Warszawa przygotowuje się na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Chodzi o dystrybucję jodku potasu

i

Autor: um.warszawa.pl Warszawa przygotowuje się na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Chodzi o dystrybucję jodku potasu

Już szykują leki?!

Warszawa przygotowuje się na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Chodzi o dystrybucję jodku potasu

2022-09-24 14:01

"Warszawa realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego" - przekazał zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski. Działania związane są z niebezpieczną sytuacją za wschodnią granicą.

Warszawa przygotowuje tabletki z jodkiem potasu

"Zgodnie z działaniami podejmowanymi przez władze centralne, m.st. Warszawa realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Powyższe jest realizowane przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi m.in. poprzez przygotowanie dzielnicowych punktów dystrybucji (wskazanych przez burmistrzów) oraz wskazanie koordynatorów, odpowiedzialnych za przeprowadzenie akcji na terenie dzielnicy – jeżeli zajdzie taka potrzeba" - przekazał zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski.

Nie przegap: Brutalne morderstwo 16-letniej Kornelii pod Konstancinem. Jest apelacja od wyroku. Prokuratura żąda dożywocia dla jednego ze sprawców

Zaznaczył, że akcja dystrybucji tabletek zostanie rozpoczęta dopiero po wydaniu rozporządzenia wojewody mazowieckiego w tym zakresie. "Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować" - podkreślił.

Niebezpieczna sytuacja na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w poniedziałek (19 września) komunikat na temat dystrybucji jodku potasu. "W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji resortu.

Przeczytaj też: Dramatyczny wypadek w Piotrkowie Trybunalskim. Dwóch skoczków runęło na ziemię. Otwocki policjant został ciężko ranny i potrzebuje pomocy

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował w poniedziałek, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie. W ostatnich dniach personel tej okupowanej przez Rosjan elektrowni wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w poniedziałek, że ostrzał Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej nie zniszczył systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. "W wyniku ostrzału nastąpiła krótkotrwała przerwa w dostawie prądu, uszkodzone zostały szyby w oknach budynków elektrowni. Wszystkie trzy bloki siłowni pracują normalnie" - wyjaśniła PAA.

Agencja na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. "PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - podkreślała.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają