centrum Sosnowca_przebudowa_wizualizacja

i

Autor: AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska

Sosnowiec upiększa swoje centrum. Trzeba je będzie przebudować w 10 miesięcy

2019-12-09 19:19

Sosnowiec stawia mocno na inwestycje. NOWE za kilka lat ma się pojawić nie tylko w infrastrukturze sportowej. Ma być przebudowane także centrum miasta, to przed zabytkowym dworcem PKP z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i w okolicy ul. 3 Maja.

Ściślej ujmując trzeba wybudować to, co zaplanowali architekci w obszarze wyznaczonym przez plac przed dworcem, teren kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, okolie ulicy 3 Maja, Placu Stulecia i ulicy Warszawskiej. Na konkurs na wykonanie przebudowy wpłynęło 38 zgłoszeń. Do finału zakwalifikowano 23. W poniedziałek (9 grudnia) komisja dokona tzw. otwarcia ofert. Dzień później w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowane zostaną wyniki konkursu. Zwycięzca będzie zobowiązany do wykonania projektu, biura projektowego AMAYA Architekci z Katowic, w ciągu 10 miesięcy. Przypomnijmy, że projekt tej pracowni zwyciężył w konkursie w 2017 r. Jak informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu, na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Zajmie się on przebudową placu przed dworcem PKP przy ul. 3 Maja w Sosnowcu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego domu towarowego „Sezam” przy ul. 3 Maja. Kiedyś w tym miejscu były zabytkowe kamieniczki z jedynym swego rodzaju kinem w Europie. Jedynym, bo się patrzyło nie z góry na ekran, ale pod górę. Kamieniczki wyburzono, gdy w latach 60. stawiano radzieccy specjaliści mieli przesunąć DT „Sezam”, bo groziło mu zawalenie wskutek szkód górniczych. Dom się nie zawalił, kamieniczki zburzono. Natomiast w miejscu, gdzie będzie realizowany projekt katowickich architektów były do początku lat 70. dworzec miejskich autobusów i wielka fontanna.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE