pałac_sąd rejonowy_sosnowiec

i

Autor: Andrzej Bęben

W sąsiedztwie tego pałacu powstanie odcinek Bulwaru Czarnej Przemszy

2019-09-12 15:56

W Sosnowcu rozrasta się Bulwar Czarnej Przemszy. W niedalekiej przyszłości zbudowany zostanie 700-metrowej długości odcinek pomiędzy ulicami 1 Maja i Przyjaciół Żołnierza, w sąsiedztwie zabytkowego Nowego Pałacu Schöna, w którym siedzibę od 1945 r. ma Sąd Rejonowy.

Bulwar Czarnej Przemszy zaczyna się (na razie w projektach) od pałacu Oskara Schöna (XIX-wiecznego przemysłowca), ale tego od strony granicy z Będzinem. Zaplanowano, że skończy się w Trójkącie Trzech Cesarzy, w miejscu, w którym w latach 1846–1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw biorących udział w rozbiorze Polski. Budowa 700 m odcinka będzie kosztować 1,2 mln zł. W tym miejscu bulwar tworzyć będą ścieżka rowerowa i chodnik dla spacerowiczów. Jako, że na odcinku kilkudziesięciu metrów odcinek będzie sąsiadował z neogotyckim pałacem, to konserwator zabytków nakazał, by miał nawierzchnię mineralno-żywiczną. Potem może być już wylany z czerwonego asfaltu.

Budowa Bulwaru Czarnej Przemszy to realizacja projektu budżetu obywatelskiego z 2016 r. popartego głosami 3,4 tys. sosnowiczan. Projekt zgłaszano etapami. Gotowy jest na razie jeden odcinek – od ul. Wawel do 1 Maja. Do budowy drugiego docinka, przy pałacu Schöna, 700 tys. zł dołożyła Unia Europejska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE