Kolejne wybuchy metanu w kopalni Pniówek. Akcja ratownicza przerwana

i

Autor: Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS

Kopalnia Pniówek. Siedmiu górników zostało pod ziemią. Kto dostanie ich wypłaty?

W wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek zginęło 8 górników, siedmiu zostało pod ziemią, dotarcie do nich będzie możliwe, najwcześniej za kilka miesięcy. Oficjalnie górnicy wciąż są poszukiwani. Czy ich rodziny mogą liczyć na wsparcie finansowe?

Kopalnia Pniówek. Siedmiu górników zostało pod ziemią. Kto dostanie ich wypłaty?

20 kwietnia w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do wybuchu metanu, gdy okazało się, że na dole są górnicy, którzy potrzebują pomocy, ruszyli ratownicy górniczy. Kilka godzin po pierwszym wybuchu doszło do wybuchu wtórnego. W piątek, 22 kwietnia podjęto decyzję o odstąpieniu od akcji ratowniczej i odizolowaniu terenu. Pod ziemią zostało 7 górników. Ich ciała zostaną wytransportowane na powierzchnię najwcześniej za kilka miesięcy.

Czytaj także: 18 górników nie żyje, 7 zostało pod ziemią. Czarny tydzień polskiego górnictwa. Śląsk w żałobie

Czy rodziny górników mogą liczyć na wsparcie finansowe? Jak informuje Gazeta Wyborcza, górnicy wciąż mają status osób poszukiwanych, a co za tym idzie dniówki są im normalnie naliczane, wpłyną na ich konto.

- Będą dostawać przelewy na konto, dopóki nie zostaną odnalezieni i zidentyfikowani. Wyszli na szychtę i wciąż są na szychcie - cytuje Wyborcza anonimowego pracownika Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wspomnienie o Kamilu Liszok

Rodziny górników nie mogą się również ubiegać się o przyznanie renty, to jest możliwe dopiero po wydaniu aktu zgonu. Nie mogą także ubiegać się o przyznanie jednorazowego odszkodowania, do którego trzeba dostarczyć protokół ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował jednak o przyznaniu renty specjalnej rodzinom ofiar katastrofy. Będą one wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sonda
Czy kopalnie na Śląsku powinny być zamykane?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki