Śląskie: Kolejne zatrzymania w sprawie wielomilionowej karuzeli podatkowej [ZDJĘCIA]

2020-08-04 9:47 Bartosz Wojsa

Policjanci z Katowic zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa. Cztery zatrzymane osoby usłyszały już prokuratorskie zarzuty. Straty szacowane są na co najmniej 35 milionów złotych!

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Zatrzymani to mieszkańcy województw śląskiego i lubuskiego. Wszyscy zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania. Policjanci dokonali także przeszukań tych miejsc i zabezpieczyli dokumentację potwierdzającą przestępczą działalność. - Zatrzymane osoby trafiły do policyjnego aresztu, a następnie zostały doprowadzane do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było uszczuplenie należności podatkowych, kwalifikowane z art. 258 § 1 kodeksu karnego. Ponadto zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT, pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym - relacjonują śląscy funkcjonariusze. 

Policjanci relacjonują, że tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali urzędom skarbowym, dzięki czemu doprowadzili do uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT, wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej. Czyny te zagrożone są karą wieloletniego pozbawienia wolności. W wyniku przestępczej działalności podejrzanych doszło do uszczupleń podatkowych na kwotę około 13,5 miliona złotych.

- Dwaj zatrzymani w sprawie mężczyźni w wieku 51 i 31 lat zostali już tymczasowo aresztowani. Natomiast wobec pozostałych podejrzanych: 51-letniego mężczyzny i 34-letniej kobiety, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju - mówią policjanci. 

Jest to kolejna realizacja w wielowątkowej sprawie prowadzonej od 2018 roku pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Wartość uszczupleń podatkowych w całym procederze szacowana jest na co najmniej 35 milionów złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczono kolejnych zatrzymań.

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.