Śląskie: Kadrowe trzęsienie ziemi w PGG! "Stanowisko ma stracić prezes Tomasz Rogala"

2020-09-03 12:18
Śląskie: Kadrowe trzęsienie ziemi w PGG! Stanowisko ma stracić prezes Tomasz Rogala
Autor: Polska Grupa Górnicza Śląskie: Kadrowe trzęsienie ziemi w PGG! "Stanowisko ma stracić prezes Tomasz Rogala"

W Polskiej Grupie Górniczej mają trwać, według nieoficjalnych doniesień, burzliwe dyskusje dotyczące ewentualnego odejścia prezesa Tomasza Rogali. Miałby on stracić swoje stanowisko, a jego miejsce zajęłaby tym razem kobieta, która miałaby rządzić największą spółką wydobywczą w regionie.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala, ma w przyszłym tygodniu stracić stanowisko. To nieoficjalne informacje podane przez "Dziennik Zachodni". Dziennikarz gazety ustalił, że o strąceniu Rogali ze stołka ma mówić się wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy mówi się o odwołaniu prezesa PGG. Kierownictwo PiS chciało się go "pozbyć" już jakiś czas temu, gdy nie chciał z nim współpracować na każdym polu. Kiedy sytuacja PGG była w dramatycznym stanie (a dziś spółka jest na skraju bankructwa), nikt nie chciał jednak przyjąć stanowiska po Rogali. Odwołania więc ostatecznie nie było. Teraz sprawa wraca jak bumerang. Czy tym razem do odwołania Tomasza Rogali dojdzie? 

"Położenie PGG od maja do dziś nie stało się lepsze. Według wstępnych danych, spółka w pierwszym półroczu 2020 roku zanotowała stratę w wysokości 548 mln zł, która po odpisach może zwiększyć się o kolejnych ponad 100 mln. Pod koniec czerwca na zwałach zalegało 2,6 mln ton węgla. Na standardowe kłopoty górnictwa nałożyły się skutki pandemii, co jeszcze mogłoby być okolicznością łagodzącą dla prezesa Rogali, przede wszystkim w politycznym kontekście, w którym funkcjonuje", pisze "DZ". Koszmarna sytuacja spółki ma zostać wykorzystana jako argument za zwolnieniem Rogali, czego efektem mają być, według informatora "DZ", "wewnątrzpartyjne wojny".

Jest jeszcze drugi scenariusz. Według "DZ", kierownictwo może poczekać z odwołaniem Rogali do końca jego kadencji, która upływa w grudniu. Po prostu nie zostanie mu przedłużona umowa.  Czy tak się stanie? Trudno wyrokować. To wciąż nieoficjalne doniesienia. "Dymisja Rogali może mieć związek z zapowiadaną rekonstrukcją rządu", pisze gazeta. Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarski i ekspert górniczy, w rozmowie z "DZ" dodaje, że od strony merytorycznej Rogala na odwołanie nie zasłużył. Jak jednak często bywa, kwestie merytoryczne przy wewnątrzpartyjnych wojenkach rzadko mają znaczenie.

Kto zastąpi Rogalę? Może to być kobieta, która stanie na czele największej spółki wydobywczej. "DZ" podaje nazwisko Barbary Piontek, obecnej wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE