W Katowicach lubią rowerzystów. Będą kilometry kolejnych dróg rowerowych

2019-10-08 18:21 abe
rower jednokołowy
Autor: Andrzej Bęben

Co prawda sezon rowerowy, formalnie rzez biorąc, dobiega końca, ale – jeśli sprawdzą się przepowiednie jasnowidza Jackowskiego – zima może być... wiosenna, więc dobrze wiedzieć, że w Katowicach władza jest frontem do rowerzystów. I buduje nowe ścieżki/drogi rowerowe.

– Jedną z inwestycji realizowaną w tym roku jest połączenie wzdłuż ulicy Armii Krajowej. Prace na odcinku od ul. Bażantów do ul. Pijarskie ruszyły we wtorek, 8 października. Zostaną ukończone do końca listopada – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy magistratu. W tym roku na Osiedlu Witosa ul. Rataja została połączona z trasą rowerową nr 103, co kosztowało ok. 850 tys. zł. Budowane jest połączenie ul. Medyków z rondem Huchrackiego o długości 2,7 km, a także droga rowerowa pomiędzy Centrum Przesiadkowym „Ligota” a Centrum Przesiadkowym „Brynów" o długości 670 m. W środę (9 października) będzie wiadomo, kto dał najkorzystniejszą ofertę budowy drogi rowerowej łączącej ul. Medyków i Centrum Przesiadkowym „Ligota" (1540 m). Jesienią magistrat ma ogłosić przetargi na wykonanie kilometrowego odcinka łączącego ulice Francuską i Pułaskiego.

W ostatnich czterech latach w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych. W 2018 r. stolica województwa śląskiego zajmowała 4. miejsce na liście miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. Wówczas rowerzyści mieli do dyspozycji 165 km dróg i 329 rowerów do wypożyczenie rozmieszczonych w 39 stacjach. Te liczby są już nieaktualne, bo wszystkiego w Katowicach jest więcej. Dobrze byłoby, gdyby spadła liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Według policyjnych statystyk w 2018 r. w Katowicach doszło do 25 takich wypadków. Mniej było tylko w Warszawie.