Wybory 2020: Wybory poza miejscem zamieszkania. Sprawdź, jak głosować na wakajach [SZCZEGÓŁY]

2020-06-29 13:56 RS
Urna wyborcza
Autor: Grzegorz Kluczyński

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Urzędujący prezydent Andrzej Duda zmierzy się w drugiej turze wyborów z Rafałem Trzaskowskim. Głosowanie odbędzie się 12 lipca. W tym czasie wielu Polaków wybierze się na wakacje. Co zrobić, aby zagłosować w innym mieście? Sprawdź, jak się przygotować na wybory poza miejscem zamieszkania.

Wybory poza miejscem zamieszkania. Co należy zrobić? Kiedy II tura? Sprawdź [SZCZEGÓŁY]

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Przedwyborcze sondaże okazały się prorocze - urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał w skali kraju najwyższy wynik, osiągając ponad 43,6 procent poparcia. Na drugim miejscu z wynikiem 30,3 proc. głosów uplasował się Rafał Trzaskowski. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Głosowanie przewidziano na niedzielę 12 lipca. Podobnie jak podczas pierwszej tury obwodowe komisje będą otwarte w godzinach 7:00 - 21:00.

12 lipca wiele osób będzie przebywało poza miejscem zamieszkania. Zakończył się już rok szkolny, dlatego Polacy ruszą masowo na wakacje. Mimo tego będą mogli wziąć udział w drugiej turze i zagłosować na swojego kandydata. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach poza miejscem zamieszkania?

Aby wziąć udział w wyborach poza miejscem zamieszkania należy złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, w której jesteśmy zarejestrowani jako wyborca. Można to zrobić osobiście w urzędzie, faksem, lub mailem. Należy pamiętać, aby zaświadczenie odebrać na dwa dni przed wyborami, czyli w tym przypadku 10 lipca. Jak wiadomo im wcześniej, tym lepiej. 

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania pozwala na głosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub w dowolnym obwodzie głosowania za granicą lub na polskim statku morskim.

Jeśli już przed I turą wyborów prezydenckich o dopisanie do spisu w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, to wówczas należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia pozwalającego na głosowanie w urzędzie gminy, w której zostaliśmy dopisani do spisu wyborców na czas pierwszej tury. Jeśli przed pierwszą turą pobraliśmy dwa zaświadczenia, to jedno z nich dotyczy drugiej tury.

WAŻNE! Jeśli zgubimy zaświadczenie, urząd nie ma możliwości wydania duplikatu! To oznacza brak możliwości udziału w wyborach.

Kandydaci komentują wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybory prezydenckie 2020 - Sprawdź najnowsze informacje!