Elektrownia Jaworzno

i

Autor: wikimedia commons/Marek Ślusarczyk

Górnictwo węglowe

Wrze w Tauronie Wydobycie. Górnicy żądają pilnego spotkania z Jackiem Sasinem

2022-09-22 19:30

Kopalnie „Sobieski” i „Janina” oraz „Brzeszcze” Taurona Wydobycie fedrują jeszcze węgiel dla elektrowni „Jaworzno”. Jeszcze, bo Ministerstwo Aktywów Państwowych ma je wykupić za symboliczną złotówkę od Grupy Tauron. „Decyzja MAP jest dla nas niezrozumiała, szokująca i łamie tak długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny” – napisali (22 września) związkowcy do szefa resortu i wicepremiera Jacka Sasina. Co budzi obawy górniczych związków zawodowych?

Tauron Polska Energia poinformował, że 13 września 2022 roku otrzymał ofertę dotyczącą nabycia przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, 36 051 078 akcji spółki zależnej Tauron Wydobycie, stanowiących 100 proc. udziału w jej kapitale zakładowym, Skarb miałby kupić za złotówkę. „Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie Tauron w ostatnich latach” – oznajmił w komunikacie Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. „Decyzja MAP jest dla nas niezrozumiała, szokująca i łamie tak długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny. Podkreślamy, że jedynym gwarantem spokoju społecznego są działające w naszej Spółce Reprezentatywne Organizacje Związkowe, a doniesienia medialne ostatnich dni wprowadzają wielki niepokój w grupie ponad siedmiu tysięcy pracowników obszaru wydobycia, nad którym w razie eskalacji może być trudno zapanować” – napisali związkowcy do wicepremiera.

Prezes Szczeszek jest zadowolony z oferty przedstawionej przez Skarb Państwa. Mówiło się o takim wariancie w branży już od kilku lat. Grupa Tauron stawia od 2019 r. na tzw. Zielony Zwrot. W 2021 r. uruchomiła w Jaworznie pierwszą farmę fotowoltaiczną, zakończyła prace budowlane na terenie farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 14 MW w Choszcznie. Prowadzona jest budowa dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 36 MW oraz farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 100 MW. Dla porównania: oddany w 2020 r, kosztem ponad 6 mld zł, blok „Jaworznie" ma moc 910 MW. Trzy tauronowe kopalnie wydobyły 5,15 mln t węgla (zaopatrując w paliwo elektrownię w ok. 66 proc.) W pierwszym półroczu 2022 r. przychody Tauronu Wydobycie przekroczyły 1,19 mld zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 138 mln zł.

Sedno Sprawy - Jacek Sasin

Dla związkowców fakt przekazania aktywów górniczych Taurona do Skarbu Państwa nie jest zaskoczeniem. „Natomiast wątpliwości i obawy pracowników budzi czas i warunki (niekonsultowane ze stroną społeczną) tego procesu”. Przypomnieli też, że jednym z warunków przekazania spółki do Skarbu Państwa było jej całkowite oddłużenie. „Zadłużenie to powstało nie z powodu złego zarządzania firmą, ale poprzez sprzedaż surowca do energetyki Tauron Polska Energia po zaniżonych cenach. Jako spółka córka nie mogliśmy się przeciwstawiać takim praktykom ze strony właściciela, który narzucał nam takie, a nie inne ceny. Przykładem jest obecna sytuacje, gdzie do elektrowni Tauron Polska Energia sprzedajemy węgiel po 25 zł za GJ i jest to cena gwarantowana tylko na miesiąc wrzesień. Natomiast na rynku zewnętrznym elektrownie płacą od 45 do 50 zł za GJ. Na rynkach ARA ta cena jest jeszcze wyższa”.

Czego więc domagają się związkowcy? Chcą umowy społecznej, popartej podpisami przyszłego właściciela akcji i zarządu Taurona Polskiej Energii. Chcą, by obejmowała ona wszystkich pracowników Taurona Wydobycie i związanej z nim Spółki Usług Górniczych. Chcą gwarancji pracowniczych „w tak trudnych i niepewnych co do przyszłości czasach” i dlatego domagają się „pilnego spotkania w celu omówienia szczegółów jej zawarcia”. A jak nie, to co? Będzie protest.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE