Śląskie: Parafie zbierają podpisy pod projektem Stop LGBT. Zakażą marszów równości?

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Śląskie: Parafie zbierają podpisy pod projektem "Stop LGBT". Zakażą marszów równości?

Śląskie: Parafie zbierają podpisy pod projektem "Stop LGBT". Zakażą marszów równości?

2020-09-24 10:42

Aktywiści z Atlasu Nienawiści przedstawili mapę, na którą naniesiono 180 parafii z całej Polski, w których zbiera się podpisy pod projektem ustawy "Stop LGBT". Wśród nich znajdują się również kościoły z województwa śląskiego. Inicjatywa ma doprowadzić m.in. do całkowitego zakazu organizowania marszów równości.

Aktywiści działający w "Atlasie Nienawiści" przedstawili na Twitterze mapę, na której widzimy 180 parafii z całej Polski, w których zbiera się podpisy pod projektem ustawy "Stop LGBT". Wśród nich są kościoły z województwa śląskiego! "Atlas" tłumaczy, że czerwone punkty to państwowe instytucje, które zamieściły ogłoszenia parafialne na swoich stronach. Warto przypomnieć, że "Stop LGBT" to kolejna inicjatywa ustawodawcza, którą promuje Kaja Godek oraz Fundacja Życie i Rodzina. Projekt zakłada m.in. całkowity zakaz marszów równości oraz "promowania" orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm. O co w tym wszystkim chodzi i dlaczego kościół angażuje się w tę sprawę? Wyjaśniamy. 

Co na to wszystko przedstawiciele kościoła z województwa śląskiego? "Księża archidiecezji katowickiej zostali poinformowani o tym, że nie ma zgody na organizowanie przez parafie zbiórki podpisów pod projektem ustawy, jaki zaproponowała Fundacja Rodzina i Życie. Taka możliwość istnieje wyłącznie wtedy, kiedy do parafii sami zgłoszą się wierni i wyrażą chęć samodzielnego przeprowadzenia takiej zbiórki", mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa Wiktora Skworca, cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Rzecznik diecezji bielsko-żywieckiej pozostawia decyzję proboszczowi, z zastrzeżeniem, że musi on w ogłoszeniach podać, że jest to inicjatywa obywatelska. W pozostałych diecezjach: częstochowskiej, gliwickiej oraz sosnowieckiej, sprawa wygląda inaczej. "Wszędzie tutaj słyszymy podobne wyjaśnienia: - Ksiądz biskup pozostawia decyzję do roztropności poszczególnych księży proboszczów. To oni decydują, czy takie podpisy będą zbierać i w jakiej formie - mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik diecezji częstochowskiej", podaje DZ.

Najwięcej parafii, w których zbierane są podpisy pod projektem "Stop LGBT", jest w diecezji sosnowieckiej oraz bielsko-żywieckiej.

Dramat pani Natalii. Szuka taty od prawie roku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki