Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w kopalni Sobieski

i

Autor: Przemysław Gluma/Super Express

Nowe fakty ws. makabrycznego wypadku

Ważna decyzja po tragedii w kopalni Sobieski! Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za śmierć górników?

2023-11-29 17:52

Sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób - to kierunek śledztwa po wypadku w kopalni Sobieski, w którym zginęło czterech górników. Do tragedii doszło we wtorek, 28 listopada, gdy na poziomie 500 trwały prace przy płukaniu rurociągu podsadzkowego, którego trasa uległa nagle zmianie. Prokuratura przesłuchuje już świadków wypadku.

Wypadek w kopalni Sobieski. Prokuratura ustaliła kierunek śledztwa

Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności wypadku w kopalni Sobieski, a śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach - informuje PAP. Jak informują śledczy, miało do niego dojść w wyniku "gwałtownego wyzwolenia energii". We wtorek, 28 listopada, na poziomie 500 kopalni Sobieski pracowało sześciu mężczyzn, z których jeden był zatrudniony w firmie zewnętrznej. Ich zadaniem było wypłukanie rurociągu podsadzkowego, ale w tym czasie prawdopodobnie doszło do przemieszczenia trasy rurociągu, jak powiedział rzecznik spółki Tauron Wydobycie Marcin Maślak. Wypadek doprowadził do śmierci czterech górników w wieku 34-39 lat i ran ciała u dwóch pozostałych, z których jeden opuścił już szpital.

Prokuratura przesłuchuje świadków wypadku. Barbórka odwołana

Jak informuje PAP, prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu zabezpieczyła już dokumentację techniczną dotyczącą prac prowadzonych w kopalni i rozpoczęła przesłuchiwanie świadków zdarzenia. Na piątek, 1 grudnia, została zaplanowana sekcja zwłok ofiar, która odbędzie się w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. Przyczyny wypadku wyjaśniają też:

  • Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach;
  • Państwowa Inspekcja Pracy;
  • i powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy.

Rodziny poszkodowanych i inni pracownicy kopalni Sobieski zostali objęci przez zakład pomocą psychologiczną. Tauron Wydobycie poinformowało ponadto, że z uwagi na wypadek odwołano uroczystości z okazji Barbórki - odbędą się natomiast zaplanowane na ten dzień msze święte.

Aktywiści Greenpeace zablokowali szyb kopalni