Śląsk: Wkrótce ZATRZĘSIE SIĘ ziemia! DEFORMACJE na powierzchni. O co chodzi?

2020-10-16 11:22 Rafał Strzelec
Sejsmograf
Autor: Z22, wikipedia Sejsmograf

W listopadzie w gminie Marklowice spodziewane jest wystąpienie deformacji na powierzchni. Prócz tego możliwe są w regionie kolejne wstrząsy. Ma to związek z otwarcie nowej ściany w kopalni Marcel w Radlinie. Fedrunek rozpocznie się za kilka tygodni.

Jak informuje lokalny serwis Nowiny.pl już za kilka tygodniu ruszy eksploatacja kolejnej ściany w kopalni Marcel, która znajduje się pod miejscowością Marklowice. W związku z tym spodziewane jest wystąpienie wstrząsów i deformacji na powierzchni. - Największe obniżenie terenu osiągające wartość 0,75 m wystąpią w terenie niezabudowanym w rejonie ul. Rzemieślniczej – informuje Grzegorz Gwoździk, naczelny inżynier Ruchu Marcel.

>>> Sejsmograf online. Jak sprawdzić, gdzie doszło do wstrząsu?

Jak zaznaczył trakcie ujawniania się wpływów eksploatacji górniczej, obiekty podlegające bezpośrednim wypływom ściany Z-2 będą przedmiotem okresowych obserwacji budowlanych, a ewentualne uszkodzenia stwarzające uciążliwości w normalnym ich użytkowaniu będą usuwane przez kopalnię w trybie awaryjnym. Gwoździk dodał, że można się również podziewać wstrząsów, nawet o wartościach rzędu 10 do 6 J.

Przeczytaj koniecznie: Wybuch w Czeladzi. Zginał 35-latek. Trzy osoby ranne. Dramat owiany tajemnicą!

Jak dodają Nowiny ściana przeznaczona do eksploatacji to Z-2 w pokładzie 502/1. Jej fedrunek zakończy się w marcu 2021 r. Eksploatacja będzie prowadzona na głębokości od 630 do 685 m przy średniej furcie wynoszącej 2,6 m. Z kolei długość ściany kształtować się będzie od 149 do 160 m, zaś całkowity jej wybieg wyniesie około 655 m.

>>> Chorzów. STRASZNA śmierć 15-latki! Utopiła się we własnej wannie

Wybuch w Będzinie