Śląskie uczelnie w obliczu pandemii. Zajęcia, egzaminy i obrony prac przed komputerem

2020-05-06 11:25

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko zajęcia na śląskich uczelniach będą do końca semestru odbywać się zdalnie, ale przed komputerem zorganizowane zostaną również egzaminy w sesji. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się nawet pierwsze zdalne obrony prac dyplomowych.

Zajęcia online na śląskich uczelniach stały się już normą i odbywają się na praktycznie wszystkich uniwersytetach w województwie śląskim. Okazuje się, że pandemia koronawirusa w Polsce wymusi na uczelniach nie tylko zdalne zajęcia, ale również przeprowadzenie egzaminów w sesji i obrony prac dyplomowych w takim samym trybie. Pierwsze zdalne obrony już się odbyły.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

5 maja o godz. 10:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się pierwsze obrony prac dyplomowych z wykorzystaniem technik zdalnych. W obronach uczestniczyło czterech studentów kierunku Logistyka, przewodniczący komisji Prodziekan Szkoły Studiów I i II Stopnia dr hab. Robert Wolny, prof. UE oraz promotorzy prac - Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej dr hab. Barbara Kos, prof. UE i JM Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Obrony zostały zarejestrowane na potrzeby udokumentowania przebiegu egzaminu. 

- Zdalne obrony to nowość na naszym uniwersytecie, rozwiązanie to jednak z pewnością zostanie z nami na dłużej. Cieszę się, że jako rektor uniwersytetu i jednocześnie promotor prac mogłem uczestniczyć w pierwszych egzaminach dyplomowych online. Inżynierom serdecznie gratuluję ukończenia studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach: uczelni z tradycjami, ale jednocześnie nowoczesnej i nastawionej na współpracę z otoczeniem. Niech uzyskany dyplom stanie się potwierdzeniem wiedzy i kompetencji. Wszystkim absolwentom życzę dobrych wyborów i powodzenia w budowaniu kariery zawodowej - mówi Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Uniwersytet Śląski

Jak mówią przedstawiciele UŚ w Katowicach, na tej uczelni epidemia koronawirusa również zmusiła pracowników i studentów do przeniesienia nauczania w "przestrzeń wirtualną".

- Obu stronom wyrażam ogromną wdzięczność za podjęcie i kontynuowanie tego wysiłku. Wiem, jak wiele pracy to wymaga, a także pokonania wielu niedogodności technologicznych czy tych związanych z używaniem do pracy dydaktycznej naszych mieszkań, dzielonych z rodzinami lub przyjaciółmi - podaje UŚ w komunikacie.

Dalej czytamy: "nikt nie może dziś odpowiedzialnie stwierdzić, jak długo potrwa ten stan". - Wiele wskazuje na to, że kształcenie w tym semestrze będzie się odbywać do końca w systemie zdalnym. Decyzja co do sposobu realizacji sesji egzaminacyjnej zapadną do połowy maja. Opracowujemy alternatywne scenariusze: sesja w siedzibach uczelni lub odbywana zdalnie. Aktualne postanowienia Jego Magnificencji Rektora UŚ zawiera zarządzenie dostępne na stronie uczelni - podaje UŚ.

Politechnika Śląska

Na Politechnice Śląskiej, z uwagi na pandemię koronawirusa, od 16 marca zajęcia w trybie kontaktowym zostały zastąpione zajęciami prowadzonymi na odległość. Zgodnie z zarządzeniem rektora w sprawie sposobu organizacji i rozliczania zajęć dydaktycznych zrealizowanych na odległość przy uwzględnieniu zasad realizacji wykładów i innych zajęć na PŚ związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, nauczyciel akademicki w przypadku prowadzenia kształcenia na odległość może dostosować warunki zaliczenia przedmiotu do zmienionego sposobu prowadzenia zajęć.

- Zaliczenia i egzaminy odbywają się w dowolnym terminie, w trakcie trwania semestru, po zakończeniu bloku przedmiotu. Prowadzący przedmiot każdorazowo uzgadnia z uczestnikami zajęć termin przeprowadzenia zaliczeń i egzaminów z uwzględnieniem możliwości zachowania organizacji sesji egzaminacyjnej i sesji egzaminacyjnej poprawkowej zgodnie z terminami określonymi szczegółowo w organizacji roku akademickiego 2019/2020 - mówi Jadwiga Witek, rzeczniczka PŚ. 

Fragment zarządzenia rektora:

  • Przeprowadzanie zaliczeń i egzaminów: zaliczenia i egzaminy odbywają się w dowolnym terminie w trakcie trwania semestru po zakończeniu bloku przedmiotu. Prowadzący przedmiot każdorazowo uzgadnia ze starostą grupy termin przeprowadzenia zaliczeń i egzaminów; zaliczenia i egzaminy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu egzaminu i jego rejestrację.

Przeprowadzanie egzaminów dyplomowych:

  • Egzaminy dyplomowe do odwołania są przeprowadzane z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu egzaminu i jego rejestrację oraz identyfikację tożsamości studenta – z użyciem infrastruktury informatycznej i oprogramowania umożliwiających synchroniczną interakcję między studentem a komisją przeprowadzającą egzamin dyplomowy.
Jako pierwszy w Polsce otworzył restaurację

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają