ćwiczenia_ratownicy_policja

i

Autor: Andrzej Bęben

Ratownicy medyczni szkolą policjantów, a i oni czasem… szkolą ratowników

2021-06-01 18:23

Dwa największe, z czterech działających w Śląskiem, pogotowia ratunkowe oraz śląska policja zawarły porozumienie dla zwiększenia efektywności dotychczasowej, od lat prowadzonej, współpracy. Wspólne szkolenia zespołów ratownictwa medycznego i policji to jeden z najważniejszych elementów efektywnego współdziałania ratownictwa medycznego i policji.

Umowy podpisali dyrektorzy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu oraz komendant wojewódzki śląskiej policji. Porozumienie przewiduje także rozwój współpracy obu służb dla promocji zdrowia w województwie śląskim. Podkreślmy, że i ratownicy medyczni czegoś uczą się od policjantów. Ci szkolą ratowników, jak mają zachować się, czytaj: jak udzielać pomocy, w sytuacjach szczególnych, np. zamachów terrorystycznych, związanych z użyciem broni chemicznej i biologicznej itp.

– Inicjatywa jest wspólna, acz należy podkreślić szczególną rolę Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Z policją Policją Państwowe Ratownictwo Medyczne stale współpracuje, a wtorkowe porozumienie ma służyć dalszemu rozwojowi tej współpracy. Gdy dochodzi do wypadku, to często policjanci są na miejscu jako pierwsi. Naturalne jest, że takie sytuacje wymagają od mundurowych, by mieli opanowaną umiejętność udzielania pierwszej pomocy co najmniej w stopniu podstawowym. Dla ratowania zdrowia, a nawet życia poszkodowanego najważniejsze są pierwsze minuty, nim z pomocą przybędą ratownicy medyczni. Szkolimy policjantów od lat z powodzeniem! – podkreśla Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach ds. ratownictwa medycznego.

Ratownicy medyczni uratowali rodzinę z płonącego domu.

Każdy policjant musi mieć zaliczony kurs pierwszej pomocy. W myśl porozumień organizowane będą szkolenia dla policjantów nie tylko w tzw., zakresie pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego, bezpieczeństwa publicznego i współdziałania służb, ale także kwalifikowane kursy pierwszej pomocy. – Naszym wspólnym celem jest, by z czasem każdy policjant pracujący w tzw. terenie miał ukończony taki kurs – podkreśla Michał Kucap. Medykom nie trzeba wyjaśniać czym ten kurs, w żargonie określany skrótowo: kapepe (KPP). Wyjaśniamy laikom. KPP to najbardziej zaawansowany kurs w zakresie ratownictwa, jaki może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Program realizowany jest na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia i pozwala kursantom zdobyć tytuł „ratownika”. Prowadzić kurs mogą wyłącznie osoby i podmioty do tego przeszkolone oraz uprawnione. A w omawianym przypadku szkoli i szkolić na takim poziomie policjantów będzie Ośrodek Szkolenia WPR w Katowicach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki