Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej

i

Autor: youtube Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej

Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej w 3D

2015-07-16 12:47

Za pomocą laserowego skanowania udało się odtworzyć nawet najdrobniejsze elementy architektury. Wirtualny model Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej, to robota biura miejskiego konserwatora zabytków. Zobaczcie jak się prezentuje. 

To pierwszy laserowy skaning w Rudzie Śląskiej, ale jak zapewnia miejski konserwator zabytków Łukasz Urbańczyk, na pewno nie ostatni. Sanktuarium św. Józefa udało się odwzorować na trójwymiarowym modelu z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów nie tylko zewnętrznej elewacji kościoła, ale również jego wnętrza. 

- Skanowanie odbywa się za pomocą skomplikowanych laserów ustawionych, w naszym przypadku, w dwustu miejscach. Po zeskanowaniu kilkuset punktów łączy się je w chmurę, która daje kompletny obiekt od fundamentu po dach. Dzięki skaningowi możemy go później w każdym miejscu zmierzyć - tłumaczy Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej. 

Ale wirtualny model nie powstał w celach promocyjnych, ale inwentaryzacyjnych. - Film jest niejako efektem ubocznym dla mieszkańców. Pokazuje jak piękne mamy zabytki. Ale naszym głównym celem jest kompleksowa inwentaryzacja - wyjaśnia konserwator. 

Dzięki skaningowi budynek będzie można odbudować z najmniejszymi detalami, w wypadku gdyby coś się z nim stało. - Zabezpieczamy w ten sposób zabytki na przyszłość. 

Na razie nie wiadomo jakie rudzkie zabytki będą skanowane w następnej kolejności, prawdopodobnie będą to kolejne kościoły. Następny laserowy skaning planowany jest dopiero w 2016 roku. Bo metoda nie jest ani tania, ani szybka do przeprowadzenia. 

- Samo skanowanie to około 2-3 tygodnie codziennej pracy, złożenie obrazu w całość, to kolejne 2-3 tygodnie - wyjaśnia Łukasz Urbańczyk. 

Koszt zeskanowania jednego modelu waha się od 10 do nawet 40 tys. zł. - Wszystko zależy wielkości obiektu i skomplikowania zakresu skanowania - dodaje. 

Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej

Budowę zakończono w 1904 roku. 21 czerwca 1905 roku kościół konsekrował kardynał Georg Kopp. Świątynia została wzniesiona według projektu Augusta Menkena z Berlina i Jana Joachima Poelnitza w stylu neoromańskim, na planie krzyża łacińskiego. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Rudzie Śląskiej. 

Nasi Partnerzy polecają