Wystawiają sztukę o mamie małej Madzi z Sosnowca. Katarzyna W na deskach teatru w Sosnowcu

2021-11-25 16:38
Katarzyna Waśniewska
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS

Utracona cześć Katarzyny W. Szokująca sztuka o Katarzynie Waśniewskiej, mamie małej Madzi z Sosnowca, miała premierę w Teatrze Zagłębia. Autorzy spektaklu wykorzystali powieść Heinricha Bölla „Utracona cześć Katarzyny Blum” oraz historię Katarzyny Waśniewskiej i stworzyli spektakl tyleż oryginalny, co kontrowersyjny, bo w duchu slut-shamingu. Co to takiego? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

W piątek, 19 listopada, o godz. 19:00 odbyła się premiera spektaklu „Utracona cześć Katarzyny W.” Pawła Sablika w reż. Karoliny Szczypek. Produkcja jest realizowana w ramach Nowych Utopii – konkursu skierowanego do debiutujących reżyserek i reżyserów. - Pracujemy na tekście Pawła Sablika i naszą opowieść nazywamy baśnią o slut -shamingu. W spektaklu zderzamy opowieści dwóch kobiet, które spotykają się w przyszłości, żeby wspólnie, konfrontując się ze swoją przeszłością, zobaczyć jak mogą funkcjonować dzisiaj – opowiada Karolina Szczypek, reżyserka spektaklu.

Jak wyjaśnia Roksana Wasilewska, specjalistka ds. marketingu i promocji w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, „Utracona cześć Katarzyny W.” to współczesna baśń dla dorosłych, opowieść o doświadczeniu opresji, o budowaniu narracji na czyjś temat na podstawie plotki, domysłu, pomówienia.

Sztuka jest inspirowana historią  Katarzyny Waśniewskiej, skazanej za zamordowanie małej Madzi z Sosnowca. Dziewczynka zginęła z rąk matki prawie 10 lat temu - w styczniu 2012 roku. Waśniewska początkowo utrzymywała, że została napadnięta podczas spaceru z 6-miesieczną córką, a Madzię ktoś porwał. Oszukała całą Polskę, bo Madzi szukali policjanci i zwykli mieszkańcy w całym kraju. Okazało się, że zabiła ją Katarzyna Waśniewska. Została skazana na 25 lat więzienia.

Poniżej zobaczycie galerię zdjęć ze spektaklu "Utracona cześć Katarzyny W" oraz procesu Katarzyny Waśniewskiej

- Spektakl jest mroczną historią o slut-shamingu, o ciele i jego utowarowieniu, o pragnieniu atencji, o wstydzie, o kontroli, o wolności słowa i medialnej opresji, w której można być królową lub kozłem ofiarnym - mówi Roksana Wasilewska.

ZOBACZ TAKŻE: Jasnowidz Jackowski o telepatii Waśniewskiej: Nie wierzę jej!

Czym jest slut-shaming? To działania mające na celu spowodowanie, by kobieta poczuła się winna lub gorsza z powodu zachowań związanych z seksem. To zawstydzanie, poniżanie, próba sprawowania kontroli i przede wszystkim przemoc.

Akcja spektaklu rozgrywa się w przyszłości, a jej bohaterkami są dwie kobiety. Pomimo doświadczeń z przeszłości, które zdeterminowały ich dalsze losy, próbują ułożyć sobie swoją teraźniejszość. Na samym początku nowego startu natrafiają jednak na serię niefortunnych zdarzeń. Jak potoczy się ich historia? Pokazy „Utraconej czci Katarzyny W.” zaplanowane są na 20 i 21 stycznia 2022 roku. Bilety można kupić w kasie Teatru Zagłębia lub za pośrednictwem strony internetowej – www.teatrzaglebia.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Katarzyna Waśniewska: Zrobiłam głupotę, bo nakłamałam

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE