Msza święta

i

Autor: pixabay.com/kisistvan77 Czy wierni w kościołach muszą zakrywać usta i nos? [NOWE ROZPORZĄDZENIE]

Śląskie. Koniec dyspensy dla wiernych? Apb Gądecki chce powrotu do kościołów!

2020-05-27 18:06

Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 31 maja w kościołach nie będą już obowiązywały limity wiernych. Na reakcję Konferencji Episkopatu Polski długo nie trzeba było czekać. Przewodniczący abp Stanisław Gądecki zaapelował do biskupów o odwołanie ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych, również w województwie śląskim.

- Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – podkreśla w wydanym w środę (27 maja) komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

To reakcja na kolejny etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych w Polsce przez rząd na czas epidemii koronawirusa. Wśród zluzowanych od 31 maja przepisów, jest ten mówiący o zniesieniu limitu wiernych w kościołach. Wciąż trzeba jednak uczestniczyć we mszy z zakrytą twarzą. Zachęta do odwołania dyspensy dotyczy również województwa śląskiego. 

- Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa – napisał abp Gądecki.

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze (27 maja) decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała. 

- Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii - czytamy na episkopat.pl. 

- W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Super Raport 27 V (gość: Bodnar, Girzyński, Matczak)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE