Paweł Tanajno

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Paweł Tanajno

Wybory 2020. Program wyborczy Pawła Tanajno. "Ślonkzoki to porządne chłopy!" [TYLKO U NAS]

2020-06-18 8:00

Wybory prezydenckie j tuż tuż! A my dalej sprawdzamy, co mają do zaoferowania poszczególni kandydaci na fotel Prezydenta RP. Tym razem na nasze pytania dotyczące górnictwa, ekologii, demografii i rynku pracy, czyli spraw, które interesują każdego mieszkańca województwa śląskiego najbardziej, odpowiedział jeden z najciekawszych kandydatów - Paweł Tanajno. Jaką ma wizję Polski i Śląska? Czytajcie na se.pl.

Górnictwo. Jak będzie wyglądała przyszłość górnictwa węglowego w Polsce? Czy kopalnie powinny być zamykane? W wyniku epidemii koronawirusa spółki górnicze odnoszą ogromne straty. Jak rozwiązać ten problem?

Paweł Tanajno: Problemy górnictwa wynikają z 3 rzeczy: nieudolnego zarządzania aktywami przez polityków, korupcji i kreacją tysięcy zbędnych stołków dla partyjnych kolesi; eksploatacji rodzimych złóż od przeszło 200 lat, przez co wydobywamy węgiel z 700-1200 metrów, co samo w sobie niesie ogromne koszta i ryzyko; polityki klimatycznej UE zmierzającej do neutralności klimatycznej.

Musimy powiedzieć to wprost - póki co węgiel jest podstawą naszego miksu energetycznego, a ostatnie wydarzenia związane z COVID-19 pokazały, że brak krajowego wydobycia przy nawet niewielkim zamieszaniu na świecie, może objawiać się brakiem dostaw. Należy przygotować plan restrukturyzacji i wygaszania polskiego górnictwa ponad podziałami, który trwać będzie kilkadziesiąt lat. Musimy wprowadzić w Unii cło od śladu węglowego zza granicy - tylko tak uratujemy rodzimą produkcję i wydobycie.

Środowisko. Zima na to czas, kiedy na Śląsku pojawia się problem smogu. Jeśli zostanie Pan prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, to jakie podejmie Pan działania w kierunku pokonania smogu?

Paweł Tanajno: Jedynym rozwiązaniem jest dalsza modernizacja źródeł ciepła w domach (likwidacja tzw. “kopciuchów”), a także promocja transportu niskoemisyjnego.

Koronawirus na Śląsku. Co Pana zdaniem należy zrobić, aby epidemia koronawirusa w śląskich kopalniach została w najbliższym czasie skutecznie zatrzymana?

Paweł Tanajno: Niestety - dane z innych państw pokazują, że tylko nabieranie odporności stadnej pozwala zatrzymać szerzenie się choroby. Śląsk ma tyle przypadków, ponieważ przeprowadza się tam masowe testy przesiewowe. Gdyby te testy przeprowadzić w dużych zakładach na terenie całego kraju, wyniki byłyby podobne.

Hejt na Śląsk i Ślązaków. Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby walczyć z niesprawiedliwym traktowaniem mieszkańców województwa śląskiego przez mieszkańców innych części kraju? Wielu z nich nie może np. zarezerwować noclegu na wakacje, bo właściciele hoteli i pensjonatów im odmawiają.

Paweł Tanajno: W zeszły piątek swoją kampanię wyborczą zainaugurowałem na Śląsku - Panie i Panowie Przedsiębiorcy, nie ma się czego bać. Ślonzoki to porządne chłopy!

Rynek pracy. Jak naprawić sytuację na rynku pracy po epidemii? Jak informuje GUS, produkcja przemysłowa w woj. śląskim spadła o 40 procent rok d o roku, a tysiące osób straciły miejsca pracy.

Paweł Tanajno: Przez błędy rządu PiS mamy dzisiaj jedną z najgorszych sytuacji makroekonomicznych w Europie. Tylko i wyłącznie pełne otwarcie granic i determinacja narodu do odbudowy gospodarki umożliwi przywrócenie utraconej stopy życia i zapewnienie dostatnich miejsc pracy. Jako Prezydent doprowadzę do wypłacania pensji brutto na rękę - tjb. do 30% podwyżek pensji bez uszczerbku na kieszeni firm. Zmniejszone wpływy pokryjemy oszczędnościami płynącymi z likwidacji zbędnej biurokracji i setek tysięcy zbędnych miejsc pracy dla kolesi w urzędach i spółkach.

Śląska godka i narodowość Śląska. Czy śląska godka, podobnie jak kaszubski, powinien otrzymać status języka regionalnego?

Paweł Tanajno: Tak

Demografia. Śląsk jest jedną z największych ofiar procesu depopulacji traci mieszkańców najszybciej w Polsce. Nawet program 500 plus nie przyczynił się do zwiększenia dzietności, zarówno w regionie, jak i w skali kraju. Jakie działania podejmie Pan w tym kierunku, jeśli zostanie Pan wybrany na urząd prezydenta?

Paweł Tanajno: Problemem dzietności jest brak perspektyw młodych ludzi. Młody człowiek średnio do 30 roku życia mieszka z rodzicami, następnie wynajmuje za większość swojej wypłaty / albo kredytuje na 30 lat małą klitkę. Tylko wzrost zamożności społeczeństwa i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, co gwarantuje rynek pracownika może pomóc zwiększyć dzietność.

Energetyka. Czy Polska powinna stawiać na węgiel krajowy czy też powinien on dalej w dużych ilościach trafiać do nas z Rosji i bardziej egzotycznych kierunków np. z Kolumbii, jak to się dzieje teraz? Czy w najbliższym czasie nas z kraj powinien rezygnować z węgla? Jeśli tak, to jak powinien wyglądać proces dekarbonizacji?

Paweł Tanajno: Powtórzę -  węgiel jest podstawą naszego miksu energetycznego. Wydarzenia związane z COVID-19 pokazały, że brak wydobycia krajowego przy nawet niewielkim zamieszaniu na świecie może objawiać się brakiem dostaw. Należy przygotować plan restrukturyzacji i wygaszania polskiego górnictwa ponad podziałami, który trwać będzie kilkadziesiąt lat. Musimy wprowadzić w Unii cło od śladu węglowego zza granicy - tylko tak uratujemy rodzimą produkcję i wydobycie. W perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat czeka Nas ewolucja energetyki w stronę OZE i nie należy się tego bać.

Opieka zdrowotna. To jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania państwa. Jaką ma Pan wizję dalszego funkcjonowania służby zdrowia w Polsce?

Paweł Tanajno: 30 procent wizyt u specjalistów nie dochodzi do skutku, ponieważ pacjent nie zjawia się na umówioną wizytę. Należy stworzyć system przypominania / potwierdzania rezerwacji wizyty. Lekarze zbyt często pełnią funkcję urzędnika i spowiednika pacjenta. Należy odbiurokratyzować służbę zdrowia i stworzyć szeroko zakrojony system opieki senioralnej.

Polityka samorządowa Czy Pana zdaniem organy administracji samorządowej powinny otrzymać szersze uprawnienia niż obecnie?

Paweł Tanajno: Zdecydowanie tak - doświadczenia państw federalnych wskazują, że decentralizacja władzy jest zjawiskiem pozytywnym (np. Szwajcaria, RFN).

Protest pracodawców w Katowicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki