Węgiel kamienny - sposób na tanie ciepło…

i

Autor: Jupiterimages

Stawiają premiera pod murem? Które spółki kupują ROSYJSKI węgiel?

2020-01-07 20:54

Ok. 20 mln t węgla kamiennego wjechało do Polski, głównie z Rosji, w 2018 r. W minionym podobnie. Rząd nie importuje węgla, ale spółki Skarbu Państwa a i owszem. Tak uważa Wolny Związek Sierpień 80 i żąda od premiera, by podał które spółki sprowadzają zagraniczny węgiel i ile go importują.

„Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” zwraca się do Pana Premiera o udzielenie niezwykle ważnych odpowiedzi na pytania dotyczące importu węgla do Polski. Wnosimy o odpowiedź czy – szczególnie w okresie od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego – spółki Skarbu Państwa lub spółki od nich zależne uczestniczyły w procederze sprowadzania zagranicznego węgla do Polski? Jeśli tak, prosimy również o informacje: które to były spółki, ile węgla sprowadziły oraz na jakie potrzeby – do energetyki, przetworzenia, odsprzedaży, czy też obcy węgiel jest przechowywany na zwałach? Strona społeczna wielokrotnie próbowała uzyskać tego typu informacje na posiedzeniach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, lecz bezskutecznie” – podkreśla „Sierpień 80”. Dla niezorientowanych wyjaśnijmy, że węgiel z Rosji, nie wnikając w szczegóły, dlaczego tak jest, jest tańszy od krajowego. Zapytaliśmy rzecznika „Sierpnia 80” na co liczy Związek, wysyłając taki otwarty list?

– Oczekujemy odpowiedzi które spółki, ile i na jakie potrzeby sprowadziły obcego węgla. Nie powinno być żadną tajemnicą to, czy spółki państwowe uczestniczą w imporcie obcego węgla. Tym bardziej, gdy sprawa dotyczy spółek węglowych, które same powinny wydobywać swój węgiel, a nie być składem zagranicznego surowca. Niestety, dotychczas związki zawodowe nie miały takiej informacji. Liczymy, że pan premier udzieli wyczerpującej odpowiedzi – odpowiedział nam Patryk Kosela, rzecznik KK WZZ „Sierpień 80”. Niedawno odpowiedzialny w rządzie za górnictwo Adam Gawęda w „Dzienniku Gazecie Prawnej” zapowiedział „w 2020 roku dalszy spadek importu węgla”. W rozmowie se.pl z b. wiceministrem gospodarki dr. Jerzym Markowskim, ten powiedział nam, że import, jeśli nie będzie inwestycji w nowe moce wydobywcze w polskich kopalniach, będzie wzrastał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki