Katastrofa w kopalni Pniówek

Ratownicy wznowią akcje poszukiwawczą górników z kopalni Pniówek?

To był czarny tydzień w polskim górnictwie. 20 kwietnia w kopalni Pniówek doszło do wybuchu metanu. W trakcie akcji ratowniczej doszło do kolejnych wybuchów, to przesądziło o wycofaniu ratowników z zagrożonego terenu i odstąpieniu od akcji. W tej katastrofie zginęło 9 górników, 7 uznano za zaginionych, a 30 zostało rannych. Jastrzębska Spółka Węglowa chce wznowić poszukiwania zaginionych górników.

Ratownicy wznowią akcje poszukiwawczą górników z kopalni Pniówek?

20 kwietnia w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do do wybuchu metanu, gdy okazało się, że na dole są górnicy, którzy potrzebują pomocy, ruszyli ratownicy górniczy. Kilka godzin po pierwszym wybuchu doszło do wybuchu wtórnego. W piątek, 22 kwietnia podjęto decyzję o odstąpieniu od akcji ratowniczej i odizolowaniu terenu. Pod ziemią zostało 7 górników. Jak informuje RMF24.pl, Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała plan, którego celem jest wznowienie poszukiwań zaginionych górników.

Po wybuchu i wybuchach wtórnych doszło do pożaru kilometr pod ziemią, dlatego zdecydowano o odizolowaniu tego terenu. Jak wynika z danych kopalni i nadzoru górniczego, pożar w tamtym rejonie wygasa, a JSW przygotowała plan likwidacji pola pożarowego.

- Dyrekcja kopalni złożyła wniosek o zdjęcie pola pożarowego w rejonie ściany N-6. Dokumenty trafiły do Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku i czekamy na decyzję. Jeśli będzie pozytywna, przedstawimy nadzorowi górniczemu plan akcji ratowniczej. Jeśli plan również uzyska akceptację, będziemy mogli rozpocząć prace przy odtamowaniu rejonu, a właściwie zawężeniu wielkości otamowanego rejonu. Chcemy te tamy przesunąć bliżej ściany N-6 - przekazał w rozmowie z RMF24.pl Tomasz Siemieniec, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak zapewnił, to pierwszy krok do wznowienia akcji poszukiwawczej siedmiu górników. Dopiero gdy ratownicy zejdą w rejon, w którym doszło do wybuchu, możliwe będzie ocenienie stanu chodników, a także zaplanować kolejne działania.

Sonda
Czy masz w rodzinie górnika?
WYBUCH W KOPALNI PNIÓWEK
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany