, którego szczątki leżały na polu, zmarł około 4 tysięcy lat temu.

Czytaj również: Tajemniczy dom na skraju Raciborza. Czy jest nawiedzony? Eksploratorzy weszli do środka [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku znajdującego się bardzo płytko (ok. 30 cm) poniżej poziomu terenu. Tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków. W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu. Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu. W opisywanym przypadku kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię podczas prac polowych - opisuje Muzeum w Raciborzu.

Zobacz koniecznie: Pszczyna. Matka trzymała swoje dziecko za rączkę. Od lat leżeli tak razem w grobie [ZDJĘCIA]

Poniżej grobowca znaleziono kolejne dwa miejsca pochówku. Niemal pewne jest zatem, że to miejsce było niegdyś cmentarzyskiem. Najprawdopodobniej odkryte mogiły stanowią część grobu zbiorowego. Dalsza eksploatacja terenu będzie możliwa dopiero po zakończeniu robót rolnych. Dlatego archeolodzy wrócą na miejsce dopiero jesienią.

Miejsce zbrodni w Kozłowie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE