Tak w latach 30. wyglądało więzienie w Katowicach! Osadzeni mieli lepiej niż teraz? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

2018-04-12 19:12

Niemal w samym centrum Katowic znajduje się jedno z najstarszych więzień na terenie Śląska. Jego historia jest bardzo burzliwa i pełna tajemniczych opowieści. Jesteście ciekawi jak wyglądało życie więźniów ponad 80 lat temu?

Znajdujący się przy ul. Mikołowskiej 10, niemal w samym centrum Katowic znajduje się Areszt Śledczy. Dawniej w miejscu tym mieściło się Królewskie Pruskie Więzienie powstałe w sąsiedztwie Sądu Grodzkiego w Katowicach. Ośrodek ten należał do największych tego typu budowli w międzywojennej Polsce i dziś stanowi jedno z najstarszych więzień na terenie Śląska.

>>> Międzywojenne Katowice! Zobaczcie, jak wyglądało tu życie w latach 20. i 30. [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Budynki powstały ok. 1891 roku. Niemal 30 lat później więzienie zostało włączone w system Ministerstwa Sprawiedliwości, po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski. Więzienie w Katowicach zakwalifikowano do ośrodków I klasy, które było w stanie pomieścić ponad 450 osadzonych. Trafiali tam przede wszystkim więźniowie, którzy odbywali karę powyżej trzech lat pozbawienia wolności.

W okresie II wojny światowej i okupacji niemieckiej więzienie to najbardziej tragiczny okres w historii więzienia. W tym czasie na głównym placu, gdzie znajdowała się gilotyna, wyrok śmierci wykonano na ponad 550 osadzonych. Następnie katowickie więzienie było miejscem represjonowania żołnierzy Armii Krajowej.

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło zdjęcia więzienia z lat 30. Widać na nich przede wszystkim codzienne życie osadzonych oraz wygląd więzienia. W więzieniu w Katowicach w latach 30. znajdował się również oddział dla kobiet. Jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w katowickim więzieniu w okresie międzywojennym? Zajrzyjcie do naszej galerii!

Czytaj także: Śląskie za darmo! Poznajcie miejsca, które warto odwiedzić wiosną! [GALERIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki