Rędziny: Kierowca omal nie zabił 7-latka na pasach. Policja ukarze rodziców dziecka

2021-06-11 9:04 Bartosz Wojsa
Rędziny: Kierowca omal nie zabił 7-latka na pasach. Policja ukaże... rodziców dziecka
Autor: Policja Śląska Rędziny: Kierowca omal nie zabił 7-latka na pasach. Policja ukaże... rodziców dziecka

Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał. Okazuje się, że po dramatycznych wydarzeniach w Rędzinach pod Częstochową policjanci ukarzą nie tylko kierowcę, który omal nie zabił kilkuletniego dziecka na pasach. "7-latek nie powinien był w ogóle poruszać się po drodze elektryczną hulajnogą, za co odpowiedzą jego opiekunowie", zapowiadają policjanci i tłumaczą, dlaczego podjęli taką decyzję.

Spis treści

  1. Kierowca omal nie zabił dziecka na pasach. Wcześniej był karany
  2. Pirat drogowy odpowie przed sądem. Policja ukarze też... rodziców 7-latka
  3. Policja: Ukarany może zostać jeszcze jeden kierowca

Kierowca omal nie zabił dziecka na pasach. Wcześniej był karany

Mieszkaniec powiatu częstochowskiego kierując volkswagenem, wyprzedził kolumnę pojazdów, a następnie nie ustąpił pierwszeństwa 4 osobom, znajdującym się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Do takich zdarzeń doszło w niedzielę, 6 czerwca, na ulicy Wolności w okolicach Urzędu Gminy w Rędzinach. Wszystko uchwyciły kamery monitoringu. Na nagraniu widzimy, jak do przejścia dla pieszych zbliża się rodzina: mama i ojciec na rowerach, a obok nich chłopiec na hulajnodze. Przed pasami zatrzymują się osobówki, które przepuszczają ludzi na jednośladach. Gdy dziecko zbliża się do połowy pasów, nagle drogę przed samym nosem przecina mu osobówka. Szaleniec urządził sobie rajd na drodze i omal nie zabił dziecka na oczach rodziców. "Swoim zachowaniem stworzył realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dla 7-letniego chłopca poruszającego się na hulajnodze elektrycznej, który znalazł się najbliżej rozpędzonego samochodu", przyznają policjanci. 

Pirat drogowy odpowie przed sądem. Policja ukarze też... rodziców 7-latka

"W toku prowadzonych czynności ustalono, że mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu i był wielokrotnie karany za wykroczenia drogowe. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował względem pirata drogowego 3-miesięczny areszt", podaje policja. Jak się okazuje, z toczącego się postępowania wyłączono również materiały, które skierowane zostaną do sądu rodzinnego i nieletnich pod kątem naruszenia przepisów z zakresu ruchu drogowego przez małoletniego poruszającego się hulajnogą elektryczną. "Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami hulajnoga elektryczna jest pojazdem napędzanym elektrycznie i zabronione jest poruszanie się nim po drodze dziecka w wieku do 10 lat oraz przejeżdżaniem wzdłuż po przejściu dla pieszych. Ponadto przepisy zabraniają dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze, dlatego czynności będą również prowadzone pod kątem naruszenia tego zakazu przez opiekunów 7-latka", mówią policjanci. 

Policja: Ukarany może zostać jeszcze jeden kierowca

"Na nagraniu widać też jak kierująca skodą zatrzymuje swój pojazd przed przejściem dla pieszych. Kłomnicka Policja prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające, ponieważ prawo o ruchu drogowym mówi jasno i jednoznacznie, że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone. Przepis ten ma na celu przede wszystkim zapewnienie widoczności w rejonie wzmożonego ruchu pieszych", przypominają policjanci. "Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i wyobraźnię na drodze, a przede wszystkim o przestrzeganie obowiązujących przepisów po to, by każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i w większości przypadków zależy od nas samych. Każdy z nas ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa. To, w jaki sposób zachowujemy się na drodze i respektujemy obowiązujące przepisy wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. Mając świadomość, że na drodze nie jesteśmy sami, razem zadbajmy o swoje życie i zdrowie", dodają. 

O krok od tragedii w Rędzinach. Relacje świadków
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE