jodek potasu

i

Autor: PAP/Michał Zieliński Jodek potasu w Krakowie. Gdzie będą dystrybuowane tabletki w razie katastrofy?

Prewencja

Samorządy będą wydawać tabletki z jodkiem potasu. Gdyby zaszła taka konieczność

2022-10-04 19:11

„W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie tabletki zwierającej wysokie stężenie jodu”. W Śląskiem do gmin trafiło ponad 6,5 mln takich tabletek – poinformował (4 października) media wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim, ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek zdarzenia radiacyjnego – uspokajał przedstawiciel rządu w województwie.

Tabletki przekazała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W ub. tygodniu rozwieziono je do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. Od kilku dni są rozwożone do centrów zarządzania kryzysowego w powiatach, a te rozprowadzają je w gminach. I na na nich spoczywa obowiązek dystrybucji tabletek. Nie można ich przyjmować na zapas, na wszelki wypadek, ale dopiero wówczas, gdy dojdzie do zagrożenia radiacyjnego, o czym mieszkańcy województwa (oby nie było takiej konieczności) powiadomieni zostaną dostępnymi kanałami, by udali się do punktu dystrybucji. Gdyby zaistniała taka potrzeba, to kto ma łykać pastylki z jodkiem potasu? Wyjaśniał to śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii dr Janusz Strzelczyk. Noworodkom i niemowlętom do roku życia należy podawać ćwierć tabletki. Dzieciom do 3. roku życia – połowę, a do 12. roku życia – jedną tabletkę. Osoby w grupie wiekowej 12-60 lat przyjmują 2 tabletki jodku potasu. Tak samo jak ciężarne i karmiące piersią.

A co mającymi więcej niż 60 lat? U osób w tym wieku istnieje ryzyko podania jodku potasu. – Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe – wyjaśniał specjalista. Korzyści z zastosowania preparatu są mniejsze u osób po czterdziestce. Są osoby, które nie mogą ratować się (gdyby doszło do skażenia) jodkiem potasu. Mówił o tym specjalista i widnieje to w ulotce informacyjnej. Przeciwwskazaniem są uczulenia na składniki preparatu oraz nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też pokrzywkowe zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Akcja prowadzona jest w całej Polsce.

jodek potasu

i

Autor: ŚUW
Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają