W sąsiedztwie tego pałacu powstanie odcinek Bulwaru Czarnej Przemszy

2019-09-12 15:56 abe
pałac_sąd rejonowy_sosnowiec
Autor: Andrzej Bęben

W Sosnowcu rozrasta się Bulwar Czarnej Przemszy. W niedalekiej przyszłości zbudowany zostanie 700-metrowej długości odcinek pomiędzy ulicami 1 Maja i Przyjaciół Żołnierza, w sąsiedztwie zabytkowego Nowego Pałacu Schöna, w którym siedzibę od 1945 r. ma Sąd Rejonowy.

Bulwar Czarnej Przemszy zaczyna się (na razie w projektach) od pałacu Oskara Schöna (XIX-wiecznego przemysłowca), ale tego od strony granicy z Będzinem. Zaplanowano, że skończy się w Trójkącie Trzech Cesarzy, w miejscu, w którym w latach 1846–1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw biorących udział w rozbiorze Polski. Budowa 700 m odcinka będzie kosztować 1,2 mln zł. W tym miejscu bulwar tworzyć będą ścieżka rowerowa i chodnik dla spacerowiczów. Jako, że na odcinku kilkudziesięciu metrów odcinek będzie sąsiadował z neogotyckim pałacem, to konserwator zabytków nakazał, by miał nawierzchnię mineralno-żywiczną. Potem może być już wylany z czerwonego asfaltu.

Budowa Bulwaru Czarnej Przemszy to realizacja projektu budżetu obywatelskiego z 2016 r. popartego głosami 3,4 tys. sosnowiczan. Projekt zgłaszano etapami. Gotowy jest na razie jeden odcinek – od ul. Wawel do 1 Maja. Do budowy drugiego docinka, przy pałacu Schöna, 700 tys. zł dołożyła Unia Europejska.